The Capitals: Unie pozastavuje vývoz zdravotnického zboží do třetích zemí

© EPA/SEBASTIEN NOGIER

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 

///

KORONAVIRUS V EVROPĚ

BRUSEL / INSTITUCE EU 

EU stopla vývoz respirátorů. Evropská unie omezila vývoz zdravotnických pomůcek do třetích zemí. Včera o tom informovala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Komise chce tímto opatřením zajistit dostatek respirátorů a dalších pomůcek pro evropské zdravotníky.

„Základní zdravotnické zboží může být do zemí mimo EU vyváženo pouze, pokud k tomu vláda členského státu vydá jasné povolení,“ uvedla von der Leyenová.

Podle zdrojů serveru EURACTIV.com pochází 60 % světové produkce ochranných prostředků z čínského Wuhanu, ze kterého se nebezpečný virus rozšířil. Místní podniky jsou ale stále paralyzované a Evropa si nemůže dovolit čekat.

Evropská asociace MedTech sdružující obchodníky se zdravotnickým zbožím již minulý týden vyzvala Komisi i členské státy k tomu, aby odbouraly veškeré překážky, které by mohly bránit průmyslu pomoci s řešením koronavirové krize. (Sarantis Michalopoulos | EURACTIV.com)

BERLÍN

Částečné uzavření hranic. Německo uzavřelo hranice s Francií, Švýcarskem, Lucemburskem, Dánskem a Rakouskem. Informovala o tom kancléřka Angela Merkelová a ministr vnitra Horst Seehofer. Vývoz a dovoz zboží není omezen, stejně jako pendlování lidí za prací v příhraničních oblastech.

Američané chtějí koupit lék proti COVID-19. Americký prezident Donald Trump chce koupit soukromou společnost CureVac se sídlem v Tübingenu, která v současné době pracuje na vývoji léku proti koronaviru. Informovalo o tom několik zahraničních médií. Spojené státy nabízejí společnosti jednu miliardu dolarů, ale pod podmínkou, že lék bude distribuován pouze Američanům. (Sarah Lawton | EURACTIV.de)

VÍDEŇ

Rakouský parlament schválil tvrdá opatření proti koronaviru. Jejich cílem je omezit sociální život na minimum, ale zároveň nezakazovat vycházení z domu. Občané mohou opustit své domovy jen v nezbytně nutných případech a jen s těmi, s nimiž žijí. Výjimkou je cesta na nákup.

V neděli večer dosáhl počet nakažených 870. Dosud zemřeli dva pacienti, přičemž jen u jednoho z nich byla jasnou příčinou nákaza koronavirem. (Philipp Grüll | EURACTIV.de)

PAŘÍŽ

Ne dalším volbám. Francouzští politici nesouhlasí kvůli pandemii koronaviru s konáním druhého kola voleb do místních zastupitelstev. Včera se konalo kolo první a účast byla rekordně nízká.

Podle informací ministra zdravotnictví Oliviera Vérana včera dosáhl počet mrtvých 127, nakažených je 5 423 lidí. (EURACTIV.FR)

BRUSEL

Koronavirová vláda. Belgické politické strany se dohodly posílit pravomoci stávající úřednické vlády Sophie Wilmesové. Belgie tak získala po několika měsících politického patu funkční federální vládu. (Alexandra Brzozowski | EURACTIV.com)

LONDÝN

Johnson pod tlakem. Vláda Borise Johnsona od pondělí plánuje každodenní tiskové konference, kde bude veřejnost informovat o průběhu boje proti koronaviru. Krok přišel po vlně kritiky, která míří na údajně pasivní přístup vlády ke zvládání nákazy.

Přestože se počet potvrzených nakažených a obětí drží ve Velké Británii relativně nízko v porovnání s dalšími zeměmi, zpráva agentury Public Health England předpovídá, že až do jara 2021 by se mohlo nakazit 7,9 milionu Britů. (Benjamin Fox | EURACTIV.com)

DUBLIN

Irsko zavírá hospody. Všechny hospody a hotelové bary v Irsku zavřely zákazníkům své dveře. Opatření bude trvat do 29. března a naruší tradiční oslavy Dne svatého Patrika, který připadá na úterý 17. března.

Dosud bylo potvrzeno 169 případů nákazy koronavirem, dva lidé zemřeli. (Samuel Stolton | EURACTIV.com)

MADRID

První dny v karanténě. Počty případů nákazy COVID-19 ve Španělsku nadále rostou. V neděli se vyšplhaly na 7 700, což je o 2 tisíce více než v sobotu. Dosud nákaze podlehlo podle oficiálních statistik 300 lidí. Celá země je v karanténě. Povoleny jsou pouze vycházky jednotlivců a cesta na nákup potravin, léků či základního zboží. (EuroEFE.EURACTIV.es)

ATHÉNY

Řecko chce omezit shlukování lidí v supermarketech. Řecká vláda se rozhodla uzavřít obchodní centra, restaurace, bary a další podobná zařízení. Zaměřuje se i na supermarkety, kde se nesmí vyskytovat vyšší počet lidí. Počet případů se vyšplhal na 331 a onemocnění si zatím vyžádalo čtyři oběti. (Sarantis Michalopoulos | EURACTIV.com)

VARŠAVA

125 případů nákazy. V Polsku se dosud objevilo 125 případů nákazy novým typem koronaviru. U 13 z nich se zdravotní stav zlepšuje, nákaze dosud podlehli tři lidé. Země během víkendu uzavřela hranice a zakázala shromažďování více než 50 lidí na veřejných prostranstvích. Uzavřeny jsou také obchodní domy.

