The Capitals: Výstavba plynovodu Nord Stream 2 je o krok blíž k dokončení

© Aksabir/Shutterstock

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 


HLAVNÍ ZPRÁVA

BERLÍN

Nord Stream 2 má zelenou. Německý námořní úřad (BSH) v pondělí nařídil stavbu dvou kilometrů kontroverzního plynovodu Nord Stream 2 v německých vodách, aby se mohlo bezpečně pokračovat s výstavbou i v dánských vodách. Celý německý úsek projektu dostal zelenou v dubnu. Environmentální neziskové organizace nicméně podaly žalobu, která výstavbu i nadále prodlužuje. (Nikolaus J. Kurmayer)


NOVINKY Z BRUSELU

Diskuse o Polsku, Maďarsku a evropských hodnotách se může posunout vpřed. Portugalský ministr zahraničí Augusto Santos Silva ujistil své evropské partnery, že „vláda práva je jedním ze základních témat programu portugalského předsednictví v Radě EU.“ Portugalsko podle něj posune vpřed zaseknutá jednání o vládě práva v Polsku a Maďarsku, které jsou podezřelé z porušení základních unijních hodnot. Tématem by se mohli zabývat ministři členských států dne 22. června. (Beatriz Céu | Lusa.pt)


ZÁPAD

PAŘÍŽ

Případ „falešných zaměstnanců“ v Evropském parlamentu se vrací. Francouzský nedělník Journal du Dimanche zveřejnil výňatky ze zprávy antikorupčního úřadu týkající se vyšetřování asistentů Národní fronty (Front National) v Evropském parlamentu. „Z vyšetřování vyplynulo, že Národní fronta vytvořila prostřednictvím svých pracovníků a lídrů podvodný systém zpronevěry evropských fondů, který fiktivně zaměstnával asistenty a byl využíván ku prospěchu strany,“ uvedla vyšetřovací zpráva. Pokud se výsledky vyšetřování potvrdí, bude to znamenat, že Evropský parlament platil za asistenty, kteří pracovali z Paříže přímo pro tehdejší Národní frontu, dnes již Národní sdružení (Rassemblement National) Marine Le Penové. (Mathieu Pollet | EURACTIV.fr)

VÍDEŇ

Neshody v rakouské koaliční vládě se prohlubují. Nespokojenost rakouských Zelených s jejich koaličním partnerem ÖVP roste poté, co kancléřovu stranu postihlo několik politických skandálů. Jeden z předních rakouských politických analytiků Peter Filzmaier v rozhovoru pro rakouskou televizi ORF řekl, že nedávný otřes vyvolal „spirálu eskalací“, který by mohl skončit až u předčasných voleb. (Oliver Noyan | EURACTIV.com)

BELFAST

Novým lídrem irské Ulsterské unionistické strany se stal Doug Beattie. Doug Beattie byl „nečekaně“ zvolen novým předsedou strany poté, co byl jediným kandidátem na tuto stranickou pozici. Beattie nahradí odstupujícího Steva Aikena, který řekl, že stranu dovedl tak daleko, kam mohl. Volba musí být formálně potvrzena zasedáním rady Ulsterské unionistické strany koncem května, uvedla severoirská BBC. (Paula Kenny | EURACTIV.com)


SEVER

STOCKHOLM

Zhruba 2800 barelů radioaktivního odpadu mohlo být nesprávně uloženo. Inspekční kontrola odhalila zhruba 2800 barelů radioaktivního odpadu pocházejícího ze zdravotnického a obranného průmyslu, se kterými mohlo být nedbale zacházeno. Švédská televize (SVT) informovala, že se barely nacházejí asi 100 kilometrů severně od Stockholmu ve Forskmarku, v blízkosti jedné ze sedmi švédských jadernách elektráren, na dně Baltského moře. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)


VISEGRÁD

VARŠAVA

Občanská platforma ztrácí členy. Europoslankyně Róża Thunová v pondělí oznámila, že vystupuje z největší polské opoziční strany, Občanské platformy, a to kvůli svému nesouhlasu s jejím směřováním a s postojem k fondu obnovy. Minulý týden strana vyloučila dva poslance, a to údajně kvůli tomu, že „jednali proti jejím zájmům“. Poslanci tvrdí, že o tomto rozhodnutí vůbec nebyli informování. (Joanna Jakubowska | EURACTIV.pl)

