The Capitals: Vylamuji dveře bytů, ve kterých zemřeli osamocení lidé, líčí španělský hasič

© Shutterstock

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 

///

JIH

MADRID

Ze života španělského hasiče. Koronavirus naprosto proměnil denní rutinu španělských hasičů. Svědčí o tom příběh madridského hasiče Josého. Ten vyjíždí do terénu dvacetkrát denně jen proto, aby vylomil dveře bytů a domů, ve kterých zemřeli osamocení lidé. „Už tu nedochází k žádným úrazům nebo nehodám,“ uvedl v rozhovoru pro agenturu EFE. (euroefe.es)

ŘÍM

Itálie se připravuje na druhou fázi. Platnost přísných karanténních opatření 13. dubna končí a země se připravuje na druhou fázi boje proti koronaviru. Pokud se počet případů nákazy bude v následujících dnech snižovat, některá odvětví budou moci od příštího úterý pomalu oživit své aktivity. Izolace obyvatel by mohla skončit 4. května.

„V této druhé fázi ale musíme být velmi opatrní, pokud to prošvihneme, vrátíme se do izolace a začneme znovu,“ řekl ministr zahraničí Luigi Di Maio v televizním rozhovoru. Ke včerejšímu dni eviduje Itálie 135 586 nakažených a 17 127 obětí, počet úmrtí za den dosáhl 603. (Gerardo Fortuna | EURACTIV.com)

LISABON

Dodržujte omezení volného pohybu. Pokud budou lidé po celý duben dodržovat omezení volného pohybu, v květnu by se mohli dočkat otevření škol a návratu ekonomických i společenských aktivit. Informoval o tom portugalský prezident, který vychází z rad expertů.

Podle odhadů Národního komunikačního úřadu (Anacom) lidé v týdnu od 30. března do 5. dubna více využívali hlasových hovorů (o 3 %) a dat (o 6 %), než v tom předchozím. Vzrostl také počet jak fyzických, tak i online plateb kartou. V porovnání s obdobím před prvním případem nákazy v Portugalsku ale zůstaly pod průměrem. (Lusa.pt)

ZÁPAD

BERLÍN

Přivezte dětské uprchlíky. Německý ministr pro místní rozvoj Gerd Müller (CSU) v úterý prohlásil, že EU by měla co nejrychleji evakuovat dětské uprchlíky z řecký ostrovů. Dále upozornil na potřebu přestavět uprchlický tábor Moria tak, aby splňoval požadavky Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Předsedkyně strany Zelených Annalena Baerbocková stejně jako několik německých poslanců z SPD zároveň obvinili německou vládu z toho, že nekoná žádné kroky vedoucí k přivezení dětských uprchlíků do Německa. Už na počátku března se přitom vláda shodla na tom, že sirotky přijme. (Christina Goßner | EURACTIV.de)

PAŘÍŽ

10 tisíc obětí. Počet úmrtí na nový typ koronaviru ve Francii dosáhl 10 tisíc. Lékařská akademie doporučuje zakázat cestování mezi francouzskými regiony do doby, než v dané oblasti dojde k poklesu šíření nákazy. Čím dál více se také diskutuje o izolaci nejvíce ohrožených věkových skupin. Mezitím Paříž zakázala venkovní sportovní aktivity v době mezi 10. a 19. hodinou. Chce tak zamezit tomu, aby se venku zdržoval ve stejnou dobu velký počet osob. (EURACTIV.FR)

BRUSEL

50 miliard eur pro podnikatele, a to hned. Belgický ministr financí Alexander De Croo (Open VLD) požaduje rychlé schválení garančního systému pro podnikatele v hodnotě 50 miliard eur. Ministr chce návrh prosadit ještě před víkendem, nejprve ale potřebuje souhlas Evropské komise. (Alexandra Brzozowski | EURACTIV.com)

SEVER

HELSINKY

Švédy v tom nenecháme. Finská vláda v úterý zpřísnila pravidla na hranicích se Švédskem a Norskem. Hranice mohou překračovat pouze přeshraniční pracovníci.

Režim na finských hranicích se stal předmětem diplomatického sporu se Švédskem. Švédští poslanci zastupující severní oblast Norrbotten vyjádřili obavy o dopad restrikcí na místní zdravotnictví, které je závislé na finské pracovní síle. Místní zastupitelé pak finské vládě pohrozili zhoršením mezivládních vztahů v případě, pokud by se Helsinky rozhodly pro totální blokádu.

