The Capitals: V nové běloruské jaderné elektrárně došlo k nehodě. Litva žádá vysvětlení

© EPA-EFE/Wojciech Pacewicz

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 


SEVER

VILNIUS

Litva žádá vysvětlení nehody v nové běloruské jaderné elektrárně. Vilnius požádal Minsk o vyjasnění incidentu v jaderné elektrárně, která leží jen 50 kilometrů od litevského hlavního města a zahájila svůj provoz teprve před pěti dny. Podle nezávislého běloruského zpravodajství TUT.by došlo 7. listopadu k explozi několika transformátorů pro měření napětí mimo jaderný reaktor.

Podle Vilniusu není elektrárna, kterou vybudovala ruská státní společnost Rosatom, dostatečně zabezpečena a porušuje mezinárodní bezpečnostní standardy. Minsk veškerá obviněná z pochybení odmítá. (Benas Gerdžiūnas | LRT.lt/en)

HELSINKY

Severské země postupují zeleně a digitálně. Finsko, které se v roce 2021 ujme předsednického kormidla v Severské radě, se chystá prosazovat témata, jako je ochrana životního prostředí a digitalizace napříč Skandinávií. Severská rada se skládá kromě Finska z dalších skandinávských zemí, tedy Švédska a Norska a také Islandu. Do klubu patří rovněž autonomní regiony těchto zemí, tedy Grónsko, Faerské ostrovy a Alandy. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)


ZÁPAD

BERLÍN

Pozitivní vývoj. Čísla o počtech nakažených koronavirem vypadají slibně, uvedl německý ministr zdravotnictví Jens Spahn. Šíření nákazy se v posledních dnech „významně snížilo“. Obrat ale zatím nenastal, zdůraznil Spahn.

Ve středu země registrovala 18 tisíc nově nakažených, což je ve srovnání s 21 tisíci z minulého kritického týdne výrazně nižší číslo. (Sarah Lawton | EURACTIV.de)

PAŘÍŽ

Dieselgate je stále horké téma. Francouzská asociace na obranu spotřebitelů (CLCV) včera oznámila, že podala hromadnou žalobu proti německému výrobci automobilů v souvislosti s kauzou dieselgate.

Před pěti lety byla německá automobilka Volkswagen obviněna z neoprávněné instalace softwaru, který dočasně snižovalo množství vznikajících emisí během testovací fáze. Německý výrobce byl podle předsedy CLCV Jeana-Yvese Mana povinen zaplatit odškodnění zákazníkům z USA, Německa a Austrálie, ale nikoliv z Francie. (Lucie Duboua-Lorsch  | EURACTIV.FR)

VÍDEŇ

Nové protiteroristické zákony. V reakci na teroristický útok z minulého týdne se vláda dohodla na novém legislativním balíčku, jehož součástí je zákon proti šíření „politického islámu“. Předpis je postaven na principu, že ti, kterým skončí pobyt ve vězení, ale hrozí u nich radikalizace, budou elektronicky sledováni, i přesto, že neprovedli nic nelegálního. Kdo pravidla poruší, bude uvězněn na tak dlouho, „dokud nebude deradikalizován“, vysvětlil kancléř Sebastian Kurz (ÖVP). (Philipp Grüll | EURACTIV.de)

DUBLIN

Klíčová fáze brexitového vyjednávání před námi. Podle irského ministra zahraničí Simona Coveneyho je průlom ve vyjednávání obchodní dohody mezi EU a Spojeným královstvím tento týden nepravděpodobný. Mohlo by k něm ale dojít příští týden. Pokud se tak nestane, budou zde „skutečné problémy“, obává se Coveney. (EURACTIV.com)

LONDÝN

Mocenský boj v kanceláři premiéra. Mocenské půtky v kanceláři britského předsedy vlády stály místo šéfa komunikace. Lee Cainovi byl přitom nabídnut post vedoucího kanceláře, namísto toho však ve čtvrtek oznámil svou rezignaci. Důvodem je, že několik konzervativních ministrů a zákonodárců s jeho jmenováním nesouhlasilo. (Benjamin Fox | EURACTIV.com)


JIH

ŘÍM

Vysocí manažeři spojení s pádem mostu v Janově jsou v domácím vězení. Bývalý výkonní ředitel dálniční společnosti Autostrade l’Italia Giovanni Castellucci se nachází v domácím vězení kvůli vyšetřování pádu dálničního mostu Ponte Morandi v Janově v roce 2018. Během této tragédie zemřelo 43 lidí.

