The Capitals: Za Pandora Papers stojí mafie, prohlásil Babiš na účet investigativních novinářů

© EPA-EFE/ARIS OIKONOMOU

Co zajímavého se odehrává v Evropě? Přečtěte si dnešní The Capitals!


PRAHA

Za Pandora Papers stojí mafie, prohlásil Babiš na účet investigativních novinářů. Český premiér Andrej Babiš se objevil na předních stranách světových médií. Je totiž jedním z politiků, kteří podle uniklých dokumentů „Pandora Papers“ využívali daňové ráje k utajovaným transakcím, v jeho případě k nákupu zámečku ve Francii.

Světová média zveřejnila zjištění mezinárodní sítě investigativních novinářů v neděli 3. října, tedy necelý týden před českými parlamentními volbami. Kauza se sice dotýká desítek lidí a spolupracovaly na ní stovky novinářů ze zahraničí, Babiš je však přesvědčen, že zveřejnění přišlo záměrně před tuzemskými volbami.

„Pět dní před volbami bakalovci přicházejí s tím, že Babiš v roce 2009 koupil nějaké nemovitosti. Není to mezinárodní, je to naše mafie,“ prohlásil premiér v nedělní debatě vysílané CNN Prima News.

Na Pandora Papers pracovalo několik českých novinářů, včetně serveru Investigace.cz. Ti se snažili premiéra před zveřejněním kontaktovat, ale neúspěšně.

„Andrej Babiš na námi opakovaně zaslané otázky k tajuplné transakci ani po čtrnácti dnech nijak nezareagoval. Když jsme se ho chtěli zeptat osobně, pečlivě nechal vyškrtnout nás i naše zahraniční kolegy z tiskové konference s Viktorem Orbánem,“ uvedl server Investigace.cz.

Tisková konference Andreje Babiše s jeho maďarským protějškem Viktorem Orbánem se uskutečnila minulou středu. Někteří novináři ale nebyli na konferenci vpuštěni, což vzbudilo kritiku mezinárodních novinářských organizací. (Aneta Zachová | EURACTIV.cz)


PAŘÍŽ

Do boje o prezidentské křeslo vstupuje další kandidát. Kandidát Zelených – Yannick Jadot – představil svůj program pro dubnové prezidentské volby. V rozhovoru pro Journal du Dimanche zdůraznil, že jako prezident by se zaměřil na proměnu francouzského zemědělství. „Hned od prvního dne začnu s odklonem od průmyslových chovů,“ uvedl Jadot s tím, že takový krok by mohl ulevit zemi od vysoké míry obezity a chronických nemocí. (Clara Bauer-Babef | EURACTIV.fr)


VÍDEŇ

Rakouská vláda připravila novou daňovou reformu. Vláda složená z konzervativců a zelených v neděli dosáhla shody nad tzv. ekosociální daňovou reformou. Nový daňový systém by měl podpořit zelenou transformaci a ulevit domácnostem střední třídy od daňové zátěže. Součástí reformy je zavedení uhlíkové daně ve výši 30 eur za tunu od roku 2022. S každým dalším rokem by však měla daň růst, a to až na 55 eur v roce 2025. (Oliver Noyan | EURACTIV.de)


BRATISLAVA

Slováci podporují povinné očkování u vybraných profesí. Vyplývá to z průzkumu agentury Focus. Podle něj se 57 % Slováků kloní k tomu, aby byla vakcína proti covid-19 povinná pro lékaře a zdravotní sestry, 56 % se domnívá, že by měla povinnost platit i pro pečovatele v domovech pro seniory. Více než polovina Slováků (52 %) je pak pro povinné očkování učitelů. (Michal Hudec | EURACTIV.sk)


BUKUREŠŤ

Dacian Cioloș odstupuje z čela Renew. Předseda europarlamentní frakce Renew Europe Dacian Cioloș odstoupí ze své funkce a vrátí se na domácí politickou scénu. Rumunská strana USR PLUS si jej totiž zvolila za svého předsedu. Cioloș se chce nyní soustředit na parlamentní a prezidentské volby, které se v Rumunsku uskuteční v roce 2024, do té doby chce z USR PLUS vybudovat hlavní centristickou sílu v zemi.

Kdo povede frakci Renew Europe, zatím není jisté, zájemci se však postupně začínají ozývat. Mezi nimi je i nizozemská europoslankyně Sophie In’t Veldová. (Bogdan Neagu | EURACTIV.ro, EURACTIV.com)


Další porci zpráv z celé Evropy naleznete na našem partnerském webu EURACTIV.com.