The Capitals: Ve Vídni vznikne nová platforma pro boj proti nelegální migraci

© EPA-EFE/CHRISTIAN BRUNA

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 


ZÁPAD

VÍDEŇ

Nová platforma pro boj proti nelegální migraci. Rakouský ministr vnitra Karl Nehammer (ÖVP) ve čtvrtek (23. července) oznámil vznik nové platformy, která má zefektivnit boj proti nelegální migraci na Balkáně a ve východním Středomoří. Stalo se tak po dvoudenním sjezdu ministrů vnitra z 18 členských států EU a několika zástupců Unie.

Platforma bude sídlit ve Vídni. Jejím úkolem bude koordinovat kroky členských států, identifikovat slabá místa evropské migrační politiky a navrhovat jejich možná řešení. Specifika fungování instituce budou tématem další konference, která proběhne na podzim. (Philipp Grüll | EURACTIV.de)

BERLÍN

Nacistický dozorce odsouzen. Soud v Hamburku včera odsoudil 93letého bývalého příslušníka SS, v německých médiích známého jako Bruno D. Odsouzený se podílel na spáchání 5 323 vražd. Počet se odhaduje podle předpokládaných obětí z koncentračního tábora Stutthof nedalo Gdaňsku z doby, kdy tam Bruno D. mezi srpnem 1944 a dubnem 1945 působil jako dozorce.

Mnoho přeživších holocaustu ale s rozsudkem spokojeno není. „Je nedostatečný a přichází příliš pozdě,“ řekl dle New York Times Christoph Heubner, místopředseda International Auschwitz Committee, která sdružuje přeživší z koncentračních táborů. (Sarah Lawton | EURACTIV.de)

PAŘÍŽ

6,5 miliardy eur pro mladé. Francouzská vláda představila svůj plán na podporu mladých lidí. Jeho cílem je podpořit zhruba 800 tisíc osob, které si budou na podzim hledat práci. Vláda doufá, že finanční balík v hodnotě 6,5 miliardy eur zajistí dostatek stáží, odborných praxí a dalších pracovních míst pro mladé lidi. (Anne Damiani | EURACTIV.FR)

BRUSEL

Belgie zpřísňuje opatření. Denní počet případů covid-19 je na vzestupu, belgická Národní bezpečnostní rada proto rozhodla o opětovném zavedení restrikcí. Lidé budou muset nosit roušky a po návratu ze zahraničí vyplňovat formuláře. (Alexandra Brzozowski | EURACTIV.com)

LUCEMBURK

Armáda získá 600 milionů eur. Dolní sněmovna lucemburského parlamentu odsouhlasila navýšení rozpočtu pro armádu. Místo plánovaných 172 milionů eur investuje stát 600 milionů. Peníze půjdou na nákup tankerů a transportérů vzdušných sil. Lucembursko si tak splní alespoň část svých závazků, které pro něj vyplývají z členství v NATO. (Anne Damiani | EURACTIV.com)


SEVER

STOCKHOLM

Noční vlak do Bruselu. Švédská vláda plánuje spuštění nového vlakové spojení mezi Stockholmem, Malmö, Hamburkem a Bruselem. Noční vlak by měl začít jezdit v roce 2022. (Sam Morgan, EURACTIV.cz)


OSTROVY

LONDÝN

Dosažení obchodní dohody je nepravděpodobné. Brexitový vyjednavač EU Michel Barnier ve čtvrtek přiznal, že dosažení obchodní dohody mezi EU a Velkou Británií do konce roku je nepravděpodobné. (Benjamin Fox, EURACTIV.com)


JIH

MADRID

Nákaza na vzestupu. Měsíc po skončení mimořádného stavu ve Španělsku opět roste počet nakažených covidem-19. Národní a regionální zdravotní úřady mezitím usilovně pracují na krizových plánech pro případ, že na podzim dorazí druhá vlna nákazy.