Finská ministryně vnitra Maria Ohisalová (Zelení) přiznala, že tyto obavy mají své opodstatnění. „Finská vláda naslouchá švédským kolegům. Nechceme Švédům způsobovat problémy,“ uvedla. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

OSTROVY

LONDÝN

Temné scénáře. Velká Británie by mohla v počtech obětí koronaviru předběhnout Itálii i Španělsko a stát se nejvíce zasaženou zemí v EU. Podle prognóz amerického Institutu pro měření a hodnocení zdraví (Institute for Health Metrics and Evaluation, IHME) by nemoci mohlo do srpna 2020 podlehnout až 66 tisíc Britů. (Benjamin Fox | EURACTIV.com)

VISEGRÁD

VARŠAVA

2,5 miliardy eur pro podnikatele. Polská vláda představila druhý balíček pomoci podnikatelům v hodnotě 11 miliard zlotých (2,5 mld. eur), což je o dost méně v porovnání s první záchranným balíčkem ve výši 212 miliard zlotých. Podle vlády si o podporu zažádalo 340 tisíc podnikatelů. (Łukasz Gadzała | EURACTIV.pl)

BRATISLAVA

Slovensko vyrobilo test na koronavirus. Tým slovenských vědců ze soukromých společností ve spolupráci se slovenskou Akademií věd vyvinul nový, vysoce spolehlivý test na koronavirus. Prvních sto testů dostane zadarmo stát, zbytek by se mohl prodávat za příznivou cenu. Komponenty se budou vyrábět na Slovensku podle protokolu odpovídajícího doporučením WHO. Test ještě musí projít potvrzením platnosti a certifikací, což zabere následující dva až tři týdny. (Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)

PRAHA

Nouzový stav prodloužen. Podle poradenské společnosti Bisnode muselo ze dne na den zavřít své provozovny zhruba 204 tisíc podnikatelů. Opatření proti šíření koronaviru se nejvíce dotkla podnikatelů v oblasti stravování. Pandemie paralyzovala také 90 % českého automobilového průmyslu.

Poslanecká sněmovna mezitím odsouhlasila prodloužení nouzového stavu do 30. dubna. Vláda čelila během diskuse v Parlamentu kritice za to, že dosud nebyla schopna představit jasný plán pro návrat k běžnému fungování země. (Aneta Zachová | EURACTIV.cz)

BALKÁN

SOFIE

Zákaz vstupu. Bulharsko zakázalo vstup na své území všem cizincům ze zemí mimo EU. Informoval o tom ministr zdravotnictví Kiril Ananiev. Do země nesmí ani lidé cestující z několika evropských zemí včetně Itálie, Španělska, Francie nebo Německa. Dopravci, zdravotnický personál a sezónní pracovníci mají ze zákazu výjimku. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

BUKUREŠŤ

V Rumunsku vznikne unijní sklad zdravotnických potřeb. Rumunsko se stane první zemí, ve které EU vybuduje společný sklad zdravotnických pomůcek. Předsedkyně Komise Ursula von der Leyenová o tom informovala v rozhovoru pro národní televizní stanici TVR.

Rumunští lékaři pomohou italským kolegům. Rumunsko v rámci mechanismu civilní ochrany EU vyslalo do italské Lombardie skupinu svých lékařů a zdravotních sester. (EURACTIV.ro)

LUBLAŇ

Postavíme další plot. Slovinská vláda potvrdila své plány na výstavbu dalších 40 kilometrů plotu na svých hranicích s Chorvatskem, který má zabránit vstupu migrantů na slovinské území. Slovinští představitelé však nespecifikovali, kde konkrétně plot rozšíří. V úterý to uvedl slovinský deník Delo.

Slovinsko doposud na chorvatských hranicích postavilo 196 kilometrů dlouhý plot. Pokud jde o počty příchozích migrantů, v první čtvrtině letošního roku hranice překročilo zhruba 1800 osob. Velká část z nich byla následně vrácena do Chorvatska, a to na základě readmisní dohody. (Karla Junicic | EURACTIV.hr)

ZÁHŘEB

Přípravy na přijetí eura v plném proudu. Chorvatský parlament v úterý přijal strategii pro boj s klimatickými změnami do roku 2040 s výhledem na rok 2070. Spolu s tím poslanci novelizovali zákony o centrální bance, úvěrových institucích, o pomoci úvěrovým institucím a o investičních společnostech. Důvodem je splnění požadavků unijní legislativy a zrychlení příprav na přijetí eura a přistoupení k unijnímu měnovému mechanismu.

Vládní dubnový balíček opatření dále obsahuje i rozsáhlou pomoc místní ekonomice zasažené koronavirovou krizí. Pokud jde o zákon, který má legalizovat sledování mobilních telefonů obyvatel s cílem bojovat proti šíření viru, ten byl poslán do druhého čtení. (Karla Junicic, EURACTIV.hr)

BĚLEHRAD

Srbsko mění kurs. Pandemie koronaviru se podepsala na světové geopolitice. Důkazem je Srbsko, které se s kritikou odvrátilo od EU, a obrátilo se směrem k Rusku a Číně. Poukázal na to ruský politolog Oleg Bonderenko v článku pro ruský deník Nezavisimaya Gazeta.

Migranti v izolaci. Mezi migranty v Srbsku se zatím nákaza koronavirem neprokázala. Potvrdil to srbský komisař pro uprchlíky a migraci ve svém včerejším prohlášení. Migranti, kteří se nyní nacházejí v zemi, jsou již tři týdny v izolaci. (EURACTIV.rs, betabriefing.com)

///

Více aktuálních informací o pandemii koronaviru v Evropě naleznete na EURACTIV.com.

///

K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.