The Capitals: Vlámsko chce uspíšit belgický plán pro návrat k normálu

© Sarantis Michalopoulos

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 

///

ZÁPAD

BRUSEL

Vlámsko chce rychlý návrat k normálu. Belgická bezpečnostní rada státu v pátek zveřejní plán pro postupné uvolňování karanténních opatření, na kterém pracuje spolu se zvláštní expertní skupinou. Z Vlámského regionu už nyní zaznívá, že Belgie by se měla k normálu vrátit co nejdříve. O vítězích budoucnosti se totiž rozhoduje právě teď, myslí si předseda vlámských nacionalistů Bart De Wever. Experti však zůstávají opatrní. (Alexandra Brzozowski, EURACTIV.com)

Česko závodí o titul mistra Evropy v opatřeních. Rychlost ale neznamená vítězství

Vláda na včerejší tiskové konferenci představila harmonogram, podle kterého se mají v Česku uvolňovat restriktivní opatření. Usnesení vlády týkající se plánu ale chybí.

BERLÍN

Varování od Merkelové. Přestože statistiky okolo COVID-19 vypadají dobře a opatření se mírně uvolňují, Německo ještě podle pondělního vyjádření Angely Merkelové není z nejhoršího venku.

Kancléřka také před nadcházejícím summitem Evropské rady přiblížila svůj pohled na unijní koronavirovou pomoc. Nechala se slyšet, že rozpočet EU bude v letech po krizi vyžadovat „úplně jiné finanční možnosti“. Německo se podle ní zapojí i do další ekonomické solidarity mimo již plánovaných 500 miliard euro skrze Evropský stabilizační mechanismus. Mění tak svůj postoj z předchozích týdnů, kdy prosazovala pomoc pouze skrze ESM. (Sarah Lawton | EURACTIV.de)

Ministři financí se na evropských dluhopisech opět nedohodli. O koronabondech mají rozhodnout premiéři

Ministři financí zemí Evropské unie se dnes dohodli na tom, že státy eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat záchranný fond ESM.

VÍDEŇ

Spor o státní pomoc. Rakouský ministr financí Gernot Blümel (ÖVP) vyzval ke zrušení evropských pravidel státní pomoci, což by podle něj byl solidární krok vůči zemím, jako je Rakousko. „Nechápu, proč bychom měli podporovat jiné země penězi rakouských daňových poplatníků, a na oplátku mít zakázané podporovat naše firmy penězi z našich vlastních daní,“ nešetřil kritikou ministr. Mluvčí Evropské komise v ten samý den bránila pravidla státní pomoci jako „základní kámen jednotného trhu“, který má „zásadní význam“ i během koronavirové krize. (Philipp Grüll | EURACTIV.de)

PAŘÍŽ

Ztráta 120 miliard euro. Osmitýdenní karanténa kvůli boji s koronavirem bude ve Francii pro firmy znamenat ztrátu 120 miliard eur, tvrdí výzkumný ústav OFCE. Francouzská vláda předpokládá pro letošní rok propad HDP o 8 %. Stejně tak pro rok 2020 předpovídá nárůst schodku veřejných financí na 9 % HDP. (EURACTIV.FR)

SEVER

HELSINKY

Glyfosát je škodlivý i pro zvířata. Nová studie Univerzity v Turku ukazuje, že glyfosát nehubí pouze plevel, ale je škodlivý i pro zvířata. Vyplývá to z testů, které univerzita prováděla na křepelkách. Výsledky ročního výzkumu odhalily stopy glyfosátu ve vajíčkách, svalstvu a játrech. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

Způsobuje glyfosát rakovinu? Výsledky studií se neshodují, ČR se ale přiklonila k jeho omezení

Když Evropská unie loni rozhodovala o udělení licence pro glyfosát, Česká republika kontroverzní herbicid podpořila. Nyní ale sama jeho používání výrazně omezuje.

JIH

MADRID

Španělsko má plán. Španělská vláda chce postupně uvolnit karanténní opatření, a to navzdory rozporům vládní koalice s opozicí. Denní počet nových obětí klesl po 400, což je nejméně od 22. března. (EFE.com)

LISABON

„Nakažený“ hostel. Portugalské úřady v neděli evakuovaly a vydesinfikovaly lisabonský hostel s téměř 200 lidmi ve 40 pokojích poté, co se zde objevila nákaza COVID-19. Dodatečné testy odhalily dalších nejméně 100 infikovaných mezi hosty, někteří byli žadatelé o azyl. Portugalská rada pro uprchlíky (CPR) podle své předsedkyně Mónicy Farinhaové monitoruje 950 žadatelů, z nichž přibližně 800 je ubytovaných mimo dohled úřadů v lisabonských hostelech. (Lusa.pt)

ŘÍM

Dobré zprávy, ale opatrnost trvá. Poprvé od vypuknutí pandemie je v Itálii počet nových případů nákazy COVID-19 nižní než předcházející den. Vláda však stále nechce dovolit opětovné rozběhnutí ekonomiky dříve než 4. května. Teprve poté chce postupně otevřít továrny a po 17. květnu také restaurace a bary. Podle epidemiologů budou mezi prvními regiony bez nových případů Basilicata a Umbrie na konci dubna, poslední pak mají být Lombardie a Marche na konci června. (Gerardo Fortuna | EURACTIV.com)

