The Capitals: Trump vs Biden. Co Evropa očekává od amerických voleb?

© EPA/ROBERT GHEMENT

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 


Dnešní vydání The Capitals se věnuje americkým prezidentským volbám a budoucnosti transatlantického partnerství. 


Nástup prezidenta Donalda Trumpa do čela Spojených států otřásl euroatlantickými vztahy. Za jeho čtyřleté vlády byla Evropa svědkem střetů mezi Washingtonem a Bruselem, a to hned v několika oblastech – od zahraniční politiky přes ochranu klimatu až po digitální politiku či zemědělství.

Evropa nyní s napětím očekává výsledky prezidentských voleb. Většina členských států tiše podporuje demokratického kandidáta Joea Bidena, najdou se však i otevření fanoušci Donalda Trumpa.


AMERICKÉ VOLBY A EVROPSKÁ POLITIKA

ZAHRANIČNÍ POLITIKA

Evropa se nesmí spoléhat na Spojené státy, ať vyhraje kdokoliv. Evropská unie touží po silnějším hlase ve světě a po „strategické autonomii“. Unijní diplomaté se nicméně shodují, že EU by měla k tomuto cíli směřovat bez ohledu na to, kdo sedí v oválné pracovně.

Před EU nadále čeká úkol posílit svou vlastní bezpečnost a vyřešit komplikované vztahy s Čínou. Se zvolením Bidena by mohla Evropa získat zpět stabilního partnera podporujícího multilaterální systém, spoléhat se na něj ale rozhodně nemůže. Zvolení Trumpa by pro EU mohlo být naopak vítanou pobídkou k větší akceschopnosti a soběstačnosti.

OBCHOD A EKONOMIKA

Na programu je obchodní válka. Prezidentské volby by mohly přinést změnu do dnes napjatých obchodních vztahů mezi Spojenými státy a Evropskou unií. Brusel je připraven uvalit na americké zboží cla ve výši čtyř miliard dolarů jako odvetu za to, že Washington podporuje amerického výrobce letadel Boeing.

Nový evropský komisař pro obchod a místopředseda Komise Valdis Dombrovskis je zároveň ochoten udělat za dosavadními spory tlustou čáru a začít s čistým štítem. EU si totiž moc dobře uvědomuje, že v časech koronavirové krize je obchodní válka to poslední, co potřebuje. Záleží tedy, jak se k obchodnímu sporu postaví americká administrativa, respektive zda se její dosud ostrý přístup změní, či nikoli.

KLIMATICKÁ POLITIKA

Od Bidena se očekává větší důraz na klimatickou politiku. Trumpova administrativa v posledních čtyřech letech otočila kormidlo americké klimatické politiky. Evropa dodnes lituje jeho rozhodnutí odstoupit od mezinárodní Pařížské klimatické dohody, jejímž cílem je zpomalit globální oteplování. Spojené státy se tak ocitly na okraji globálního společenství – za klimatickou neutralitu totiž bojuje nejen Evropa, ale také Čína, Japonsko nebo Jižní Korea.

Ať už ale volby dopadnou jakkoli, Spojené státy se musí připravit na postupný odklon od uhelné energie směrem k zeleným zdrojům. Kapacity uhlí totiž docházejí a světové trhy nahrávají nízkouhlíkové ekonomice.

ZEMĚDĚLSTVÍ

Spojené státy jsou vůči evropské zemědělské strategii skeptické. Americký ministry zemědělství Sonny Perdue vyjádřil znepokojení ohledně dopadů Zelené dohody pro Evropu, respektive nové evropské zemědělské strategie „Od zemědělce ke spotřebiteli“. Evropa chce totiž zkrátit dodavatelské řetězce potravin a nastavit přísnější ekologické standardy. Perdue je ale k tomuto postupu skeptický a označuje jej za protekcionistický.

DIGITÁLNÍ AGENDA

Boj proti americkým gigantům pokračuje. Místopředsedkyně Evropské komise pro digitální agendu a férovou hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová je trnem v oku Donalda Trumpa. Vestagerová je totiž známá svým tvrdým přístupem k americkým internetovým gigantům, jako je Google, Facebook či Amazon. Trump ji dokonce označil za osobu, která „nenávidí Spojené státy víc, než kdokoli jiný“. Na druhou stranu, role internetových společností je kontroverzní nejen na evropském trhu, ale i na tom americkém.

Další výzvou pro transatlantické partnerství je budování 5G sítí. Spojené státy se snaží aktivně zabránit tomu, aby se na jejich výstavbě v Evropě podílely čínské společnosti. Zatím se jim to daří – čím dál více evropských států se připojuje k americké iniciativě za „bezpečné sítě“. Lze očekávat, že v podobném duchu budou Spojené státy postupovat i po volbách, bez ohledu na jejich vítěze. Je však zřejmé, že Trump bude proti Číně vystupovat mnohem ostřeji než Biden.

