The Capitals: Ve španělských pečovatelských domovech zemřelo s koronavirem 17 tisíc lidí

© Shutterstock

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 


JIH

MADRID

Koronavirus v pečovatelských domech. Ve španělských pečovatelských domech zemřelo během koronavirové krize téměř 17 tisíc osob. Jedná se o zhruba 39 % všech zaznamenaných úmrtí v zemi, kterých je podle agentury Efe více než 42 tisíc.

Oficiální statistiky španělského ministerstva zdravotnictví sice uvádějí, že s koronavirem v zemi zemřelo 28 tisíc osob, jedná se však pouze o oficiálně potvrzené případy. Podle regionálních dat shromážděných agenturou Efe je reálný počet obětí mnohem vyšší. (EuroEFE.EURACTIV.es)

ŘÍM

Nová pravila pro školy. V úterý (23. června) vydalo italské ministerstvo školství pokyny, jak od září znovu nastartovat školní výuku. Nová pravidla dávají jednotlivým regionům dostatek prostoru pro přizpůsobení se zdravotní situaci v dané oblasti.

Navzdory předchozím zvěstem pokyny nakonec nenabádají k zavádění bariér z plexiskla nebo k povinnému nošení roušek učiteli a žáky. Klíčovým prvkem je naopak zavedení směnného režimu pro třídy, který počítá s tvorbou menších skupin pro jednotlivé předměty. (Alessandro Follis | EURACTIV.it)

LISABON

Roste počet přistěhovalců. Počet cizinců žijících v Portugalsku se již čtvrtým rokem v řadě zvyšuje. Loni dosáhl 590 348 osob, což je v Portugalsku zatím nejvyšší zaznamenaný údaj. Nejvíce cizinců tvoří Brazilci představující 25,6 %. (Célia Paulo, Lusa.pt)

ATHÉNY

Borrell na řecko-turecké hranici. Šéf unijní diplomacie Josep Borrell dnes navštíví hraniční přechod Kastanies v severním Řecku. Podle místních médií se zde setká se zástupci řecké vlády, se kterými bude diskutovat o aktuálních sporech mezi Řeckem a Tureckem.


ZÁPAD

BERLÍN

Gütersloh do karantény. Po delším zvažování ohlásil včera (23. června) vůdce spolkové republiky Severní Porýní-Vestfálsko Armin Laschet zavedení karantény v okresu Gütersloh. Děje se tak v návaznosti na nedávné propuknutí nákazy koronaviru v místním masokombinátu. Ta zatím vedla k nakažení více než 1550 zaměstnanců. Podle Lascheta budou nová opatření trvat do konce měsíce.

Podle expertů ale tento vývoj nemusí nutně znamenat příchod druhé vlny koronaviru v Německu. Ředitel Institutu Roberta Kocha Lothar Wieler se domnívá, že masivní návrat epidemie může být odvrácen. „Je to v našich rukou. Je to naše odpovědnost,“ říká. (Sarah Lawton | EURACTIV.de)

VÍDEŇ

Konec období zkrácených úvazků. Poprvé od dramatického nárůstu na začátku nouzového stavu klesl v Rakousku počet lidí pracujících na zkrácený úvazek pod 1 milion. V úterý (23. června) tímto způsobem pracovalo již pouze 812 tisíc lidí, tedy o asi 326 tisíc méně než minulý týden. Podle ministryně práce Christine Aschbarcherové (ÖVP) je to díky tomu, že se mnoho firem rozhodlo tuto formu práce nadále neumožňovat.

