The Capitals: Vlámsko kritizuje rozdělení evropských peněz určených na boj koronavirem

© Shutterstock

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 

///

ZÁPAD

BRUSEL

Nespravedlivá pomoc od Unie. Koronavirus zasáhl Vlámsko mnohem více, než sousední Valonsko. Většina evropské finanční podpory určené pro Belgii ale putuje do jižní části země, tedy do Valonska. To se nelíbí předsedovi vlámské vlády Janu Jambonovi (N-VA). 

Finanční balíček, který má členským zemím pomoci čelit dopadům nákazy, se totiž pro jednotlivé státy vypočítává podobně jako u klasických strukturálních fondů. Chudé regiony, jako je třeba Valonsko, by tak v porovnání s bohatšími měly získat více peněz. Podle Jambona je ale tento systém špatně nastavený a chce s tím konfrontovat Evropskou komisi. (Alexandra Brzozowski | EURACTIV.com)

BERLÍN

Očekávaný projev německé kancléřky. Německo zatím nechce zavádět další preventivní opatření proti šíření koronaviru. Vyplývá to z včerejšího televizního projevu Angely Merkelové. Kancléřka místo toho ujistila občany, že vláda děla vše pro to, aby byl místní zdravotnický systém připraven postarat se o nemocné a aby měla nákaza co nejmírnější ekonomické dopady.

Kancléřka pak apelovala na Němce, aby od sebe drželi vzájemný odstup, a zpomalili tak šíření viru. „Ten, kdo se vyhne nepotřebnému vycházení na veřejnost, pomůže všem, kteří se musí v nemocnicích každý den potýkat s novými případy,“ uvedla. Německo zatím volný pohyb osob neomezilo, čímž se značně odlišuje od sousedních států. (Sarah Lawton | EURACTIV.de)

VÍDEŇ

38 miliard eur v krizovém fondu. Rakouská vláda oznámila navýšení fondu určeného pro řešení koronavirové krize ze 4 miliard na 38 miliard eur. Dodatečné finanční zdroje mají pomoci podnikům, které šíření nákazy zasáhne nejvíce. Vicekancléř Werner Kogler (Zelení) se nechal slyšet, že stát udělá všechno pro to, aby podpořil pracovní místa a firmy, a to za jakoukoliv cenu.

První balíček se 4 miliardami eur byl využit během několika dní. Dle Gernota Blümela (ÖVP), rakouského ministra financí, peníze putovaly například na nákup zdravotnických pomůcek. (Philipp Grüll | EURACTIV.de)

PAŘÍŽ

Další mimořádná opatření. Vláda ve středu navrhla komplexní balík předpisů, které mají Francii pomoci čelit novému typu koronaviru. Jeden z textů se týká voleb, jiný stavu zdravotní nouze a třetí hospodářských opatření.

Nemoc COVID-19 se v zemi dále šíří. Vláda vypravila letadlo, aby přepravila nemocné lidi z východní části Francie do nemocnice v Marseilles. Velkým počtem nemocných se plní rovněž pařížské nemocnice. Právě Paříž a východ země jsou hlavními ohnisky nákazy ve Francii. (EURACTIV.fr)

OSTROVY

LONDÝN

Vláda zvažuje přísnější opatření. Londýn, který je ohniskem nákazy ve Velké Británii, se připravuje na zavedení přísnějších preventivních opatření. Vyplývá to z dopisu úřadu vlády.

Britské supermarkety omezují prodej určitého zboží na osobu. Největší britské supermarkety – Tesco, Sainsbury’s a Asda – omezují prodej těstovin, toaletního papíru a trvanlivého mléka na osobu. (Benjamin Fox | EURACTIV.com)

DUBLIN

Další potvrzené případy. Irské ministerstvo zdravotnictví ohlásilo 74 nových případů nákazy COVID-19, čímž se celkový počet vyšplhal na 366.

Národní pohotovostní tým pro veřejné zdraví ve středu zveřejnil shrnutí toho, kdo byl v Irsku nákazou zasažen nejvíce. Statistiky ukazují, že ve 40 % případů jde o muže a v 59 % o ženy. Jiná data říkají, že 42 % lidí se nakazilo v souvislosti s cestováním, 22 % přenosem v rámci komunity, 17 % lokálním přenosem a u 20 % to zatím není jasné. (Samuel Stolton | EURACTIV.com)

JIH

ŘÍM

Smutný rekord. Za jediný den zemřelo v Itálii rekordních 475 lidí, do středy se tak počet úmrtí v souvislosti s koronavirem vyšplhal na 2878. Celkový počet případů činí 31 506, vyléčeno bylo 4025 lidí. Guvernér Lombardie Attilio Fontana kritizoval veřejnost za nedodržování restriktivních opatření. „Protože počet nakažených neklesá, už brzy nebudeme schopni nemocným pomoct,“ řekl a vyzval občany, aby zůstali doma. (Gerardo Fortuna | EURACTIV.com)

