The Capitals: Výrobci vakcín musí dodržovat smlouvy. EU zvažuje právní kroky

© EPA/FRANCISCO SECO

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 


HLAVNÍ ZPRÁVA

BRUSEL / PAŘÍŽ / ŘÍM

Unie vs. výrobci vakcín. EU chce přimět výrobce vakcín proti covid-19, aby splnili své závazky a dodali vakcíny proti covid-19 dle podepsaných smluv. „Můžeme využít všechny právní prostředky, které k tomu máme k dispozici,“ uvedl předseda Evropské rady Charles Michel pro Europe 1. „EU má v plánu přimět farmaceutický průmysl, aby respektoval smlouvy, které podepíše,“ dodal.

Zpoždění ohlásila jak společnost Pfizer-BioNTech, tak i oxfordská AstraZeneca, jejíž vakcínu by měla Evropská léková agentura (EMA) schválit tento týden.

Tvrdou pozici vůči výrobcům podpořil například belgický ministr zdravotnictví Frank Vandenbroucke. Kritika zazněla také od italského premiére Giuseppa Conteho, podle kterého je Itálie připravena přijmout „protiopatření“, pokud firmy nezačnou dodávat vakcíny podle původních plánů. Ve Francii se pro změnu začalo uvažovat o dalším prodloužení doby mezi první a druhou dávkou vakcíny, a to až na šest týdnů. (EURACTIV.com)


NOVINKY Z BRUSELU

Zelená diplomacie. Ministři zahraničí zemí EU dnes jednají nejen o situaci v Rusku, ale také o evropské zelené diplomacii. V čem taková zelená diplomacie spočívá? EU bude tlačit na odstavení fosilních paliv nejen na svém území, ale na globální úrovni. Evropské země by tak měly dát ruce pryč od veškerých zahraničních investic, které by podporovaly výstavbu fosilních infrastrukturních projektů.

Zelená energie. Obnovitelné zdroje energie loni vyrobily 38 % elektřiny v EU. Zelená energie tak poprvé předběhla uhlí i plyn a poprvé se stala hlavním zdrojem elektřiny v Evropě. Vyplývá to z nové studie organizací Ember a Agora Energiewende. (EURACTIV.cz, EURACTIV.com)


ZÁPAD

BERLÍN

O Merkelové se nevtipkuje. Durynský ministerský předseda Bodo Ramelow (Die Linke) čelí kritice za svá vyjádření na nové sociální síti Clubhouse. V jednom ze svých příspěvků uvedl, že během jednání s německou kancléřkou Angelou Merkelovou hrál hru Candy Crush. Merkelovou přitom označil jako „Merkelchen“ (doslova „malá Merkel“). (Sarah Lawton | EURACTIV.de)

PAŘÍŽ

Macron proti sexuálnímu násilí. „Posloucháme vás. Věříme ve vás. Nikdy už nezůstanete sami,“ uvedl na Twitteru francouzský prezident Emmanuel Macron. Chtěl tím vyjádřit svou podporu nové francouzské legislativě, která by měla lépe chránit oběti incestu a sexuálního násilí. Diskuse o jejich ochraně vzplála poté, co byl známý politolog Olivier Duhamel obviněn ze sexuálního zneužívání svého nevlastního syna. Na Twitteru tento případ spustil vlnu reakcí, včetně upozornění na další podobné případy. (Lucie Duboua-Lorsch | EURACTIV.fr)

BRUSEL

Méně vakcín než se čekalo. Dodávek vakcín od společnosti AstraZeneca bude o polovinu méně, než se očekávalo. Pro belgickou vládu je to velice špatná zpráva, zejména poté, co se zpozdila i předešla dodávka od společnosti Pfizer-BioNTech. Vláda kvůli tomu musela odložit očkování nemocničního personálu. (Alexandra Brzozowski | EURACTIV.com)

VÍDEŇ

Vláda by měla být naočkována přednostně. Poté, co vakcínu proti covid-19 dostanou rizikové skupiny, by měli přijít na řadu vrcholní politici, tedy členové federální vlády, prezident a výkonné vedení každé spolkové země. Měli by tak představovat vzor pro rakouské občany. Myslí si to předseda rakouské lékařské asociace Thomas Szekeres. (Philipp Grüll | EURACTIV.de)

LONDÝN

Nechcete mít problémy? Založte si pobočku v EU. Firmy ze Spojeného království by měly  podle vládních poradců založit své pobočky v zemích EU. Vyhnuly by se tím problémům s včasným dodáním svého zboží či služeb, které se začaly objevovat po odchodu Británie z jednotného unijního trhu. (Benjamin Fox | EURACTIV.com)


SEVER

TALLINN

Estonsko má první premiérku. Estonsko má novou vládu v čele s premiérkou Kajou Kallasovou. Premiérka dříve působila jako poslankyně Evropského parlamentu za frakci liberálů a demokratů. Nyní povede koaliční vládu složenou z Estonské reformní strany a Estonské strany středu. Ministryní zahraničí bude dosavadní estonská velvyslankyně v ČR Eva-Maria Liimetsová. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

