The Capitals: Ve Finsku raketově vzrostl prodej alkoholu

© Shutterstock

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 


SEVER

HELSINKY

Prodej alkoholu je na vzestupu. Ve Finsku rapidně vzrostl prodej alkoholu. Za měsíc duben se v zemi prodalo o 23 % alkoholu více než za stejný měsíc v roce 2019. Podle státní společnosti Alko jde na odbyt zejména růžové víno, kterému vzrostl prodej o 40 %. Hned za ním jsou s nárůstem o 35 % červené a následně bílé víno, kterého se prodává o 28 % více. Jedná se o vysoká čísla, zvlášť vzhledem k tomu, že tradiční květnové karnevaly byly zrušeny.

Takto vysoký nárůst nemusí být dobrou zprávou pro veřejné zdraví. Je to ale malá útěcha pro stát, který v současnosti zápasí s rostoucím schodkem rozpočtu. Ročně přispěje prodej alkoholu do celkového příjmu z daní částkou 1,5 miliardy eur. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)


ZÁPAD

BERLÍN

Merkelová se vyjádřila k ruskému kybernetickému útoku. Kancléřka Angela Merkelová včera (13. května) čelila otázkám poslanců spolkového sněmu. Většina z nich se týkala koronavirové krize, kancléřka proto znovu varovala před druhou vlnou nákazy.

Kancléřka při příležitosti svého vystoupení v parlamentu také nařkla Rusko z kybernetického útoku, který v roce 2015 udeřil na Bundestag. Zmínila se i o „jasných důkazech“ o ruském vměšování do národních záležitostí, kterými vláda disponuje.

Německo částečně otevře své hranice. Ministr vnitra Horst Seehofer oznámil, že má v plánu postupně otevírat německé hranice. Uvolňování začne již v sobotu (16. května) ukončením hraničních kontrol na hranici s Lucembruskem, kontroly také částečně zmizí z hranic s Francií, Švýcarskem a Rakouskem. (Sarah Lawton | EURACTIV.de)

VÍDEŇ

Hranice se Švýcarskem a Německem se znovu otevřou 15. června. Potvrdili to zástupci všech tří zemí. Rakousko již v pátek nahradí hraniční kontroly namátkovým zastavováním řidičů.

Kancléř Sebastian Kurz (ÖVP) nicméně na tiskové konferenci nechtěl učinit žádné sliby v souvislosti s otevřením rakousko-italské hranice. Ujistil však, že o otevření hranic intenzivně komunikuje s východními sousedy. (Philipp Grüll | EURACTIV.de)

PAŘÍŽ

Budova Evropského parlamentu ve Štrasburku se proměnila v obří laboratoř. Zatímco Evropský parlament v současnosti zasedá částečně online či v Bruselu, jeho vlajková loď – obrovská budova Louise Weisse ve Štrasburku – se tento týden proměnila v testovací místo na nákazu covid-19. Testy probíhají v prostorách jídelny, která byla pro tuto příležitost transformována do obří laboratoře. Pacienti ubytovaní v budově ale nesmí vykazovat žádné příznaky. (EURACTIV.FR)

BRUSEL

Belgie může vstoupit do další fáze. Národní bezpečnostní rada dala zelenou další fázi uvolňování restriktivních opatření. V pondělí 18. května se znovu otevřou školy, kadeřnictví či venkovní trhy. (Alexandra Brzozowski, EURACTIV.com)


OSTROVY

LONDÝN

Kritika kvůli úmrtí v pečovatelských domech. Premiér Boris Johnson čelí ostré kritice. Lídr labouristů Keir Starmer ho vyzval k tomu, aby objasnil úmrtí 10 000 lidí, kteří předtím pobývali v pečovatelských domech. (Benjamin Fox, EURACTIV.com)


JIH

ŘÍM

Ministryně upustila slzy štěstí. Italská vláda se dohoda na očekávaném finančním balíčku v hodnotě 55 miliard eur, který by měl pomoci domácnostem i podnikům v nesnázích. Balíček obsahuje také pravidla pro nelegální migranty, kteří nyní získají zvláštní povolení k pobytu, aby na italských farmách pomohli se sklizní a výsadbou plodin. Ministryně zemědělství Teresa Bellanová při tiskové konferenci upustila slzy štěstí, opatření týkající se migrantů se jí totiž dlouho nedařilo prosadit. (Gerardo Fortuna | EURACTIV.com)

ATHÉNY

Řecko zvažuje mezivládní dohody o otevření hranic. Athény sice uvítaly včerejší návrh Evropské komise, který má pomoci cestovnímu ruchu, ale mají k němu své výhrady. Řecku v balíčku opatření chybí vytvoření zdravotních pasů pro negativně testované lidi. Řecká média informovala, že vláda se chce nyní zaměřit na uzavírání bilaterálních dohod se zeměmi, které mají nákazu covid-19 pod kontrolou. Mezi nimi je i Česká republika. (Sarantis Michalopoulos | EURACTIV.com)

Jak zachránit evropský turismus? Kompromisem můžou být vouchery

Velkou součástí dnes představeného balíčku Evropské komise jsou doporučení k bezpečnému znovunastartování cestovního ruchu uvnitř EU. Ten se kvůli pandemii potýká s obrovskými ztrátami. „Na frak“ podle europoslankyně zároveň dostávají práva zákazníků.

