The Capitals: Ve Finsku selhal jaderný reaktor, okolí elektrárny je v bezpečí

© Shutterstock/Max Sky

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 


SEVER

HELSINKY

Selhání jaderného reaktoru. Ve finské jaderné elektrárně Olkiluoto musel být kvůli čtvrtečnímu systémovému selhání zastaven jeden z reaktorů. Incident způsobila chyba v čistícím systému chladící kapaliny reaktoru. V důsledku toho se do chladícího obvodu dostal kontaminovaný materiál, jenž způsobil dočasný nárůst radiace. Selhání však nemělo negativní dopad na okolí elektrárny, ujistil veřejnost finský úřad pro jadernou bezpečnost.  Místní nemocnice přesto vyhlásily stav pohotovosti. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)


ZÁPAD

BERLÍN

Německo čeká od středy částečný lockdown. Německá kancléřka Angela Merkelová a 16 lídrů spolkových zemí se kvůli rostoucímu počtu nakažených rozhodli přikročit k částečnému lockdownu. Všechny obchody, kromě těch s nezbytným zbožím, jako jsou například potraviny, budou od středy 16. prosince až do 10. ledna zavřeny. (Sarah Lawton | EURACTIV.de)

PAŘÍŽ

Nová opatření proti šíření covid-19. Francie za neděli evidovala více než 13 400 případů nákazy, což je na hony vzdálené vládou avizovaným 5 000 případů, které by dovolily rozvolnění opatření. Místo toho začne od úterý platit zákaz vycházení mezi 20. hodinou večerní a 6. hodinou ranní. (Lucie Duboua-Lorsch  | EURACTIV.fr)

VÍDEŇ

Nízká účast v hromadném testování. Ve Vídni v neděli skončilo desetidenní plošné testování na nový typ koronaviru. Otestovat se nechalo 234 880 lidí, což odpovídá pouze 13,5 % obyvatel. Testování odhalilo celkem 591 bezpříznakových nakažených. Další plošné testování je naplánováno na leden, podle rakouského vicekancléře Wernera Koglera (Zelení) tak vláda zvažuje, jak obyvatele pro příště motivovat k vyšší účasti. (Philipp Grüll | EURACTIV.de)

DUBLIN

Brexit bez dohody by byl „hrozným selháním“. „Myslím si, že by to bylo hrozným selháním státnictví, pokud by se nám, třeba i za pět minut dvanáct, nepodařilo prosadit dohodu navzdory velmi složitému jednání o rybolovu a rovných podmínkách,“ řekl v neděli o jednáních mezi EU a Británií předseda irské vlády Micheál Martin pro BBC. (Samuel Stolton | EURACTIV.com)


JIH

ŘÍM

Italové stojí fronty před restauracemi. Epidemiologická situace ve čtyřech italských regionech – v Piemontu, Lombardii, Kalábrii a Basilicatě – se zlepšila, a místní „koronavirový semafor“ tak v neděli přešel z oranžové na žlutou barvu. Lidé vyrazili do ulic a v Miláně, Florencii, Boloni, Neapoli či Římě se tvořily fronty před restauracemi. Vláda a některé samosprávy se obávají, že rozvolnění opatření by mohlo vést k třetí vlně nákazy. (Alessandro Follis | EURACTIV.it)

MADRID

Honba za dotačními projekty. Španělská ministryně pro územní soudržnost Carolina Dariasová vyzvala místní samosprávy k předložení „silných projektů“ zaměřených především na zelenou ekonomiku, digitální transformaci, sociální soudržnost a rovnost, které bude možné financovat z evropského fondu obnovy. (EUROEFE)

LISABON

Restrukturalizační plán portugalských aerolinek. Portugalská vláda předala Evropské komisi návrh restrukturalizačního plánu portugalské letecké společnosti TAP. V něm očekává masivní propouštění až dvou tisíc lidí, čtvrtinové snížení mezd pro zaměstnance s platem nad 900 eur a čtyřletou finanční pomoc ve výši až 3,7 miliardy eur. (Maria João Pereira and Alexandra Noronha, Lusa.pt)

ATHÉNY

Počkáme a uvidíme. Zhruba 42 % Řeků zatím nemá jasno v tom, zda se chce nechat očkovat proti covid-19. V dotazníkovém šetření uvedli, že „počkají a uvidí“. (Sarantis Michalopoulos, EURACTIV.com)


