The Capitals: Visegrád si přehazuje romské uprchlíky jako horký brambor

© Shutterstock

The Capitals přináší jedinečný přehled událostí z evropských zemí.


PRAHA | BUDAPEŠŤ 

Visegrád si přehazuje romské uprchlíky jako horký brambor. Mezinárodní vlaky na trati Varšava-Praha-Bratislava-Budapešť se staly novým „domovem“ romských uprchlíků z Ukrajiny. Postarat se o ně nechce ani jedna země, místo toho si je přehazují jako horký brambor. Upozornilo na to maďarské vysílání Rádia Svobodná Evropa.

Bratislava údajně poskytne jídlo a střechu nad hlavou na jednu noc každému, kdo přijíždí z Ukrajiny, včetně těch bez cestovního pasu. Pak už se musí tito lidé registrovat a najít bydlené, což představuje problém, protože romské rodiny chce ubytovat jen málokdo.

Stejný trend, i když ne v takovém měřítku, lze podle aktivistů pozorovat i ve Varšavě.

V Praze se romské rodiny kupí na hlavním nádraží. Jak informoval server Právo, některé neziskové organizace již řeší situaci tím, že je za své náklady převážejí do sousedního Německa.

Řada těchto lidí má přitom dvojí maďarsko-ukrajinské občanství. Budapešť se však o ně postarat nechce, což serveru EURACTIV potvrdily i romské organizace. Rádio Svobodná Evropa zároveň varuje, že se maďarské úřady snaží romské rodiny přesvědčit o tom, aby se přestěhovaly do jiných zemí. Maďarské ministerstvo vnitra to však popírá. (Aneta Zachová | EURACTIV.cz, Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)


BERLÍN

Europoslanci chtějí zařadit Schrödera na sankční seznam. Evropský parlament tlačí na bývalého německého kancléře Gerharda Schrödera a hrozí mu sankcemi, pokud odmítne odstoupit ze svých funkcí v ruských společnostech. Vyplývá z návrhu zprávy, do které měl možnost nahlédnout server EURACTIV.

Návrh podporují poslanci z různých politických stran, včetně sociálních demokratů, mezi které se sám Schröder řadí. O rozšíření sankčního systému však musí rozhodnout členské státy. (Oliver Noyan | EURACTIV.com)


HELSINKY

Dovoz ruského plynu do Finska může skončit během několika dní. Dovoz plynu z Ruska se může zastavit již příští víkend, oznámila v úterý finská státní energetická společnost Gasum.

Gasum, která působí také ve Švédsku, Norsku a Německu, měla s ruskou společností Gazprom Export dlouhodobou smlouvu o dodávkách plynu.

V dubnu jednání mezi firmami ztroskotala, když Gazprom požadoval, aby se platby prováděly v rublech namísto v eurech. V úterý (17. května) společnost Gasum uvedla, že na tuto podmínku nepřistoupí a že spory předá k arbitráži. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)


VILNIUS

Litva exportuje o sto šest. Vývoz zboží z Litvy vzrostl v prvním čtvrtletí roku 2022 o více než 30 % a od ledna do března 2022 dosáhl celkového obratu více než 6 miliard eur.

„Vidíme, že úsilí vlády o diverzifikaci exportních trhů a spolupráci se stejně smýšlejícími zeměmi, zejména posilováním politických a hospodářských vazeb se Spojenými státy, přináší ovoce,“ uvedl ministr zahraničí Gabrielius Landsbergis.

Hlavními exportními partnery a lídry v objemu vývozu litevského původu zůstávají Lotyšsko, Polsko a Německo. (Giedre Peseckyte | EURACTIV.com)


BĚLEHRAD

Srbsko pomůže firmám obchodujícím s Ukrajinou, Ruskem a Běloruskem. Srbská vláda ve čtvrtek přijme nařízení na pomoc 1 400 společnostem, které obchodovaly s Ukrajinou, Ruskem a Běloruskem. Informoval o tom ministr financí Siniša Mali. Firmy mají získat výhodné půjčky s pětiletou lhůtou splatnosti a možností dvouletého odkladu. (EURACTIV.rs | betabriefing.com)


Další porci zpráv z celé Evropy naleznete na našem partnerském webu EURACTIV.com.


Chcete dostávat The Capitals pravidelně do e-mailové schránky? Přihlaste se k odběru.