The Capitals: V Bělorusku vypadlo měření radiace po údajné poruše v jaderné elektrárně

NEW-TEMPLATE-_-ARTICLE-1-1024x576

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 


HLAVNÍ ZPRÁVA

VILNIUS / MINSK

Výpadek běloruského systému měření radiace. Po údajných komplikacích v běloruské jaderné elektrárně přestaly fungovat monitorovací stanice měřící úroveň radiace po celém Bělorusku. „Během dne (7. března) byly tyto stanice odpojeny od sítě, řekl dříve LLT TV Julius Žiliukas, vedoucí litevského Radiologického bezpečnostního centra.

Ve stejný den byla na sociální sítí Telegram zveřejněna informace o poruše chladicího systému v jaderné elektrárně Astravyets, která se nachází asi 50 kilometrů od litevského hlavního města Vilniusu. Litevští úředníci se poté pro informace obrátili na své běloruské protějšky, veřejně přístupné údaje o monitoringu však na několik hodin zcela zmizely. (Benas Gerdžiūnas | LRT.lt/en)


NOVINKY Z BRUSELU

Dáme Turecku šanci. Lídři zemí EU jsou podle závěrů čtvrtečního summitu připravení prohloubit ekonomickou nebo migrační spolupráci s Tureckem, ale jen za předpokladu, že bude země prezidenta Erdogana pokračovat ve svých snahách o uvolnění napětí.

Spory se vyhrotily vloni na podzim kvůli tureckým průzkumných vrtům ve východním Středomoří, od té doby se však vztahy zlepšily. Prezidenti a premiéři zemí Unie nicméně zůstávají ostražití, možnost dalších budoucích sankcí totiž nevyloučili. (Georgi Gotev | EURACTIV.com, AFP)


ZÁPAD

PAŘÍŽ

„Znepokojivý tlak“. Francouzský ministr zdravotnictví Olivier Véran oznámil nová protikoronavirová opatření. Důvodem je dle jeho slov „znepokojující epidemický tlak v zemi“. Tři departmenty, Rhône, Aube a Nièvre, budou nyní v částečném lockdownu. Školy nicméně zůstávají otevřené, jelikož jejich uzavření je považováno za poslední možný krok. (Clara Bauer-Babef | EURACTIV.fr)

LONDÝN

Nouzový stav pokračuje. Britská vláda příští týden zřejmě pomalu začne rozvolňovat restriktivní opatření, poslanci ji přesto prodloužili mimořádné pravomoci na dalších šest měsíců. Vláda je potřebuje zejména proto, aby mohla poskytovat místním podnikům mimořádnou finanční podporu.  (Benjamin Fox | EURACTIV.com)


SEVER

HELSINKY

Omezení pohybu, povinné roušky a nová očkovací strategie. Finská vláda ve čtvrtek (25. března) předložila parlamentu návrh, který by omezil svobodu pohybu a zavedl povinné nošení roušek. Zpřísněná opatření by v případě schválení platila po dobu tří týdnů v těch nejvíce zasažených oblastech a dotknou by se měla přibližně 1,4 milionu lidí v helsinské metropolitní oblasti a města Turku na západním pobřeží. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)


VISEGRÁD

VARŠAVA

Polská vláda sáhla k přísným opatřením. Polské ministerstvo zdravotnictví ve čtvrtek zaznamenalo více než 34 tisíc nových případů covid-19, což je dosud nejvyšší letošní počet. Vláda proto na dva týdny zpřísní protikoronavirová opatření. Uzavřou se školky, prodejny nábytku nebo salony krásy. Výuka bude probíhat převážně distančně. (Aleksandra Krzysztoszek | EURACTIV.pl)

BUDAPEŠŤ

Maďarsko si pohoršilo v žebříčku svobody. Maďarsko je stále svobodnou zemí, jeho skóre je však v porovnání s minulým rokem o jeden bod horší. Vyplývá to z nové zprávy organizace Freedom House, která sestavuje žebříček zemí podle úrovně demokracie, politické svobody a ochrany lidských práv v jednotlivých státech. (Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com, Telex)

BRATISLAVA

Milionová ztráta kvůli neposlušným řidičům. Řidiči, kteří se prohánějí po slovenských dálnicích bez dálniční známky a neplatí pokuty, připraví slovenský rozpočet o zhruba milion eur měsíčně. Vyplývá to z informací, které získal slovenský Denník N. Podle něj zůstává nezaplacených 130 tisíc pokut. (Irena Jenčová | EURACTIV.sk)


JIH

ŘÍM

Očkování také v továrnách a kancelářích. „Do očkovacího plánu aktualizovaného 11. března je nyní zahrnuta i možnost očkování ve firmách,“ uvedli ve čtvrtek (25. března) italský ministr zdravotnictví Roberto Speranza a ministr práce Andrea Orlando na setkání s odbory a sdruženími zaměstnavatelů. (Daniele Lettig | EURACTIV.it)

MADRID

Španělsko využilo polovinu prostředků z kohezní politiky. Ministryně financí María Jesús Monterová ve čtvrtek (25. března) uvedla, že země absorbovala 50 % svých přidělených strukturálních a investičních fondů EU na období 2014–2020, které lze utratit do roku 2023. Monterová dodala, že v době, kdy se Pedro Sánchez v roce 2018 ujal vlády, bylo čerpání fondů na pouhých 15 %. (Fernando Heller | EuroEFE.EURACTIV.es)


BALKÁN

SOFIE

Rychlá úprava protikoronavirových opatření. Bulharská vláda má nový rekord v rychlé změně protiepidemických opatření. V pondělí byly na 10 dní zavřeny obchody, které neprodávají jídlo a jsou větší než 300 metrů čtverečních. Ve čtvrtek ráno (25. března) úřady nejprve povolily otevření velkých obchodů bez potravin za podmínky omezení rozlohy. O pět hodin později je v reakci na obvinění z nedůslednosti ze strany restauratérů předseda vlády Bojko Borissov znovu zavřel. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

BUKUREŠŤ

Rumunsko zpřísňuje opatření. Rumunská vláda se rozhodla zpřísnit opatření v regionech, ve kterých přibývá počet nakažených. Pokud se onemocnění potvrdí u více než čtyř osob z tisíce, region bude muset zavést zákaz nočního vycházení o víkendech. (Bogdan Neagu, EURACTIV.ro)

LUBLAŇ

Ministr kultury je „v suchu“. Slovinský ministr kultury Vasko Simoniti si může oddychnout. Slovinská opozice se pokusila prosadit usnesení o nedůvěře vůči jeho osobě, nenašla však dostatečný počet hlasů. Ministr čelil kritice za svůj mdlý“ přístup k médiím a kultuře a nedostatečnou podporu sektoru během pandemie covid-19. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

ZÁHŘEB

Chorvatská vláda prodlouží kurzarbeit. Chorvatská vláda přijala návrh, na základě kterého se prodlouží podpůrný program na ochranu pracovních míst v sektorech, které zasáhla pandemie covid-19. Program by měl trvat až do konce dubna.  (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)


K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.