Kromě toho klesl v zemi i počet nezaměstnaných. V současné době je tak bez práce 422 tisíc Rakušanů, o deset tisíc méně než minulý týden. (Philipp Grüll | EURACTIV.de)

BRUSEL

Další rozvolňování. Národní bezpečnostní rada dnes bude jednat o dalším rozvolňování stávajících opatření. Diskuse se budou točit zejména kolem pořádání kulturních akcí. (Alexandra Brzozowski | EURACTIV.com)

PAŘÍŽ

Večeře s Ruttem. Francouzský prezident Emmanuel Macron se včera večer neformálně setkal s nizozemským premiérem Markem Ruttem. Tématem setkání byl unijní plán obnovy. Zatímco Francie prosazuje společné zadlužení EU na finančních trzích ve výši 750 miliard eur, Nizozemsko patří mezi šetřivé země, které chtějí objem vypůjčených peněz omezit na minimum. (EURACTIV.com)


SEVER

HELSINKY

Opatrné cestování. Vláda včera rozhodla o rozvolnění opatření pro turisty z několika zemí Unie a schengenského prostoru, které bude platit od 13. července. Turisté nebudou muset projít hraniční kontrolou pouze tehdy, pokud přijdou ze země, kde za poslední dva týdny úřady nezaznamenaly více než osm nových případů nákazy koronavirem na 100 tisíc obyvatel. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)


OSTROVY

LONDÝN

Hospody se otvírají. Restaurace, pivnice a hotely se mohou 4. července opět vrátit do provozu. Informoval o tom premiér Boris Johnson. Spolu s nimi se také znovu otevřou kina a muzea.


VISEGRÁD

BRATISLAVA

Plagiátorství ve slovenské politice. Podle Denníku N padělal předseda slovenského parlamentu Boris Kollár (Sme Rodina) svou diplomovou práci. Paradoxem je, že zástupci hnutí Sme rodina v minulosti ostře kritizovali předchozího předsedu parlamentu, když čelil stejnému obvinění.

Otevření vnějších hranic. Slovensko nesouhlasí s celkovým otevřením vnější hranice Evropské unie. Namísto toho volá po postupném otevírání na základě epidemiologické situace. Slovenský ministr zahraničí Ivan Korčok to uvedl s tím, že prioritou by mělo zůstat zajištění bezpečnosti volného pohybu v rámci schengenského prostoru. (Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)

PRAHA

Vyšetřování státní podpory České pošty. Evropská komise začala podrobně prověřovat, zda je výše kompenzací pro Českou poštu (7,5 miliardy Kč na roky 2018-2022) za poskytování povinných poštovních služeb v souladu s unijními pravidly státní podpory.

Česká pošta je hlavním vnitrostátním provozovatelem poštovních služeb, kterou plně vlastní stát. Vyšetřování Komise zahájila po podnětech od dvou konkurenčních firem. (Ondřej Plevák | EURACTIV.cz)

BUDAPEŠŤ

Nezodpovědná Komise. „Komise svým nezodpovědným přístupem ohrožuje zemědělské dotace na rok 2022, jen aby uplatnila pro farmáře nenaplnitelné standardy na ochranu klimatu Zelené dohody co nejdříve,“ sdělil včera ministr zemědělství István Nagy státní zpravodajské agentuře MTI. Členským státům ani europarlamentu se podle něj nelíbí, že Komise zatvrzele odmítá dvouleté přechodné období před odstartováním dalšího kola zemědělských dotací. (Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)


BALKÁN

SOFIE

Chraňte včely! Státní zastupitelství nařídilo ministru zemědělství Ivanu Stankovi a řediteli Úřadu pro bezpečnost potravin doktoru Damyanu Ilievovi, aby přijali opatření na ochranu včel před otravou pesticidy. Včera navíc úřad státního zástupce ve městě Veliko Tarnovo nařídil přezkoumání všech odmítavých stanovisek k zahájení vyšetřování ve věci masového vyhynutí včel v regionu za poslední tři roky. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

ZÁHŘEB

Měl by jít premiér do izolace? Pouhé dva týdny před parlamentními volbami naplánovanými na 5. července je jedním z hlavních témat posledních dní, zda by měl jít premiér Andrej Plenković do karantény. Plenković byl totiž v úzkém kontaktu s tenistou Novakem Đokovićem, který byl pozitivně testován na koronavirus. (Tea Trubić Macan, EURACTIV.hr)


K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.