The Capitals: Vrbětice, Salisbury i Sofie. Ruské tajné služby řádí v celé Evropě

© Shutterstock

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 


HLAVNÍ ZPRÁVA

PRAHA / SOFIE / VARŠAVA

Vrbětice, Salisbury i Sofie. Ruské tajné služby řádí v celé Evropě. Od výbuchu muničního skladu ve Vrběticích uběhlo téměř sedm let. Až nyní vyplulo na povrch, že za explozí stojí ruské zpravodajské služby GRU, na což česká vláda reagovala vyhoštěním 18 ruských agentů.

Policie navíc pracuje se scénářem, podle kterého měla munice vybuchnout nikoli na českém území, ale v Bulharsku, odkud mohla putovat na Ukrajinu nebo do Sýrie. A není náhodou, že právě v Sofii byl v roce 2015 otráven obchodník se zbraněmi Emilian Gebrev, případ ale nikdy nebyl vyšetřen. Jen o tři roky později se stejné ruské jednotky pokusily otrávit také dvojího agenta Sergeje Skripala.

Unijní instituce se k incidentu zatím nevyjádřily. Podpora zazněla od některých členských států, včetně Polska. (Aneta Zachová, EURACTIV.cz)


NOVINKY Z BRUSELU

Ministři zahraničí budou jednat o Rusku a Ukrajině. Ministři zahraničních věcí EU budou v pondělí jednat o ruských aktivitách v blízkosti ukrajinských hranic. Tématem má být i zdravotní stav ruského opozičního předáka Alexeje Navalného. Místopředseda české vlády Jan Hamáček avizoval, že na jednání otevře téma zapojení ruských tajných služeb do výbuchu muničního skladu ve Vrběticích. (EURACTIV.com)


ZÁPAD

VÍDEŇ

Burgenland se otvírá. Rakousko je sice v tvrdém lockdownu, nejvýchodnější spolková země Burgenland se však rozhodla jít odlišnou cestou. V pondělí se zde otevřely obchody, služby i školy. Restaurace a bary zůstávají nadále zavřené. (Philipp Grüll, EURACTIV.de)

LUCEMBURK

Očkování lidí ve středním věku. Tento týden začne v Lucembursku očkování lidí ve věku 30-54 let vakcínou od firmy AstraZeneca. „Máme vakcíny, musíme je využít,“ komentoval rozhodnutí premiér Xavier Bettel. (Anne Damiani | EURACTIV.fr)

LONDÝN

Anglické týmy se připojily ke kontroverzní Superlize. Šest anglických fotbalových klubů se chce připojit ke kontroverzní Evropské superlize. Jedná se o Arsenal, Chelsea, Liverpool, Manchester City, Manchester United a Tottenham. Všech šest klubů sklidilo za svůj krok kritiku britského premiéra Borise Johnsona.

Evropská fotbalová unie (UEFA) již varovala, že hráči, kteří se připojí do uzavřené superligy, budou vyloučeni ze všech soutěží na domácí, evropské i světové úrovni. (Benjamin Fox | EURACTIV.com)

DUBLIN / LONDÝN

Omluva za čtyřicet let starou vraždu. Šéfka irské republikánské strany Sinn Fein Mary Lou McDonaldová se omluvila za to, že Irská republikánská armáda (IRA) v roce 1979 zavraždila Lorda Mountbattena. Omluvu vyjádřila v souvislosti s pohřbem prince Philipa, synovce Lorda Mountbattena. (Paula Kenny | EURACTIV.com)


SEVER

HELSINKY

Obnovitelné zdroje předběhly fosilní paliva. Obnovitelné zdroje se ve Finsku podílí na 40 procentech celkové spotřeby energie, což znamená, že překonaly fosilní paliva. Vyplývá to z dat za rok 2020, které představil finský statistický úřad. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

KODAŇ / NUUK

Levicová vláda v Grónsku. Grónské předčasné volby, které se konaly na počátku dubna, vyhrála levicová strana Inuitské společenství (IA) se ziskem 37 % hlasů. Strana tak získá 12 křesel v místním 31členném parlamentu. AI vytvoří koaliční vládu s centristicko-populistickou stranou Naleraq a za podpory konservativní unionistické strany Atassut. Za posledních více než 40 let je to teprve podruhé, co IA stojí v čele vlády. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)


VISEGRÁD

BRATISLAVA

Slovensko terčem vyděračských hackerů. Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) v pátek zaznamenal sérií vážných hackerských útoků na několik cílů v zemi. Jednalo se o tzv. ransomware, tedy vyděračské útoky. Hackeři požadovali za obnovení přístupu k systémům stovky tisíc eur. (Irena Jenčová | EURACTIV.sk)


JIH

ŘÍM

Uvolňování protikoronavirového režimu. Italské regiony označené žlutou nebo oranžovou barvou budou moci 26. dubna rozvolnit stávající protikoronavirová opatření. Na páteční tiskové konferenci to oznámil premiér Mario Draghi. Regiony se vrátí k prezenční výuce ve školách a budou moci otevřít zahrádky restaurací a barů. (Daniele Lettig | EURACTIV.it)

MADRID

Španělsko bude mít vlastní vakcínu proti covid-19. Podle španělského premiéra Pedra Sáncheze bude mít Španělsko vlastní vakcínu proti covid-19 ještě před koncem letošního roku. Vakcínu vyvíjí místní farmaceutická společnost Hipra. Klinické testy by měly odstartovat letos v červnu a do roku 2022 by měla firma vyrobit 400 milionů dávek. (Fernando Heller | EuroEFE.EURACTIV.es)

ATÉNY

Řecko a Izrael podepsaly historickou obrannou dohodu. Izraelská společnost Elbit Systems Ltd. bude provozovat tréninkové centrum pro řecké letectvo. Země totiž uzavřely v rámci utužování bilaterálních vztahů historickou obrannou smlouvu v hodnotě 1,65 miliardy dolarů. (Alexandros Fotiadis | EURACTIV.gr)


BALKÁN

SOFIE

Bulharský premiér odmítá slyšení v parlamentu. Bulharský premiér Bojko Borisov odmítá poslancům představit národní plán obnovy. Borisovova strana GERB navíc 4. dubna prohrála volby, premiér tak má své křeslo brzy opustit. Parlament odhlasoval demisi vlády na konci minulého týdne. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

BUKUREŠŤ

Lepší fiskální hodnocení. Ratingová agentura Standard & Poor’s vylepšila rumunský fiskální výhled z „negativního“ na „stabilní“. Podle agentury Rumunsko snížilo fiskální riziko a vládní agenda fiskální konsolidace je důvěryhodná. (Bogdan Neagu | EURACTIV.ro)

ZÁHŘEB

Kampaň „Chorvatské ostrovy – zóny bez covidu“ zahájena. Chorvatské ministerstvo cestovního ruchu zahájilo kampaň „Chorvatské ostrovy – zóny bez covidu“. Na chorvatských ostrovech se vyskytuje méně pozitivních případů než na pevninské části země a turisté by při jejích návštěvě měli mít k dispozici zvláštní aplikaci s informacemi o epidemiologické situaci. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

ZÁHŘEB / LUBLAŇ

Chorvatsko a Slovinsko se dohodly na stavbě mostu přes hranice. Chorvatský ministr dopravy Oleg Butković a jeho slovinský protějšek Jernej Vrtovac podepsali smlouvu na výstavbu nového mostu přes řeku Dragonja za 1,3 miliony eur. Most zajistí dopravu osob a zboží na hraničním přechodu Kaštěl-Dragonja. Informovala o tom státní tisková agentura Hina. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)


K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.