HELSINKY / TALLINN

Nová finská protikoronavirová opatření dělají vrásky Estoncům. Od středy až do 25. února budou moci do Finska vstoupit lidé z jiných zemí EU jen tehdy, pokud tam vykonávají „nezbytnou“ práci. Zároveň budou zpřísněny podmínky pro karanténu a testování. Nová omezení budou problematická zejména pro Estonce, tisíce z nich totiž denně míří do Finska za prací. Týká se to zejména sektoru stavebnictví. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

KODAŇ

Dánská budoucnost bez uprchlíků. Dánská vláda doufá, že v budoucnu nebude muset vyřizovat žádné žádosti o azyl, místní sociální soudržnost je totiž již nyní pod silným tlakem. Při pátečním jednání v parlamentu to uvedla dánská premiérka Mette Frederiksenová. V roce 2019 obdržela země 1 547 žádostí o azyl, což bylo nejméně od roku 1998. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)


VISEGRÁD

VARŠAVA

Seniorů bude čím dál tím více. Pokud polská vláda nezvýší věk odchodu do důchodu, tak do 30 let se počet seniorů zvýší o téměř 40 % a lidí v produktivním věku naopak klesne o 35 %. Vyplývá to ze studie důchodového institutu (Instytut Emerytalny), o kterém informoval deník Gazeta Wyborcza. (Mateusz Kucharczyk | EURACTIV.pl)

BUDAPEŠŤ

Kdo je zodpovědný za očkovací plán? Právě s takovým dotazem se europoslanec István Ujhelyi (S&D) již 18. listopadu obrátil jak na úřad premiéra, tak na jednotlivá HR oddělení ministerstev vnitra a zahraničí. Nikdo z nich se však k řízení očkovacího plánu nepřihlásil. Informoval o tom web 444.hu. (Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

BRATISLAVA

Nové dotační podmínky v oblasti rovnosti pohlaví. Grantová komise slovenského ministerstva práce, sociálních věcí a rodinných záležitostí se rozhodla, že nebude poskytovat dotace organizacím, které získaly nejvyšší bodové hodnocení nezávislých expertů. Místo nich dostanou přednost organizace, které jsou většinou napojené na politiky koaliční vlády. (Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)


JIH

MADRID

Vyhozené vakcíny. Některé španělské regiony, včetně Andalusie, Katalánska či Madridu, vyhazují tisíce dávek vakcín proti covid-19 od firmy Pfizer-BioNTech. Nadále totiž z jedné lahvičky očkují pouze pět dávek místo již povolených šesti. Informaci přinesl deník El Pais. (El Pais)

ŘÍM

TikTok jen pro uživatele s ověřeným věkem. Italský úřad pro ochranu dat v pátek zablokoval sociální síť TikTok pro všechny uživatele bez potvrzeného věku. Reagoval tak na tragické úmrtí desetileté dívky z Palerma, která se uškrtila při pokusu splnit rizikovou výzvu „Choking challenge“. (Daniele Lettig | EURACTIV.it)

ATHÉNY

Parlament bude hlasovat o plynovodu. Řecký parlament by měl tento týden ratifikovat dohodu mezi Řeckem a Bulharskem o plynovodu IGB. Hlasovat bude také o statutu mezinárodní organizace East Med Gas Forum. (Alexandros Fotiadis, Theodore Karaoulanis | EURACTIV.gr)


BALKÁN

SOFIE

Europoslanci řeší vydávání zlatých víz. Bulharské úřady čelí další kritice kvůli vydávání tzv. zlatých víz investorům. Tentokrát si na ně posvítili europoslanci, které zajímalo, zda se Bulharsko této praktiky hodlá v budoucnu vzdát. Podobné slyšení se odehrálo již v srpnu 2020. Další otázky se týkaly také problémů s dodržováním právního státu. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

BUKUREŠŤ

Restaurace jsou zpátky ve hře. Bukurešťský krizový štáb rozhodl o rozvolnění některých restrikcí. Od pondělí se tak v rumunské metropoli opět otevřou restaurace, bary, kina i divadla, avšak s omezenou 30% kapacitou. (Bogdan Neagu | EURACTIV.ro)

ZÁHŘEB

Chorvatský prezident se nezúčastní výroční akce. Chorvatský prezident Zoran Milanović v pátek odřekl svou účast na výroční akci operace Maslenica. Rozhodl se tak poté, co zjistil, že dva účastníci výroční události mají na oblečení ustašovské symboly. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

LUBLAŇ

Tzv. britská mutace je zřejmě i ve Slovinsku. Slovinsko se obává šíření tzv. britské mutace covid-19 na svém území, vláda chce proto přehodnotit plánované rozvolnění restrikcí. Informoval o tom premiér Janez Janša. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

BĚLEHRAD

Novou mutaci zaznamenali i v Srbsku. V rozhovoru pro Prva TV to potvrdil srbský prezident Aleksandar Vučić. (EURACTIV.rs | betabriefing.com)


K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.