Podle nejčerstvějších údajů bylo ke konci července v zemi zaregistrováno 1000 nových případů. Podle španělské veřejnoprávní televize RTVE k nákaze došlo většinou v nočních klubech, kde mladí lidé často nenosili roušky a nedodržovali dvoumetrové odstupy. (Fernando Heller, EUROEFE)

ŘÍM

Nízká stahovanost. Podle ministra pro inovace Paola Pisanoa si italskou trasovací aplikaci proti koronaviru Immuni zatím stáhlo příliš málo lidí na to, aby mohla plně fungovat. Ministr to uvedl při slyšení v senátu. Celkový počet stažení se v současné době pohybuje okolo 4,3 milionu, což je pouze 12 % všech uživatelů mobilních telefonů mezi 24 a 75 lety. „Nikdy jsem neřekl, že půjde o finální řešení,“ řekl ministr. „Immuni je pouze součástí širší strategie. Samozřejmě začne být více efektivní ve chvíli, kdy ji bude používat větší část populace.“ (Alessandro Follis | EURACTIV.it)

ATHÉNY / NIKÓSIE

Macron požaduje sankce vůči Turecku. Francouzský prezident Emmanuel Macron požaduje uvalení sankcí proti Turecku. Důvodem jsou turecké aktivity ve východním Středozemí, kde Ankara narušuje řecké a kyperské vody. (EURACTIV.com)


VISEGRÁD

BRATISLAVA

Minimální mzda roste. Slovensko by se mohlo stát zemí s druhou nejvyšší minimální mzdou v poměru k průměrné mzdě na světě, uvádí slovenský Institut ekonomických a společenských analýz. Ministerstvo sociálních věcí navrhuje mzdu zvýšit na 620 eur. Zástupci byznysu naopak žádají její okamžité zmrazení. Podle nich totiž minimální mzda roste rychleji než průměrná mzda nebo pracovní produktivita. Odbory si zase myslí, že by minimální mzda měla stoupnout na 656 euro, tedy na hodnotu v souladu s platným zákonem. V roce 2019 dosahovala minimální mzda na Slovensku 48 % průměrné mzdy (580 eur). Například v Německu to bylo pouze 36 % (1557 eur). (EURACTIV.sk)

VARŠAVA

Polská opozice chce zopakovat volby. Občanská platforma, největší polská opoziční strana, vyzvala nejvyšší soud k zneplatnění nedávných prezidentských voleb. Opozice si stěžuje na chování vlády, která podle ní porušila pravidla a zneužila státní televizi pro svou politickou kampaň. (EURACTIV.com)

BUDAPEŠŤ

Odchod novinářů. Redaktoři nezávislého serveru Index požadují návrat šéfredaktora Szabolcse Dulla. Ten byl ve středu 22. července propuštěn ze své funkce. Podle novinářů je svoboda maďarských médií v ohrožení a několik z nich se po propuštění šéfredaktora rozhodlo z redakce odejít. (Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

PRAHA

Nová opatření. Od soboty bude v Česku opět platit povinnost nošení roušek. Opatření se bude týkat hromadných akcí ve vnitřních prostorech nad 100 osob, a to v celé zemi. Od pondělí pak budou moci probíhat vnitřní akce s kapacitou maximálně 500 osob. Na tiskové konferenci to ve čtvrtek uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Nové opatření se tak týká především koncertů nebo jiných společenských akcí, neplatí třeba v obchodech nebo v MHD. „Aktuálně se nacházíme v situaci, kdy v České republice dochází k postupnému nárůstu počtu diagnostikovaných pacientů s covid-19. Jde o nárůsty, které jsou relativně vysoké,“ uvedl Vojtěch s tím, že růst případů není rovnoměrný, stále tak budou hygienici hovořit o jednotlivých ohniscích. (Lukáš Hendrych, EURACTIV.cz)


BALKÁN

SOFIE

Změny ve vládním kabinetu. Bulharský premiér Bojko Borisov „obětoval“ pět svých ministrů. Změnami v kabinetu se  snaží uklidnit rozhořčené davy, které již několik dní protestují proti jeho vládě, zejména však proti samotnému Borisovi a nejvyššímu státnímu zástupci. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

ZÁHŘEB

Nový vládní program. Chorvatský premiér Andrej Plenković (HDZ, EPP) představil nový vládní program, na základě kterého chce získat podporu poslanců pro svůj nový kabinet. Plenković však program předložil pouhou půlhodinu před plánovaným hlasováním, poslanci tak museli vyhlásit přestávku, aby si mohli dokument prostudovat. Prioritou programu je efektivní využití 22 miliard eur, které Chorvatsko získá z víceletého finančního rámce EU a fondu obnovy. (Tea Trubić Macan, EURACTIV.hr)

LUBLAŇ

Obchody mohou otevřít i v neděli. Slovinské obchody mohou v neděli opět otevřít své dveře zákazníkům. Vláda totiž zrušila opatření, které jim nedělní prodej zakazovalo. Obchodníci se tak mohou opět vrátit k otvírací době z doby před koronavirem. (Zoran Radosavljević | EURACTIV.com)


K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.