The Capitals: Většina Poláků podporuje vládní veto rozpočtu EU

© EPA/JOHN THYS

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 


VISEGRÁD

VARŠAVA

Většina Poláků podporuje vládní veto rozpočtu EU. Dle průzkumu společnosti United Surveys souhlasí s krokem vlády nepodpořit podmíněnost čerpání prostředků z evropského rozpočtu dodržováním principů právního státu celkem 57 % polských občanů, a to i v případě, že by víceletý finanční rámec, ani fond obnovy nebyly kvůli vetu přijaty.  Opačný názor zastávala pouze pětina respondentů. Průzkum zveřejnil plátek Dziennik Gazeta Prawna a rádio RMF FM. (Aleksandra Krzysztoszek | EURACTIV.pl)

BUDAPEŠŤ

EU chce nechat „vyhladovět“ Maďarsko. Maďarsko vetovalo unijní víceletý rozpočet a fond obnovy kvůli tomu, že podmínka dodržování principů právního státu je „v rozporu“ s dohodou lídrů z červencového rozpočtového summitu Evropské rady. Uvedla to ministryně spravedlnosti Judit Vargová po schůzce s ministry pro evropské záležitosti.

Mechanismus podmíněnosti je podle Vargové navržený tak, aby „vyhladověl“, „ublížil“ a „srovnal do latě“ některé členské státy. (Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

BRATISLAVA

Ministr zahraničí chce apelovat na Maďarsko a Polsko. Podle prohlášení slovenského ministerstva zahraničí bude ministr Ivan Korčok „apelovat“ na své polské a maďarské kolegy, aby neblokovali kompromisní dohodu o víceletém rozpočtu EU a fondu obnovy, kterou vyjednalo německé předsednictví. (Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)


ZÁPAD

BERLÍN

Kramp-Karrenbauerová: Bez Američanů se Evropa nemůže bránit. „Bez amerických jaderných a konvenčních kapacit se Německo a Evropa nemůže bránit,“ řekla v úterý před studenty univerzity v Hamburgu ministryně obrany a předsedkyně Křesťanské demokratické unie (CDU) Annegret Kramp-Karrenbauerová. Změna je podle ministryně možná, Evropa by se ale musela začít chovat jako partner na úrovni, a nikoliv jako „svěřenec, který potřebuje ochranu“. (Sarah Lawton | EURACTIV.de)

PAŘÍŽ

Francouzská mládež se vrátí do sportovních klubů. Po dvoutýdenním lockdownu oznámil prezident Emmanuel Macron, že již od prosince mohou být obnoveny sportovní aktivity pro mládež. Prezident v této souvislosti také informoval o zavedení tzv. sportovního průkazu pro mladé lidi z nízkopříjmových rodin. (Lucie Duboua-Lorsch  | EURACTIV.FR)

VÍDEŇ

Vídeňskému útočníkovi mohl napomáhat německý islamista. Vyšetřovatelé teroristického útoku z 2. listopadu, který si vyžádal čtyři oběti, našli možnou spojitost mezi střelcem a známým německým islámským radikálem. Ten měl dle vyšetřovatelů propojovat islamisty z celé Evropy a s rakouským útočníkem měl být v kontaktu několik měsíců před incidentem. Vyšetřování se nyní bude soustředit na to, zda spolupracovali na plánování útoku. (Philipp Grüll | EURACTIV.de)

LONDÝN

Policie varuje před dopady divokého rozchodu s EU. Pokud premiér Boris Johnson neuzavře dohodu s EU, mohlo by to narušit vyšetřování přeshraničních trestních případů. Upozornili na to šéfové britských policejních složek.

Šéf národní kriminální agentury Steve Rodhouse v dopise britským poslancům uvedl, že policie se zejména obává ztráty přístupu k Europolu. (Benjamin Fox | EURACTIV.com)


SEVER

HELSINKY

Evropská lithiová horečka možná začne ve Finsku. Nedaleko města Kokkola na západním pobřeží Finska bylo objeveno zatím největší ložisko lithia v Evropě. Evropská komise odhaduje, že během tohoto desetiletí vzroste poptávka po lithiu v EU až osmnáctkrát. Dle Deutsche Bank se ve stejném časového období cena tohoto minerálu nejméně ztrojnásobí. Lithium je v současnosti využíváno například při výrobě mobilních telefonů, elektronických automobilů a solárních panelů. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)


JIH

ŘÍM

Prezident žádá o jednotu. Italský prezident Sergio Mattarella v úterý vystoupil před Národním sdružením italských obcí. V projevu zdůraznil potřebu společného řešení pandemie. „Nyní ve stavu nouze musíme být jednotní. Pluralita demokratických institucí přispívá optimismu. To však nemůže fungovat, pokud nepotáhneme za stejný provaz,“ uvedl prezident. (Alessandro Follis | EURACTIV.it)

MADRID

Snížení DPH u roušek. Španělská vláda na úterním zasedání odsouhlasila snížení DPH u roušek z 21 % na 4 %. Opatření navazuje na omezení prodejní ceny všech jednorázových chirurgických masek na maximální částku 0,72 eura. Jejich tržní cena se předtím pohybovala na hodnotě 0,96 eura. (EuroEFE)

LISABON

Operátoři bojují o licence na 5G. V Portugalsku probíhá boj mezi operátory o technologii 5G. Udělení 5G licencí se má uskutečnit až země převezme předsednictví EU. Konflikt mezi operátory a národním komunikačním úřadem (Anacom) však celý proces ohrožuje. (Alexandra Luís, Lusa.pt)


BALKÁN

SOFIE

Skopje ne, Tirana ano. Bulharská vláda oficiálně oznámila, že vetuje zahájení přístupových rozhovorů se Severní Makedonií, podpořila však zahájení rozhovorů s Albánií. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

BUKUREŠŤ

Rumunsko připravuje očkovací strategii. Rumunsko připravuje strategii pro vakcinaci proti covid-19, kterou představí již příští týden. V úterý to oznámil rumunský prezident Klaus Iohannis. (Bogdan Neagu | EURACTIV.ro)

ZÁHŘEB

Vyslanec srbského prezidenta poklekl u pomníku chorvatských vojáků. Zvláštní vyslanec srbského prezidenta Veran Matić a zástupci srbské menšiny se zúčastnili připomínky masakru chorvatských vojáků na farmě Ovčara poblíž města Vukovar, kde se odehrála jedna z největších bitev jugoslávské války. „Myslím, že je velice důležité prokázat náš respekt k obětem a solidaritu k jejich rodinám,“ prohlásil Matić. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

LUBLAŇ

Američtí vojáci do Slovinska nepůjdou. Slovinský premiér Janez Janša nabídl Spojeným státům, aby část svých vojsk přesunuly právě na území Slovinska. Americká ambasáda v Lublani však informovala o tom, že Slovinsko není mezi zeměmi, o kterých Spojené státy v souvislosti s přesunem vojsk uvažují. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

BĚLEHRAD

Srbsko neučinilo žádný pokrok na cestě do EU. Aliance srbských neziskových organizací prEUgovor ve své pravidelné zprávě upozornila, že Srbsko neučinilo za posledních šest měsíců žádný pokrok na cestě do EU. (EURACTIV.rs  betabriefing.com)


K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.