The Capitals: Záchrana životů by neměla být jedinou starostí, prohlásil Schäuble

© EPA/SASCHA STEINBACH

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 

///

ZÁPAD

BERLÍN

Schäuble: záchrana životů by neměla být jedinou starostí. Předseda německého spolkového sněmu Wolfgang Schäuble (CDU) prosazuje vyváženější přístup mezi ochranou veřejného zdraví a ochranou před ekonomickými a společenskými dopady prodloužené karantény. „Nesmíme nechávat rozhodnutí pouze na virolozích, musíme zvážit také enormní ekonomické, sociální, psychologické a další důsledky. Všechno jednoduše na dva roky zavřít by mělo nedozírné následky,“ řekl v nedělním rozhovoru deníku Der Tagesspiegel.

Debata o aplikaci pokračuje. Aplikace pro mapování koronaviru nebude data ukládat centrálně. Na místo centrálně řízeného serveru by se data měla ukládat v zařízení uživatele. Vláda o vytvoření aplikace v současné době jedná s giganty Google a Apple. (Sarah Lawton | EURACTIV.de)

PAŘÍŽ

Podpora pro Air France. Letecká společnost Air France-KLM získá státní podporu ve výši 10 miliard eur, která bude mít formu úvěrů a záruk. (Sam Morgan, EURACTIV.com)

Minimální cena ropy. Koronavirová krize by měla posílit odhodlání Evropy dosáhnout cílů stanovených v Pařížské dohodě, uvádí francouzské úřady. Problém nyní představuje nízká cena fosilních paliv, která by mohla zelenou transformaci narušit. Evropa by proto měla nastavit minimální cenu fosilních paliv tak, aby reflektovala jejich škodlivý dopad na životní prostředí. (Frédéric Simon, EURACTIV.com)

HAAG

Zelený fond obnovy. Nizozemsko přišlo s několika návrhy, které mají zajistit, že připravovaný fond obnovy bude v souladu s klimatickými závazky EU. Evropské finance podle Nizozemska nesmějí v budoucnu směřovat do oblastí, jako je například jaderná energetika. (Davine Janssen | EURACTIV.com)

BRUSEL

Třífázové uvolňování. Belgie začne postupně uvolňovat stávající karanténní opatření. Klíčové termíny jsou 4., 11., 18. května a 8. června, uvedla Národní bezpečnostní rada. Od 4. května začne fungovat řada belgických firem a v hromadné dopravě bude povinné nosit roušky. (Alexandra Brzozowski | EURACTIV.com)

SEVER

HELSINKY

Z DPH se stane úvěr. Daň z přidané hodnoty (DPH), kterou podnikatelé zaplatili počátkem roku 2020, by se jim mohla vrátit zpět v podobě půjčky. Návrh finské vlády ještě musí projednat parlament.

Jedná se o další opatření, kterým chce Finsko zmírnit dopad koronavirové krize na místní firmy. Podle Finské průmyslové konfederace se až 20 % podnikatelů obává bankrotu. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

OSTROVY

DUBLIN

Zelení ve hře? Strana Zelených by se příští týden měla setkat s lídry stran Fianna Fáil a Fine Gael, řekl premiér Leo Varadkar pro deník Irish Times. Zelení by podle něj mohli pomoci zformovat novou vládu, jejich podmínky jsou totiž rozumné a relevantní. (Samuel Stolton | EURACTIV.com)

JIH

MADRID

Děti jsou zpátky v ulicích. Španělské děti se po šesti týdnech karanténních opatření mohly o víkendu konečně vypravit ven. Denní počet nově nakažených lidí pomalu klesá, vláda proto opatření postupně uvolňuje. (Clea HouseEFE)

ŘÍM

Uvolňování karantény. Italský premiér Giuseppe Conte včera oznámil, že Itálie od 4. května vstoupí do tzv. „druhé fáze“ boje s koronavirem a začne uvolňovat karanténní opatření. „Rozvolňujeme karanténu, ale chceme situaci udržet nadále pod kontrolou,“ řekl premiér. Shromažďování lidí bude stále zakázáno, Italové nově budou moci v malém počtu navštěvovat své příbuzné. Povoleno bude také konání pohřbů s maximálně 15 účastníky. (Gerardo Fortuna | EURACTIV.com)

VISEGRÁD

BRATISLAVA

Problematické vztahy mezi EU a USA. V jednom z prvních rozhovorů od uvedení do úřadu se nový ministr zahraničí a evropských záležitostí Ivan Korčok vyjádřil také ke vztahům mezi EU a Spojenými státy. „To, jak americká administrativa definuje vztah k EU, vnímám jako problém. Neidentifikuji se s tím,“ řekl Korčok, který byl donedávna velvyslancem v USA. (Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)

PRAHA

Krize pod kontrolou? České republice se podařilo dostat koronavirovou krizi pod kontrolu a nyní se může soustředit na návrat k normálu. V neděli to pro ČT uvedl ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Přiznal však, že epidemie se může v budoucnu vrátit. (Ondřej Plevák | EURACTIV.cz)

BALKÁN

SOFIE

Čerpání fondů. Bulharsko chce využít evropské fondy určené na období po roce 2021 s několikaměsíčním předstihem. Informoval o tom vicepremiér Tomislav Dončev, podle kterého se Bulharsko s žádostí obrátí na Evropskou komisi. Problémem však je, že EU dosud nepřijala nový víceletý finanční rámec pro období 2021-2027, není tedy jasné, jaký objem peněz jednotlivým státům připadne. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

BUKUREŠŤ

Počet případů se přehoupl přes 11 tisíc. Rumunské úřady v neděli potvrdily 400 nových případů nákazy covid-19, počet nakažených tak překonal hranici 11 tisíc. S covid-19 dosud zemřelo 619 lidí. Vláda se nyní zaměřuje na rychlejší testování osob, které dosud pokulhávalo. Denně je v Rumunsku provedeno zhruba 8 tisíc testů. (EURACTIV.ro)

LUBLAŇ

Svátek práce vzbuzuje obavy. Po Velikonocích zaznamenaly slovinské úřady mírný nárůst počtu nových případů covid-19. Milan Krek z národního zdravotnického úřadu se proto obává 1. května, kdy Slovinsko slaví Svátek práce. „Jediná oslava Svátku práce může vést ke katastrofě. Stačí, pokud zde bude jeden nakažený člověk, a můžeme tu mít v horizontu dvou týdnů až 50 nových případů denně,“ prohlásil Krek. (Zoran Radosavljevic | EURACTIV.com)

ZÁHŘEB

Falešní ekozemědělci? Chorvatská média přinesla informaci o tom, že 98 % místních farem čerpá dotace určené pro ekologické zemědělce, aniž by na to měly nárok. Ministryně zemědělství Marija Vuckovićová tuto informaci popřela. (Karla Junicic, EURACTIV.hr)

BĚLEHRAD

Nejprve virus, poté volby. Jakmile země překoná koronavirou epidemii, uskuteční se zde volby, prohlásil v sobotu srbský prezident Aleksandar Vučić. O termínu voleb bude jednat s politickými stranami, které se jich chtějí zúčastnit. Parlamentní volby se měly původně uskutečnit 26. dubna. (EURACTIV.rs)

///

Více aktuálních informací o pandemii koronaviru v Evropě naleznete na EURACTIV.com.

///

K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.