MADRID

To nejhorší teprve přijde. Španělsko chce zahraničním turistům usnadnit cestu domů. Včera to potvrdila ministryně zahraničí Arancha González Layaová. Premiér Pedro Sánchez mezitím varoval, že to nejhorší teprve přijde a že počty nakažených budou v následujících dnech dále narůstat. (Fernando Heller | euroefe.es)

LISABON

Nouzový stav. Portugalský premiér Marcelo Rebelo de Sousa ve středu v zemi vyhlásil nouzový stav, aby tak umožnil zintenzivnit boj s pandemií COVID-19 a jejími důsledky. Premiér António Costa se nechal slyšet, že „země se nezastaví“, a vláda udělá všechno pro to, aby uchovala výrobu a distribuci nejdůležitějšího zboží a služeb. (Lusa.pt)

VISEGRÁD

BRATISLAVA

Nový ministr zahraničí míří do karantény. Budoucí slovenský premiér Igor Matovič (OL’aNO) oficiálně představil jména svých ministrů. Jak již bylo známo, ministrem zahraničí bude diplomat se značnými zkušenostmi z Bruselu – Ivan Korčok (za stranu Svoboda a Solidarita). Nahradí kolegu diplomata Miroslava Lajčáka. Korčok, který doposud působil jako velvyslanec Slovenska v USA, musí před tím, než úřad převezme, nejprve strávit 14 dní v karanténě. (Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)

PRAHA

Solidarita a povinné roušky. Probíhající pandemie nového koronaviru spustila mezi Čechy vlnu solidarity, vzniklo mnoho iniciativ zaměřených na pomoc seniorům či v nemocnicích, hlídání dětí nebo šití roušek. Vláda ve středu rozhodla, že od půlnoci je pak v Česku zakázáno vycházet na veřejnost bez ochrany úst a nosu. Prezident Miloš Zeman, kterého mnozí kritizují za to, že se v poslední době „schovává před veřejností“, ve čtvrtek večer v televizi Prima zveřejní předtočený projev. (Ondřej Plevák | EURACTIV.cz)

BUDAPEŠŤ

Vládní kroky proti koronaviru. Maďarský premiér Viktor Orbán navrhl nová hospodářská opatření k omezení dopadů nového typu koronaviru. Jejich součástí je i moratorium na jistiny a platby úroků s účinností do konce roku pro všechny domácnosti a podniky.

Všechny krátkodobé podnikatelské úvěry budou rovněž prodlouženy do 30. července 2020. Vládní opatření také cílí na nejvíce postižené sektory, jako je turismus, pohostinství, zábavní průmysl, sport a kulturní odvětví. Vláda se také zavázala k flexibilnějšímu uplatňování regulací trhu práce tak, aby se „zaměstnavatelé a zaměstnanci“ mohli snáze dohodnout. (Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

VARŠAVA

Protikrizový štít. Polský premiér Mateusz Morawiecki chce vytvořit tzv. protikrizový štít. Jeho součástí je finanční podpora polských podnikatelů a zaměstnanců v celkové výši 46,7 miliard eur. (Alexandra Brzozowski | EURACTIV.com)

BALKÁN

SOFIE

Třetí úmrtí. Bulharsko hlásí 94 nakažených lidí a tři mrtvé. Země pozastavila veškeré lety do Itálie a do Španělska a omezila přístup na své území občanům z rizikových zemí. (Georgi Gotev | EURACTIV.com)

BUKUREŠŤ

Čísla stoupají. Počet případů nákazy COVID-19 v Rumunsku ve středu stoupl na 260, což je o 47 více než předchozí den. Nejvíce nakažených je v Bukurešti, a to 88. Podle zdravotnických orgánů zůstává v karanténě přes 3500 lidí a 26 500 pak sleduje příznaky v dobrovolné izolaci. Vláda projednává opatření na pomoc firmám zasaženým dopady krize. (EURACTIV.ro)

ZÁHŘEB

Více pravomocí pro civilní ochranu. Chorvatský parlament schválil posílení pravomocí národním civilním složkám během epidemie koronaviru. Zákon má zajistit, že orgány budou při přijímání a implementování nových opatření postupovat jednotně. (Tea Trubić Macan, EURACTIV.hr)

BĚLEHRAD

Dialog mezi Bělehradem a Přištinou na dohled. Srbský prezident Aleksandar Vučić a německá kancléřka Angela Merkelová usilují o rychlé obnovení dialogu, který by vedl k uzavření komplexní dohody o plné normalizaci vztahů mezi Bělehradem a Prištinou.

Německá kancléřka po videohovoru se srbským prezidentem uvítala, že Srbsko je připravené zahájit dialog o odstranění obchodních bariér s Kosovem. Ze společného prohlášení Merkelové a Vučiće vyplývá, že EU by v tomto dialogu mohla hrát roli mediátora.

Nová a ještě vážnější hospodářská krize. Podle profesora Bělehradské ekonomické školy Ljubodraga Savice lze v souvislosti s pandemií koronaviru očekávat novou hospodářskou krizi. Ta podle něj bude horší než krize z roku 2008.

Více aktuálních informací o pandemii koronaviru v Evropě naleznete na EURACTIV.com.

///

K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.