ZDRAVOTNICTVÍ

Souboj o vakcínu proti covid-19 pokračuje. Oba dva kontenty usilují o vyvinutí bezpečné vakcíny proti covid-19. Trump již dříve avizoval, že pokud se Spojeným státům podaří vakcínu vyvinout, nejprve pokryje potřeby Američanů a až poté dovolí její prodej do zahraničí. Evropská komise proto automaticky vyřadila ze svého hledáčku látky vyráběné pouze ve Spojených státech.


AMERICKÉ VOLBY V OČÍCH ČLENSKÝCH STÁTŮ

BERLÍN

Německo je v Bílém domě mnohdy vnímáno jako hlavní ideologický protivník. „Čína mě nechce (jako prezidenta Spojených států). Írán mě nechce. Německo mě nechce,“ řekl Trump svým podporovatelům na nedávné zastávce v rámci volební kampaně v Pensylvánii. Reakce Německa přišla okamžitě. „Ihned po volbách se spojíme s Washingtonem s novými návrhy – navrhneme ‚novou transatlantickou dohodu‘,“ řekl německý ministr zahraničí Heiko Maas pro Tagesspiegel.

Němečtí političtí lídři i veřejnost podporují spíše Bidena, zatímco Trump zůstává v Německu nepopulárním. Vyplývá to z nedávného průzkumu Pew Research.

Bez ohledu na to, kdo v prezidentských volbách zvítězí, Německo a Evropa se budou muset připravit na „menší americkou účast ve světě“, uvedl nedávno Maas.

PAŘÍŽ

Měsíc po zvolení Emannuela Macrona prezidentem v květnu 2017, Trump oznámil, že Spojené státy odstoupí od Pařížské dohody, která je symbolem úspěchu francouzské diplomacie. Evropa proto doufá, že pokud Trump volby nevyhraje, Spojené státy k dohodě opět přistoupí.

Spojené státy ale nadále zůstávají „hlavním spojencem Francie v boji proti terorismu“, uvedlo francouzské ministerstvo zahraničí. Resort nicméně potvrdil, že pomyslná propast mezi zeměmi se zvětšuje, a to například v otázce multilateralismu či evropské obrany.

Francii znervózňují také přátelské vztahy Trumpa s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem. Joe Biden se tak jeví jako lepší varianta, což se odráží i ve francouzském tisku, který je k Trumpovi spíše kritický.

HELSINKY

Pro malou zemi, jako je Finsko, je mezinárodní prostředí založené na dodržování dohod, stěžejní. Důvěra v multilaterální systém však ve světle vývoje posledních let utrpěla. Pro Finsko je tak hodně v sázce.

Vítězství Trumpa by mohlo dále zvětšit propast mezi Amerikou a západní Evropou, což by mělo neblahý dopad na finskou bezpečnostní politiku. Finsko sice není členem NATO,  ale dlouhodobě a úzce spolupracuje s členskými zeměmi. Finský zbraňový systém je navíc do velké míry kompatibilní se systémem NATO.

Finsku by tedy rozhodně nevadilo, pokud by do křesla usedl Biden, který by šel cestou aliance Spojených států a Evropské unie proti rostoucímu vlivu Číny.

LONDÝN

Britská vláda by preferovala, aby Donald Trump svůj prezidentský post obhájil. Trump totiž otevřeně podporuje brexit a opakovaně Spojenému království přislíbil ambiciózní obchodní dohodu. Joe Biden a Demokratická strana naopak kritizují nedávné britské legislativní kroky v podobě zákonu o vnitřním trhu, který by Británii umožnil porušit některé části rozvodové dohody s EU. Někteří bývalí britští diplomaté spekulují, že Johnson počká, jak dopadnou americké prezidentské volby a až poté se rozhodne, zda bude nadále jednat s EU o dohodě o budoucích vztazích.

DUBLIN

Od nástupu Trumpa do Bílého domu v roce 2016 si Irsko odžilo už tři premiéry a ani jednomu z nich se nepodařilo „těžit“ z historických vazeb se Spojenými státy tak, jak měli v plánu. Současný premiér Micheál Martin nicméně uvedl, že by to rád změnil a plánuje navštívit amerického prezidenta příští rok na den svatého Patrika, ať už jím bude Trump či Biden.

MADRID

Španělská politická scéna je v podpoře kandidátů na amerického prezidenta rozdělená. Členové progresivní koalice jsou obecně pro Bidena, zatímco pravicová strana Partido Popular (PP) a krajně pravicová strana VOX více či méně otevřeně podporují Trumpa. Všechny strany však znepokojují cla vyhlášené Trumpovou administrativou. Obchodní sankce podle odhadů pro Španělsko představují 1,27 miliardy eur v exportu, a týkají se zejména vína, oliv a dalších zemědělských produktů.

Španělský zemědělský sektor se chce dalším americkým sankcím vyhnout a výhra Bidena by pro něj představovala alespoň dočasnou úlevu.

