The Capitals: Třetí dávka vakcíny by se měla dávat již po šesti měsících, tlačí Řecko na EU

© EPA-EFE/OLIVIER HOSLET

Co zajímavého se odehrává v Evropě? Přečtěte si dnešní The Capitals!


ATHÉNY | ŘÍM | BRUSEL

Třetí dávka vakcíny by se měla dávat již po šesti měsících, tlačí Řecko na EU. Platnost evropských covidových certifikátů by se měla prodloužit s aplikací třetí dávky vakcíny proti covidu-19. Třetí dávka by se přitom měla podávat již šest měsíců po aplikaci druhé dávky. Myslí si to řecký premiér Kyriakos Mitsotakis, který chce tento systém protlačit na celoevropskou úroveň.

Současná evropská legislativa zavádějící covidové pasy má platnost až do 30. června 2022. Evropské instituce však potvrdily, že nařízení by mělo být upraveno dříve, aby reflektovalo aktuální situaci.

Diskuse o prodloužení platnosti certifikátů se rozvířila i v Itálii. Vláda zvažuje, že by certifikáty platily devět měsíců od aplikace druhé dávky vakcíny, pak by k jejich prodloužení byla zapotřebí třetí dávka. Řada místních expertů však volá po zkrácení platnosti na šest měsíců, neboť po půlroce ztrácí vakcína efektivitu.

Jak informoval server EURACTIV, Evropská komise by mohla brzy přijít s návrhem, podle nějž by měly certifikáty roční platnost od podání druhé dávky. (Sarantis Michalopoulos | EURACTIV.com, Eleonora Vasques | EURACTIV.it, Matthaios Tsimitakis | EURACTIV.gr)


BERLÍN

Německo zavádí nové restrikce. Německo čelí čtvrté vlně covidu-19. Míra proočkovanosti je zde nižší než například ve Španělsku či Itálii, dosluhující kancléřka Angela Merkelová a šestnáct ministerských předsedů se proto rozhodlo nastavit nový systém restrikcí.

Stav pandemie se již nebude měřit počtem nových případů, ale mírou hospitalizace. Pokud stoupne nad více než tři hospitalizované osoby na 100 tisíc obyvatel, neočkovaní budou de facto vyloučeni z veřejného života. Se šesti hospitalizovanými na 100 tisíc obyvatel budou lidé muset podstupovat antigenní testy, což by platilo i pro očkované. V průměru je nyní v Německu hospitalizováno zhruba pět pacientů na 100 tisíc obyvatel. (Nikolaus J. Kurmayer | EURACTIV.de)


PAŘÍŽ

Konec divokých zvířat v cirkusech. Francouzský parlament schválil zákon na ochranu zvířat. Zverimexy již nebudou moci prodávat štěňata či koťata a do vitrín již nebudou moci umisťovat živá zvířata. Zákon také zakáže delfinária a využívání divokých zvířat v cirkusech. (Clara Bauer-Babef | EURACTIV.fr)


BRATISLAVA | BUDAPEŠŤ

Slováci volí lockdown pro neočkované, Maďaři se vrací k rouškám. Počet případů covid-19 v zemích střední Evropy raketově roste. Slovenská i maďarská vláda proto přistoupily k novým opatřením. Zatímco Bratislava se rozhodla uvalit lockdown pro neočkované, kteří tak budou moci chodit pouze tam, kam nezbytně potřebují, Budapešť zavede přísnější podmínky pro nošení roušek. Povinné budou ve všech uzavřených prostorách vyjma kanceláří a sportovišť. (Michal Hudec | EURACTIV.sk, Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com a Telex)


Další porci zpráv z celé Evropy naleznete na našem partnerském webu EURACTIV.com.


Chcete dostávat The Capitals pravidelně do e-mailové schránky? Přihlaste se k odběru.