VISEGRÁD

VARŠAVA

Přeběhne Gowin k opozici? Prezidentští kandidáti zůstávají v klání o křeslo i přes to, že volby mohou podle expertů ohrozit zdraví mnoha Poláků. Největší opoziční strana Občanská platforma (PO) se mezitím snaží přesvědčit bývalého vicepremiéra Jarosława Gowina, aby opustil vládní koalici a přidal se k opozici, která usiluje o odložení voleb o jeden rok. (Łukasz Gadzała | EURACTIV.pl)

Jak udržet Dudu v křesle: Polsko na cestě ke korespondenční volbě prezidenta

Polské prezidentské volby se budou možná konat koronavirové pandemii navzdory podle původního plánu 10. května a proběhnou korespondenčně. Změna volebního zákona pár týdnů před konáním voleb si vysloužila kritiku.

BRATISLAVA

Návrat k funkčnímu jednotnému trhu je nezbytně důležitý. Nová slovenská vláda přijala programové prohlášení se silnou prounijní a transatlantickou orientací, ve kterém se vyjadřuje i k pandemii covid-19 a jejím dopadům na EU. „Je více než pravděpodobné, že pod tlakem okolností se v EU objeví tendence k oslabení základního institucionálního rámce pro fungování vnitřního trhu a v mnoha oblastech také tendence k národnímu izolacionismu,“ píše se v prohlášení. Slovensko je velmi otevřenou ekonomikou, pro kterou je životně důležité, aby byla současná omezení přiměřená a dočasná. (Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)

Video: Uzavření hranic je pro politiky lákavé téma, následky ale mohou být pro ČR fatální

Jak se uzavírání vnitřních hranic EU projevilo na českém dovozu a vývozu? Máme se bát o budoucnost schengenského prostoru? Sledujte online debatu serveru EURACTIV.cz.

BUDAPEŠŤ

Szijjártó kritizoval europoslance. „Byl bych velmi šťastný, kdyby europoslanci četli zákony. Když se totiž podívám na rezoluci [Evropského] parlamentu, mám podezření, že europoslanci mluví o něčem, co nečetli,“ řekl v pátek maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó pro Euronews k rezoluci EP, podle které je maďarský koronavirový zákon „v rozporu s evropskými hodnotami“.

Szijjártó argumentoval tím, že k podobným opatřením přikročily i další země EU. Maďarská vláda navíc podle něj může vydávat jen takové dekrety, které jsou „v souladu s ochranou obyvatel proti pandemii“. (Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

Koronavirus v Maďarsku: Využívá Orbán krizi k únosu demokracie?

Není nouzový stav jako nouzový stav. Mnohé evropské země se kvůli koronaviru uchýlily k jeho vyhlášení, ten maďarský se ale vymyká. Tamním parlamentem v pondělí prošel kontroverzní zákon, který Orbánovi podle kritiků umožňuje neomezené vládnutí.

BALKÁN

SOFIE

Karanténa. Bulharské úřady před pravoslavnými Velikonoci uzavřely hlavní město, aby zabránily šíření nákazy. V pondělí se Sofie zase otevřela a na příjezdech do města se okamžitě vytvořily kilometrové fronty. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

Známý novinář zemřel při autonehodě. Tvář bulharského televizního vysílání, novinář Milen Cvetkov, v neděli (19. dubna) zemřel při autonehodě v Sofii. Jeho auto zastavilo na červené, zezadu do něj ale vysokou rychlostí nabouralo SUV. Novinář během několika minut zemřel, řidič SUV a další pasažéři vyvázli bez zranění. (dnevnik.bg)

BUKUREŠŤ

Paliva bez biosložky. Rumunská vláda přijala mimořádné nařízení, které mění pravidla prodeje povinných hmot. Benzín ani nafta nově nemusí obsahovat povinný podíl biosložky. (Bogdan Neagu, EURACTIV.ro, Sarantis Michalopoulos, EURACTIV.com)

LUBLAŇ

Opozice požaduje soudní přezkum karanténních opatření. Čtyři opoziční strany – LMS, Levica, SD a SAB – vyzvaly ústavní soud k přezkumu dvou článků nedávno přijaté nouzové legislativy. Zatímco článek 103 posiluje kompetence policie, článek 9 podle nich vytváří zmatek ohledně role hygienických stanic. Nepřiměřený je podle opozičních poslanců také zákaz cestování mezi slovinskými obcemi a městy. (Zoran Radosavljevic | EURACTIV.com)

ZÁHŘEB

Návrat k normálu. Vláda premiéra Andreje Plenkoviće přijde během následujícího týdne s návrhem, jak normalizovat některé sektory chorvatské ekonomiky bez toho, aby tím ohrozila zdraví občanů. Bude přitom vycházet z rad epidemiologů.

Obnovit by se měla nejen ekonomika, ale také hlavní město Záhřeb, které koncem března poničilo silné zemětřesení. Vyzval k tomu prezident Zoran Milanović. (Karla Junicic, EURACTIV.hr)

///

Více aktuálních informací o pandemii koronaviru v Evropě naleznete na EURACTIV.com.

///

K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.