VISEGRÁD

VARŠAVA

Solidární Polsko zůstává ve vládě. Vedení strany Solidární Polsko si navzdory nesouhlasu některých svých členů s kompromisní podobou rozpočtu EU v sobotu odhlasovalo setrvání v koaliční vládě. Médiím to oznámil předseda strany a ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro. (Mateusz Kucharczyk | EURACTIV.pl)

BUDAPEŠŤ

Od srpna přišla strana Fidesz o půl milionu voličů. Podpora vládní strany Fidesz-KDNP se mezi Maďary snížila o šest procentních bodů z 36 % na 30 %. Strana tak v 10milionovém Maďarsku přišla o zhruba půl milionu potenciálních voličů. Vyplývá to z prosincového průzkumu Závecz Research. Přesto Fidesz zůstává nejpopulárnější stranou mezi 45 % aktivních voličů. Za ní se umístila strana Demokratické koalice s 19 % hlasů. (Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

BRATISLAVA

Vánoční omezení zatím neupřesněna. Slovensko se ještě nerozhodlo, jaká protikoronavirová opatření zavede během vánočních svátků. Od 21. prosince mají být uzavřeny všechny obchody s výjimkou prodejen potravin a dalšího základního zboží, dále restaurační zahrádky a školy. (Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)


BALKÁN

SOFIE

Více než 12 tisíc lidí nezískalo bulharské občanství. Během posledních 10 let si v Severní Makedonii požádalo o bulharské občanství 77 tisíc lidí. Více než 65 tisíc z nich jej nakonec získalo. Na páteční parlamentní debatě o tom hovořila bulharská ministryně spravedlnosti Desislava Ahladová. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

BUKUREŠŤ

Obtížné vyjednávání středopravicové koalice. Národně liberální strana PNL, aliance USR PLUS a Demokratický svaz Maďarů v Rumunsku UDMR zahájily o víkendu vyjednávání o zformování středopravicové koaliční vlády. Nedohodly se však zatím na tom, kdo získá hlavní posty v parlamentu a ve vládě. K vyjednávacímu stolu by se strany měly vrátit v úterý, dnes je čekají rozhovory s rumunským prezidentem Klausem Iohannisem. (Bogdan Neagu | EURACTIV.ro)

ŘÍM / LUBLAŇ / ZÁHŘEB

Vyhlášení výlučné ekonomické zóny v Jaderském moři. Chorvatský premiér Andrej Plenković v sobotu oznámil, že jeho vláda v pondělí přijme návrh rozhodnutí, kterým vymezí výlučnou ekonomickou zónu v Jaderském moři. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

ZÁHŘEB

Ideologické rozdělení chorvatských voličů. Chorvatští voliči se nerozhodují podle svého ekonomického či sociálního statutu, ale zejména podle své náboženské víry a postoje k minulosti. Vyplývá to z výzkumu, který prováděla během několika let záhřebská fakulta politologie na vzorku tisíce lidí z celé země. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

SARAJEVO / BĚLEHRAD / ZÁHŘEB

Lavrov přijíždí. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov je na třídenní návštěvě balkánských států. Nejprve se setká s prezidentem Republiky srbské Miloradem Dodikem, který nyní předsedá prezidentské tripartitě Bosny a Hercegoviny. Následně zavítá i za dalšími dvěma členy předsednictva federální země. Lavrov navštíví také Srbsko a Chorvatsko. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

BĚLEHRAD

Srbsko na cestě k nízkouhlíkové ekonomice. Srbsko se do roku 2050 stane nízkouhlíkovou a konkurenceschopnou ekonomikou, prohlásil prezident Aleksandar Vučić při příležitosti pátého výročí podpisu Pařížské klimatické dohody. Srbsko se chce zaměřit na tvorbu zelených pracovních míst a zlepšování kvality života v zemi. (EURACTIV.rs | betabriefing.com)

BĚLEHRAD / PODGORICA

Rusko a Čína brání integraci západního Balkánu. Rusko a Čína se snaží zpomalit a znesnadnit integraci zemí západního Balkánu do struktur Evropské unie. Myslí si to americký seniorní diplomat Philip Reeker, podle kterého obě země volí různé strategie. Zatímco Rusko vytváří politickou nestabilitu, Čína chce získat loajalitu regionu skrze masivní investice. (EURACTIV.rs | betabriefing.com)


K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.