ŘÍM

Italská politická reprezentace nevyslovila podporu ani jednomu z kandidátů. Italský premiér Giuseppe Conte před několika měsíci prohlásil, že nezáleží na tom, kdo americké volby vyhraje. Na druhou stranu nedávno uvedl, že přeje štěstí Donaldu Trumpovi. Trump se obecně těší podpoře spíše od pravicového politického spektra, zatímco Biden je favoritem středu a levice.

ATHÉNY

Americké prezidentské volby nepatří v Řecku k populárním veřejným tématům. Většina řeckých politiků ale tiše podporuje Bidena, zejména kvůli vřelým vztahům mezi Trumpem a tureckým prezidentem Erdoganem. Řekové Spojeným státům vyčítají jejich „mlčení“ v mezinárodním sporu o východní Středomoří.

VARŠAVA

Polsko vnímá Spojené státy jako pilíř mezinárodní bezpečnosti. Varšava dlouho doufala ve vybudování nové americké základny „Fort Trump“ právě na území Polska, slibovaný projekt ale dosud nebyl realizován.

Polsko si přesto vztahy s Trumpovou administrativou pochvaluje, svůj podíl na tom má i ostrá rétorika Trumpa vůči novému plynovodu Nord Stream 2, proti kterému Polsko dlouhodobě vystupuje.

PRAHA

Český premiér Andrej Babiš je mnohdy označovaný jako „český Trump“, ale nikoli na základě jeho politických názorů, jako spíše kvůli majetku a zkušenostem z byznysu. Babiš se však k prezidentským volbám nijak nevyjadřuje.

Na druhou stranu, ministr zahraničí Tomáš Petříček v rozhovoru pro slovenský deník Pravda uvedl, že jako sociální demokrat má mnohem blíže k americkým demokratům, tedy k Bidenově partaji.

BRATISLAVA

Slovenská veřejnost se k Trumpově administrativě staví spíše kriticky. Vyplývá to i z kurzů sázkových kanceláří, které favorizují demokratického kandidáta Bidena. Na druhou stranu, vztahy slovenské vlády s americkou administrativou nejsou zvlášť komplikované. Bratislava se například před dvěma týdny připojila k americké deklaraci za bezpečné 5G sítě nebo k Mezinárodní alianci pro náboženskou svobodu.

BUDAPEŠŤ

Maďarský premiér Viktor Orbán otevřeně přeje vítězství Donaldu Trumpovi. Pro Reuters dokonce uvedlo, že s Trumpem má výjimečně dobré vztahy, vítězství Bidena by proto mohlo vést k ochlazení vřelých maďarsko-amerických vztahů. Orbán také zdůraznil, že Trump podobně jako Maďarsko vnímá EU pouze jako společenství evropských států.

LUBLAŇ

Slovinský premiér Janez Janša zaujímá podobný postoj jako jeho maďarský protějšek Viktor Orbán. Biden by byl podle Janši jedním z nejslabších prezidentů americké historie, a to právě v časech, kdy svět potřebuje Spojené státy v plné síle.

ZÁHŘEB

Chorvatský prezident Zoran Milanović má ve vztahu k Trumpovi jasno. „Donald Trump všechno zničil. Podněcuje nenávist a rozeštvává lidi,“ prohlásil prezident na adresu amerického prezidenta. Chorvatský premiér Andrej Plenković se k americkým volbám dosud nevyjádřil.

BUKUREŠŤ

Rumunská vláda se nepřiklání ani k jednomu kandidátovi. Na druhou stranu, několik členů vládního kabinetu se krátce před volbami vydalo na cestu do Washingtonu, což lze vnímat jako podporu stávající administrativy. Rumunsko se zároveň nedávno rozhodlo podepsat se Spojenými státy dohodu o výstavbě dvou nových reaktorů v jaderné elektrárně Cernavoda.

BĚLEHRAD

Srbsko tiše podporuje Donalda Trumpa. Veřejnost totiž demokratům stále neodpustila bombardování Srbska, o kterém v roce 1999 rozhodla tehdejší demokratická administrativa pod vedením prezidenta Billa Clintona. Spojené státy se navíc nyní významně angažují v srbsko-kosovském dialogu.

(Alexandra Brzozowski, EURACTIV.com | EUROEFE | Alessandro Follis, EURACTIV.it | Benjamin Fox, EURACTIV.com | Sarah Lawton, EURACTIV.de | Vlagyiszlav Makszimov,  EURACTIV.com | Sarantis Michalopoulos, EURACTIV.com | Louise Rozès Moscovenko, EURACTIV.fr | Bogdan Neagu, EURACTIV.ro | Ondřej Plevák, EURACTIV.cz | Julija Simić, EURACTIV.rs | Konrad Strubiński, EURACTIV.pl | Samuel Stolton, EURACTIV.com | Zeljko Trkanjec, EURACTIV.hr | Pekka Väntinnen, EURACTIV.com | Lucia Yar, EURACTIV.sk)


K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.