The Capitals: Uhlí brzdí schválení bulharského plánu obnovy

Shutterstock/ARK NEYMAN

Co zajímavého se odehrává v Evropě? Přečtěte si dnešní The Capitals!


SOFIE

Uhlí brzdí schválení bulharského plánu obnovy. Evropská komise požaduje po Bulharsku jasný plán, jak skoncuje s těžbou a spalováním uhlí. Země by také měla zajistit, že peníze z evropských fondů nezamíří pouze do hlavního města, ale také do odlehlejších bulharských regionů. Právě to jsou dvě podmínky, které musí bulharské vláda splnit, aby mu EU schválila národní plán obnovy spolu s dohodou o čerpání peněz z kohezních fondů v období 2021-2027.

„Bulharsko bylo překvapeno ostrým tónem evropských institucí směrem k uzavření uhelných elektráren a přesunu financí do jihozápadního regionu,“ prohlásil místopředseda vlády pro evropské fondy Atanas Pekanov. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)


VÍDEŇ

Proslov Ursuly von der Leyenové nenadchnul. V proslovu předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové chyběl „velký evropský narativ“. Alespoň tak hodnotí včerejší projev o stavu EU rakouská sociálnědemokratická opozice. Vláda jej naopak hodnotí poměrně kladně, kancléř Sebastian Kurz prohlásil, že byl proslov „velice důležitý“ a pochválil, že se předsedkyně zaměřila na humanitární pomoc pro Afghánistán či boj proti změnám klimatu a posilování konkurenceschopnosti. (Oliver Noyan | EURACTIV.de)


PAŘÍŽ

Francie v ohrožení. Ministr vnitra Gérald Darmanin varoval před rostoucím rizikem teroristického útoku ve Francii. Tam se v těchto dnech odehrává klíčový soudní proces se strůjci teroristických útoků z roku 2015. „Stát se může cokoli,“ prohlásil ministr pro RTL. Od roku 2017 země čelila celkem 36 teroristickým útokům. (Magdalena Pistorius | EURACTIV.fr)


BRUSEL

Vlámští hospodští chtějí konec roušek. Zástupci vlámského pohostinského sektoru vyzvali belgickou vládu ke zrušení povinnosti nosit roušky uvnitř restaurací a barů. (Alexandra Brzozowski, EURACTIV.com)


HELSINKY

Zelení chtějí legalizovat marihuanu. Finští zelení na svém stranickém kongresu schválili svou pozici k marihuaně. Její používání, držení či prodej by podle nich nemělo být kriminalizováno. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)


Další porci zpráv z celé Evropy naleznete na našem partnerském webu EURACTIV.com