BUDAPEŠŤ

Hlavní město odmítá stavbu čínské univerzity. Zelený primátor Budapešti Gergely Karácsony, který nedávno oznámil svou kandidaturu na premiéra, odmítl po jednání s ministrem pro inovace a technologie Lászlem Palkovicsem plánovanou stavbu kampusu čínské univerzity Fudan na území hlavního města. (Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com, Telex)

BRATISLAVA

Stárnoucí populace významně navýší veřejné výdaje. Žádná jiná země EU se v roce 2070 nebude potýkat s tak velkým nárůstem veřejných výdajů kvůli stárnutí své populace jako Slovensko, tvrdí tamní Institut finanční politiky. „Výdaje na důchody, zdravotní péči, dlouhodobou péči a vzdělávání vzrostou z 18,3 % HDP v roce 2019 na 29,1 % HDP v roce 2070,“ uvedli analytici institutu. (Lucia Yar | EURACTIV.sk)


JIH

MADRID

Katalánské separatistické strany dosáhly dohody. Po pěti měsících náročných jednání strany podporující nezávislost Katalánska v pondělí oznámily, že dosáhly dohody o vytvoření koaliční katalánské vlády. Vyhnuly se tak opakovaným volbám. Dohodu uzavřely po složitém vyjednávání separatistické strany Republikánská levice Katalánska (ERC) a Společně pro Katalánsko. (EUROEFE)

ŘÍM

Itálie posunuje večerku. Zákaz vycházení se v Itálii ve středu posune s desáté večerní na jedenáctou, od 7. června pak bude začínat o půlnoci. K jeho úplnému zrušení má dojít 21. června.

Od začátku června mohou bary a restaurace otevřít i své vnitřní prostory. „Rozhodli jsme se uvolňovat opatření postupně, abychom mohli sledovat vliv těchto kroků na míru nákazy,“ nechal se v pondělí slyšet premiér Mario Draghi. (Daniele Lettig | EURACTIV.it)


BALKÁN

SOFIE

Tajné služby mají do září volno. Úřadující místopředseda bulharské vlády a ministr vnitra Bojko Raškov v pondělí prozradil, že předsedové bezpečnostních služeb nastoupili hned po nástupu dočasné vlády na neplacenou dovolenou, která bude trvat až do září. Později v pondělí vláda oznámila, že to samé platí pro předsedy Státní agentury pro národní bezpečnost a Státní zpravodajské agentury. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

BUKUREŠŤ

Rumunsko chce zdanit nákladní dopravu. Rumunská vláda připravila reformu zdanění nákladní dopravy. Reforma je součástí národního plánu obnovy, spolu s ní chce vláda zlepšit místní dopravní infrastrukturu a snížit znečištění z dopravy v zemi. (Bogdan Neagu | EURACTIV.ro)

LUBLAŇ

Paralyzovaný parlament. Slovinský parlament se nebyl schopen dohodnout na programu jednání pro tento týden. Většinu totiž nemá ani vládní koalice, ani opoziční blok. Akceschopnost slovinského parlamentu je tak nadále pochybná. (Sebastijan R. Maček, STA)

ZÁHŘEB

Chorvatský arcibiskup se omluvil homosexuálům. Rijecký arcibiskup Mate Uzinić v úterý vyjádřil lítost nad tím, že homosexuální komunita čelí diskriminaci ze strany církve a poprosil ji o odpouštění. „Je naší povinností respektovat každého člověka, bez ohledu na jeho sexuální orientaci, a přijmout jej s respektem, vyhnout se jakékoli diskriminaci, agresi či násilí,“ uvedl Uzinić při příležitosti dne boje proti homofobii. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

BĚLEHRAD / PRIŠTÍNA

Zůstáváme v Kosovu, ujistil tajemník NATO. Mírová mise Severoatlantické aliance KFOR (Kosovo Forces) potrvá i nadále a nebude nijak měněna. Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg to prohlásil v pondělí v Bruselu, aby vyvrátil spekulace o tom, že by se mise KFOR mohla z Kosova na žádost některé z velmocí stáhnout. (EURACTIV.rs | betabriefing.com)


K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.