Pět dalších seniorních manažerů čelí obviněním ohledně porušení dopravní bezpečnosti a podvodu. Podle vyšetřovatelů manažeři věděli, že most byl ve špatném stavu a potenciálně nebezpečný. (Valentina Iorio | EURACTIV.it)

MADRID

Španělsko uvažuje o pomoci pro dlouhodobě nezaměstnané. Španělská vláda navrhuje přijetí nových opatření, která mají spočívat v podpoře společností, především malých a středních podniků, pokud se rozhodnou najmout dlouhodobě nezaměstnané osoby starší 45 let. Účelem opatření by mělo být vytvoření nových pracovních míst v reakci na probíhající koronavirovou krizi. (EUROEFE)

LISABON

Fond obnovy bude prioritou portugalského prezidentství. Jedním z hlavních cílů portugalského předsednictví Radě EU v první polovině roku 2021 bude implementace fondu obnovy, který má unijní sedmadvacítce pomoci překonat ekonomickou krizi způsobenou pandemií. (André Campos, Lusa.pt)


VISEGRÁD

VARŠAVA

Nepokoje ve Varšavě během Pochodu nezávislosti. Pochod nezávislosti příznivců krajní pravice a nacionalistů, který úřad kvůli koronavirové pandemii zakázaly, vyústil v několik střetů s policií napříč Varšavou. Několik policistů a jeden fotograf utrpěli zranění. (Anna Wolska | EURACTIV.pl)

BUDAPEŠŤ

Nový volební zákon z dílny Fideszu ztěžuje pravidla pro opozici. Vládnoucí strana Fidesz předložila minutu před středeční půlnocí, tedy před začátkem dalšího lockdownu, legislativní návrh upravující volební systém. Tento zákon podle kritiků výrazně zhorší šance opozice během parlamentních voleb v roce 2022.

Pokud bude chtít politická strana vytvořit celonárodní kandidátku, bude muset podle nových pravidel navrhnout kandidáty v alespoň 50 (místo současných 27) ze 106 maďarských volebních obvodů, a to napříč alespoň 9 maďarskými kraji a v hlavním městě. (Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

BRATISLAVA

Nouzový stav na Slovensku trvá. Slovenská vláda prodloužila nouzový stav o dalších 45 dní, na druhou stranu však zruší noční zákaz vycházení. Slovenská opatření proti pandemii jsou zdrojem mnohých sporů ve vládnoucí koalici. (Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)


BALKÁN

SOFIE

Bulharská vláda se obává protestů. Bulharské úřady se brání zavedení lockdownu, ke kterému se již řada států uchýlila kvůli druhé vlně pandemie covid-19. Obávají se totiž bouřlivé reakce lidí a masových demonstrací. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

ZÁHŘEB

Kodex proti nenávistnému obsahu. Výbor chorvatského parlamentu vyzval poskytovatele sociálních sítí a elektronických publikací k přijetí kodexu proti nenávistnému obsahu. Sociální sítě nyní nespadají do působnosti mediálního zákona, stát proto nemůže jejich obsah regulovat. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

LUBLAŇ

Opozice navrhla nový volební zákon. Skupina opozičních poslanců chce upravit slovinský volební zákon, stávající systém voleb byl totiž před dvěma lety prohlášen za neústavní. Poslanci chtějí zrušit volební okrsky a zavést preferenční hlasy. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

BĚLEHRAD

Rekord v počtu nakažených. Srbsko ve středu zaznamenalo rekordní počet nových případů covid-19. Ze zhruba 12 tisíc testovaných osob bylo 3,5 tisíce pozitivních. Za jediný den nemoci podlehlo 21 lidí. (EURACTIV.rs  betabriefing.com)

PODGORICA

Hlasování o nové vládě odloženo. Předseda severomakedonského parlamentu Aleksa Bečić odložil hlasování o novém vládním kabinetě. Původně se mělo uskutečnit již 23. listopadu, ale hlasovat se bude až 2. prosince. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)


K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.