The Capitals: Vyžeňte Orbána, vzkázala předsedkyně české Sněmovny Maďarům

© EPA-EFE/OLIVIER HOSLET

Co zajímavého se odehrává v Evropě? Přečtěte si dnešní The Capitals!


PRAHA

Vyžeňte Orbána, vzkázala předsedkyně české Sněmovny Maďarům. Slova předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) směrem k maďarskému premiérovi Viktoru Orbánovi vzbudila v Česku rozruch.

„Češi svého Babiše už vyhnali. Pevně doufám, že se to povede i Maďarům,“ uvedla předsedkyně na svém facebooku s tím, že pro Česko je důležité, aby Maďarsko v dubnových volbách volilo změnu. „Je totiž klíčové, aby Evropskou unii tvořily státy, pro jejichž vlády jsou na prvním místě demokratické principy, nikoliv prospěch jejich premiérů,“ prohlásila Pekarová Adamová.

Premiér Petr Fiala (ODS) její slova odmítl komentovat s tím, že nechce „jitřit už tak dost rozjitřenou mediální atmosféru“.

Pekarová Adamová pak přispěla další kritikou na účet maďarského premiéra v pondělí, kdy komentovala Orbánovo vyjádření solidarity kazachstánskému prezidentovi Kasymu-Žomartu Tokajevovi. „Viktor Orbán dnes de facto podpořil střelbu do občanů Kazachstánu a příjezd ruské armády,“ uvedla na twitteru.

Tentokrát se k její kritice nepřímo připojil i ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). „Solidaritu nepotřebuje prezident, který nechá bez vyzvání střílet do demonstrantů. Solidarita patří obyvatelům Kazachstánu,“ uvedl šéf české diplomacie. (Aneta Zachová | EURACTIV.cz)


HELSINKY

Finští vědci vyvíjí biologickou roušku proti viru. Skupina vědců z Helsinské univerzity vyvíjí nosní sprej, který by fungoval jako bariéra proti omikronu a dalším variantám koronaviru. Předběžné výsledky publikované v časopise Research Square vypadají slibně. Vědci v článku popisují molekulu TriSb92 schopnou neutralizovat virus, včetně jeho nových variant. Zároveň však upozorňují, že jejich nosní sprej rozhodně není zázračným řešením problému. Pomoci by však mohl osobám, jejichž imunitní systém nereaguje na očkování, případně by mohl posílit ochranu očkovaných proti nebezpečné nemoci. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)


KODAŇ

Šéf dánské rozvědky byl uvězněn za špionáž. Vedoucí dánského vojenského zpravodajství Lars Findsen byl začátkem prosince zadržen ve spojitosti s únikem citlivých informací do dánských médií. Veřejnost sice věděla o tom, že policie zatkla kvůli této kauze hned čtyři lidi, jejich totožnost však byla dosud neznámou. Stejně tak se pod rouškou tmy skrývá i celé vyšetřování a není jasné, co konkrétního měl Findsen spáchat. Ministerstvo obrany odmítá záležitost komentovat. (Charles Szumski | EURACTIV.com)


VARŠAVA

Polsko chce zrušit daň z potravin či paliv. Polská vláda navrhuje zrušit daně ze základních potravin, hnojiv či zemního plynu. Chce tak zmírnit inflaci, která otřásá místní ekonomikou. „Většina Poláků nemůže kvůli rostoucím účtům spát,“ prohlásil v úterý premiér Mateusz Morawiecki. Návrh by však mohl narazit na odpor Evropské komise, která hlídá rozpočtová pravidla členských zemí a plošné zrušení daní nepodporuje. (Aleksandra Krzysztoszek | EURACTIV.pl)


BRATISLAVA

Slovenský prokurátor zamířil do Moskvy. Slovenský generální prokurátor Maroš Žilinka v úterý odletěl do Moskvy, aby zde podepsal dohodu o spolupráci s jeho ruským protějškem Igorem Krasnovem. Ten přitom čelí evropským sankcím za uvěznění opozičního předáka Alexeje Navalného. Žilinka odletěl do Moskvy jen pár dní poté, co kritizoval obrannou dohodu mezi Slovenskem a Spojenými státy, která podle něj ohrožuje slovenskou suverenitu.  

Žilinku vybrala do čela prokuratury současná vládní koalice, ta ale jeho kroky často kritizuje. (Michal Hudec | EURACTIV.sk)


Další porci zpráv z celé Evropy naleznete na našem partnerském webu EURACTIV.com.


Chcete dostávat The Capitals pravidelně do e-mailové schránky? Přihlaste se k odběru.