Mezi tím se zvýšila důvěra lidí v ministra zdravotnictví Lukasze Szumowskiho. Podle měsíčního hodnocení se nyní pohybuje na druhém místě, co se důvěry v polské politiky týče. Předběhl ho jen prezident. (Łukasz Gadzała | EURACTIV.pl)

BUDAPEŠŤ

Starší zdravotníci izolováni. Maďarské ministerstvo práce nařídilo zdravotnickým zařízením, aby zakázala zdravotníkům starším 65 let kontakt s pacienty a kolegy, konzultace mohou probíhat pouze po telefonu. Více než 50 % obvodních lékařů je přitom ve věku 60 a více let, země tedy může kvůli opatřením čelit významnému nedostatku kapacit.

Maďarsko v neděli potvrdilo první oběť nového viru. Jednalo se o 75letého muže, který měl i další zdravotní problémy. (Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

SOFIE

Bulharsko hlásí dvě oběti. Do neděle se v Bulharsku potvrdilo 51 případů nákazy koronavirem, dva lidé zemřeli. Od 12. března jsou uzavřené restaurace a bary, otevřené zůstávají pouze obchody prodávající potraviny a léky. Ministerstvo zahraničí doporučilo lidem, aby necestovali za hranice. Ti, kteří se vrací z Itálie nebo Francie, musí povinně do karantény. Mnoho Bulharů se nemůže vrátit domů po nedělním rozhodnutí Srbska kompletně uzavřít hranice. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

PRIŠTINA

Izolované město volá o pomoc. Kosovské město Mališevo je v karanténě poté, co se u 37leté ženy projevilo onemocnění COVID-19. Starosta města nyní volá o pomoc, v Mališevu totiž není dostatek doktorů ani ochranných pomůcek. (Zoran Radosavljevic | EURACTIV.com)

Více aktuálních informací o pandemii koronaviru v Evropě naleznete na EURACTIV.com.

///

DALŠÍ ZPRÁVY

PRAHA

Byznys především. Na dnešní program jednání vlády byl zařazen zákon o evidenci skutečných vlastníků. Ten by ve své stávající podobě pomohl premiéru Andreji Babišovi řešit jeho údajný střet zájmů. Premiér tvrdí, že vláda se jen snaží dohnat skluz při implementaci evropské směrnice o praní špinavých peněz. (Aneta Zachová | EURACTIV.cz)

///

BRATISLAVA

Dohoda na nové vládě. Hledání shody ohledně nové slovenské vlády trvalo pouhých 13 dní. V pátek se strany OĽaNO, Sme rodina, SaS a Za ľudí dohodly na rozložení sil v poměru 8:3:3:2. Strana SaS získala o jedno křeslo navíc, ministerstvo zahraničních věcí a evropských záležitostí, a to jako „cenu útěchy“ namísto požadovaného ministerstva financí. Zahraniční agendu by měl řídit karierní diplomat Ivan Korčok, který dříve působil jako velvyslanec Slovenska při EU. (Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)

///

ZÁHŘEB

Velké vítězství pro Plenkoviće. Chorvatský premiér a předseda vládní strany HDZ Andrej Plenković oficiálně zvítězil ve vnitrostranických volbách, které se konaly navzdory tomu, že šíření nemoci COVID-19 paralyzovalo Evropu.

Podle prvních výsledků získal Plenković se svým umírněným týmem „Odvážní pro Chorvatsko“ více než 80 % hlasů. Jeho hlavní rival a bývalý ministr zahraničí Miro Kovač, který chtěl stranu posunout více doprava, dosáhl na přibližně 16 % hlasů. (Tea Trubić Macan, EURACTIV.hr)

///

BĚLEHRAD

Vučić jednal s Orbánem. Srbský prezident Aleksandar Vučić se včera setkal s maďarským premiérem Viktorem Orbánem. Diskutovali spolu mimo jiné o koordinaci v boji proti koronaviru, migrační krizi a o integraci Srbska do unijních struktur.

Nový představitel EU pro dialog mezi Kosovem a Srbskem. Slovenský diplomat a bývalý ministr zahraničí Miroslav Lajčák je novým představitelem EU pro dialog mezi Kosovem a Srbskem. Funkce by se měl ujmout 1. dubna. Jeho úkolem bude normalizovat vztahy mezi oběma zeměmi. Už nyní ale k jeho nominaci zaznívá kritika, a to i z úst kosovského premiéra Albina Kurtiho. Slovensko, ze kterého Lajčák pochází, totiž neuznává nezávislost Kosova. (EURACTIV.rs)

///

K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.