MADRID

Vítaná reakce EK na problémy turismu. Španělský liberální europoslanec José Ramón Bauzá se nechal slyšet, že poslední měsíce nevídané krize, která hluboce zasáhla cestovní ruch, konečně přesvědčily „unijní bublinu“ o důležitosti tohoto sektoru. Přestože uvítal nové plány Evropské komise pro turismus, podivoval se nad tím, proč toto odvětví, které odpovídá za 10 % společného HDP, bylo ze strany EU tak dlouho ignorováno. (EUROEFE)


VISEGRÁD

BRATISLAVA

Ústavní soudce rezignoval kvůli kontaktu s Kočnerem. Ústavní soudce a bývalý poslanec za hnutí SMER Mojmír Mamojka v úterý (13. května) rezignoval na svou pozici. Stalo se tak poté, co předseda ústavního soudu Ivan Fiačan obdržel informace od slovenské rozvědky, podle kterých byl Mamojka v kontaktu s Mariánem Kočnerem. Ten je obviněný z vraždy novináře Jána Kuciaka.

Přestože detaily nejsou známy, Kočner Mamojku údajně kontaktoval dva týdny předtím, než byl vzat do vazby v souvislosti s případem padělaných směnek v hodnotě minimálně 70 milionů eur. Podle svědecké výpovědi měl Kočner usilovat o Mamojkovu pomoc s žádostí o propuštění z vazby. (Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)

VARŠAVA

Fáze tři přichází. Polský premiér Mateusz Morawiecki představil detaily třetí fáze uvolňování protikoronavirových opatření. Od příštího týdne začnou opět normálně fungovat kadeřnictví, salóny krásy a restaurace, stejně jako praktické vyučování na postsekundárních, obchodních a technických školách. Začít mohou také mimoškolní aktivity v komunitních centrech, potvrdil ministr školství Dariusz Piontkowski. (Łukasz Gadzała | EURACTIV.pl)

BUDAPEŠŤ

Pochybná zatčení. Dva muži byli v posledních dvou dnech zadrženi pro podezření ze „šíření poplašné zprávy“ po sdílení příspěvků kritických vůči vládě na sociálních sítích. Přestože nečelí žádnému obvinění a orgány státního zastupitelství uvedly, že žádné zločiny spáchány nebyly, opoziční politici se obávají, že tyto incidenty představují vládní pokusy o zastrašování kritiků, což jí umožňuje její kontroverzní nouzový zákon kvůli koronaviru. (Ondřej Plevák | EURACTIV.cz)

PRAHA

Obranný rozpočet je v bezpečí. Česká vláda neplánuje škrtat v rozpočtu na obranu kvůli ekonomickým dopadům koronavirové krize, řekl ve středu premiér Andrej Babiš České televizi. Ministerstvo obrany právě nakoupilo téměř 50 000 neprůstřelných vest, a nyní vyjednává o největší zakázce v historii – nová vozidla pěchoty v hodnotě 52 miliard korun. (Ondřej Plevák | EURACTIV.cz)

Podle Borrella by EU neměla kvůli koronaviru škrtat výdaje na obranu

Podle šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella by Evropská unie neměla snižovat výdaje na společnou obranu ani přesto, že potřebuje masivně investovat do podpory hospodářství stiženého koronavirovou krizí. Současná pandemie může vést ke zhoršení bezpečnostní situace a EU by na to měla být připravena.


BALKÁN

BUKUREŠŤ

Poslední den nouzového stavu. Období nouzového stavu dnes v Rumunsku končí, stále však není jisté, co bude zítra. Vláda chce nouzový stav nahradit stavem výstrahy, ten ale kvůli procedurálním záležitostem nemůže nastat dříve než 18. května. Rumuny tak zřejmě čeká víkend bez restrikcí. (EURACTIV.ro)

LUBLAŇ

Handicapovaní lidé neměli přístup k informací. Řada slovinských webových stránek není přizpůsobena tomu, aby z nich mohli čerpat informace handicapovaní lidé. Během pandemie se tak spousta z nich dostala do sociální i informační izolace. Napsal o tom deník Delo. (Zoran Radosavljević | EURACTIV.com)

ZÁHŘEB

Do Chorvatska k moři. Chorvatská vláda již zahájila diskusi nad dokumentem Evropské komise, který se týká turismu a dopravy. „Ministr pro turismus Gari Cappelli plánuje uspořádat nové zasedání evropských ministrů pro turismus tak, aby se mohli dohodnout na praktickém provedení pokynů Komise,“ řekl premiér Andrej Plenković

Chorvatská ekonomika je na turismu závislá, premiér proto zdůraznil, že pro zemi je důležité, aby byla omezení uvolněna co možná nejvíce. Plenković zároveň připomněl, že Chorvatsko v současnosti jedná se zástupci Slovinska, Maďarska, Rakouska, Slovenska, České republiky a Německa o možnosti turistických cest již během tohoto léta. (Tea Trubić Macan, EURACTIV.hr)

BĚLEHRAD

Rostoucí nezaměstnanost. Podle výzkumu skupiny SeConS Development Initiative Group, kterou podporuje nadace Friedrich Ebert, přišlo v Srbsku kvůli pandemii a následnému nouzovému stavu o práci téměř 200 tisíc lidí. Jedná se o 8 % celkového počtu zaměstnaných. (EURACTIV.rs  betabriefing.com)


Více aktuálních informací o pandemii koronaviru v Evropě naleznete na EURACTIV.com.

K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.