The Capitals: Zadlužení je nebezpečné. Rakousko prosazuje návrat k přísným rozpočtovým pravidlům

© EPA-EFE/STEPHANIE LECOCQ

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 


HLAVNÍ ZPRÁVA

VÍDEŇ

Rakousko prosazuje návrat k přísným rozpočtovým pravidlům. Rakouský ministr financí Gernot Blümel (ÖVP) před čtvrtečním zasedáním Rady EU vyzval své evropské protějšky, aby se vrátili k přísným rozpočtovým pravidlům.

„Evropa se nesmí dostat do dluhové unie,“ varoval Blümel a dodal, že „zadlužení je nebezpečné, a to i při nízkých úrokových sazbách.“ (Oliver Noyan | EURACTIV.de)


NOVINKY Z BRUSELU

První dva národní plány obnovy dostaly zelenou. Evropská komise schválila první dva národní plány obnovy, na jejichž základě budou členské státy čerpat peníze z nového záchranného fondu EU. Prvními šťastlivci jsou Portugalsko a Španělsko. (EUROEFE)


ZÁPAD

BERLÍN

Německo se vypořádává s mezinárodním skandálem v armádě. Deník Der Spiegel vynesl na povrch kauzu z dubna letošního roku, kdy se měli němečtí vojáci údajně dopustit sexuálního napadení, vážných urážek a krádeže munice během mise NATO v Litvě. Spolkové ministerstvo obrany po obvinění stáhlo celou četu a nyní zvažuje propuštění hlavních pachatelů. (Nikolaus J. Kurmayer | EURACTIV.de)

PAŘÍŽ

Francie uvolňuje opatření s předstihem. Po včerejší radě ministrů a obrany informoval premiér Jean Castex, že zákaz vycházení po 23. hodině bude zrušen v neděli, tedy o 10 dní dříve, než bylo původně slíbeno. S drobnými výjimkami také ode dneška není nutné nosit roušky ve venkovních prostorách, nadále je to však nutné uvnitř. (Magdalena Pistorius | EURACTIV.fr)

DUBLIN

Vládní strana požaduje uvolnění cestovních omezení pro Brity. Vládní kabinet podle informací deníku Irish Independent schválil opatření, které dosud neočkovaným britským cestujícím ukládá uchýlit se do domácí karantény a před odjezdem podstoupit dva negativní PCR testy. Ministři z koaliční strany Fine Gael žádají o zrušení omezení. (Paula Kenny | EURACTIV.com)


SEVER

STOCKHOLM

Bouřlivá debata o reformě nájemného. „Stefan Löfven má 48 hodin na to, aby jednal,“ prohlásila na premiérův účet Nooshi Dadgostarová, předsedkyně Levicové strany, na úterní tiskové konferenci. Za ultimátem stojí pokus vlády reformovat silně regulovaný trh s nájemným. Pokud vláda nestáhne nebo nezmění svůj návrh, Levicová strana vypoví podporu menšinové vládě sociálních demokratů a zelených. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)


VISEGRÁD

VARŠAVA

Kauza uniklých emailů polské vlády pokračuje. Profil na komunikační platformě Telegram zveřejnil další zprávy, které unikly z e-mailové schránky vedoucího kanceláře předsedy vlády Michała Dworczyka. Tentokrát se týkaly příprav tiskových konferencí, které byly věnovány zpřísňování protipandemických opatření a loňským protestům proti zákazu potratů. V jednom z odhalených emailů Dworczyk radí, aby proti demonstrujícím ženám nebyla použita armáda. (Anna Wolska| EURACTIV.pl)

BUDAPEŠŤ

Pochyby nad kompetentností nového předsedy Nejvyššího soudu. Diego García-Sayán, zvláštní zpravodaj pro nezávislost soudců a právníků z úřadu Vysokého komisaře OSN pro lidská práva, prohlásil, že má pochyby o kompetentnosti nového předsedy nejvyššího soudu v Budapešti.

V říjnu loňského roku zvolil maďarský parlament do čela tuzemského nejvyššího soudu na následujících 9 let Andráse Zsolta Varga. Přestože je profesorem práva, se soudní praxí příliš zkušeností nemá. Od roku 2014 byl členem Ústavního soudu, před tím pracoval jako náměstek kontroverzního šéfa hlavní prokuratury Pétera Polta. (Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com with Telex)

BRATISLAVA

Omluvte se za útok proti Romům. Ministryně spravedlnosti Mária Kolíková (Pro lidi) a ministr vnitra Roman Mikulec (OĹaNO) požádali vládu o formální omluvu za incident z roku 2013. Při něm zaútočilo více než 60 členů pořádkové policie na romskou komunitu v Moldavě nad Bodvou, řada z nich byla zbita. Informoval o tom Dennik N. (Marián Koreň | EURACTIV.sk)


JIH

ŘÍM

Každý desátý Ital žil loni v absolutní chudobě. Zhruba 5,6 milionu Italů (zhruba 9,4 % italské populace) žilo v roce 2020 v absolutní chudobě. Z toho 1,3 milionu jsou mladší 18 let. Vyplývá to ze výroční zprávy o chudobě zveřejněné Národním statistickým úřadem. (Daniele Lettig | EURACTIV.it)

MADRID

Venkovní nošení roušek nebude zanedlouho povinné. Pokrývky úst a nosu, které byly jedním z hlavním nástrojů prevence infekce, se mohou ve veřejných prostorách již brzy stát minulostí. Ve středu (16. června) to oznámil španělský předseda vlády Pedro Sánchez. „Roušky v ulicích brzo sundáme,“ uvedl premiér. (EUROEFE)


BALKÁN

SOFIE

Bulharsko zatím ze své pozice k předvstupním jednáním se Skopjí neustoupí. Tak zní oficiální postoj bulharské vlády, s níž se chystá na zasedání Rady EU pro obecné záležitosti. Ta se bude konat 22. června v Lucemburku a jedním z témat má být právě rozšiřování. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

BUKUREŠŤ

Rumunsko daruje vakcíny. Rumunská vláda dodá Ukrajině 100 800 dávek vakcíny proti covid-19, do Srbska pak poputuje 50 400 dávek. Po zasedání vlády to oznámila Monica Althamerová, tajemnice ministerstva zdravotnictví. (Bogdan Neagu | EURACTIV.ro)

ZÁHŘEB

Nová městská koalice je na světě. Nově zvolenému záhřebskému starostovi Tomislavu Tomaševićovi z levicově zelené platformy We Can! (Možemo!) se podařilo sestavit do městské rady koalici se Sociálně demokratickou stranou (SDP, S&D). (Tea Trubić Macan | EURACTIV.hr)


K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.