The Capitals: Ten, kdo bombardoval Srbsko, nás nemůže vyzývat k sankcím vůči Rusku, říká srbský ministr

© Shutterstock

The Capitals přináší jedinečný přehled událostí z evropských zemí.


BĚLEHRAD

Ten, kdo bombardoval Srbsko, nás nemůže vyzývat k sankcím vůči Rusku, říká srbský ministr. Země, které bombardovaly Srbsko, nemají „morální právo“ žádat Bělehrad, aby je následoval a zavedl sankce proti Moskvě. V exkluzivním rozhovoru pro EURACTIV Řecko to uvedl srbský ministr vnitra Aleksandar Vulin.

„Země, které nás bombardovaly, podle mě nemají morální právo žádat, abychom se připojili k jejich politice,“ prohlásil Vulin.

Ačkoli je Srbsko kandidátskou zemí a mělo by se snažit přibližovat svou zahraniční politiku k pozici EU, k sankcím vůči Rusku se nepřipojilo.

Ministr pak v souvislosti s Ukrajinou podotkl, že Srbsko respektuje územní celistvost všech zemí, a proto požaduje, aby byla respektována i jeho vlastní.

„Nesmíme zapomínat, že Evropa nevyřešila problém Kypru a věří, že může vyřešit jiné problémy. Podle nás musí respektování mezinárodního práva začít u Srbska. Musí být respektována zásada dodržování hranic a územní celistvosti,“ řekl. (Spiros Sideris | EURACTIV.gr)


BERLÍN

Zelenskyj pozval Steinmeiera do Kyjeva. Ukrajinské úřady v polovině dubna prohlásily, že německý prezident Frank-Walter Steinmeier není na Ukrajině vítán kvůli jeho vazbám na Rusko. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se ale nakonec rozhodl diplomatickou roztržku ukončit, se Steinmeierem se ve čtvrtek telefonicky spojil a pozval ho i s německým kancléřem Olafem Scholzem do Kyjeva. (Oliver Noyan | EURACTIV.de)


MADRID

Španělské tajné služby špehovaly katalánské vůdce. Španělské tajné služby špehovaly se zákonným oprávněním asi dvacet katalánských politiků, kteří se zasazovali o nezávislost. Před zvláštní parlamentní komisí to přiznal ředitel zpravodajců Paz Esteban.

Minulý měsíc organizace Citizen Lab odhalila, že v letech 2015-2020 bylo asi 65 katalánských politiků podporujících nezávislost sledováno špionážním softwarem Pegasus. Terčem se měl stát i španělský premiér Pedro Sánchez a španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. (Fernando Heller | EuroEFE.EURACTIV.es)


BUDAPEŠŤ

Konzervativci se sejdou v Budapešti. Trump nebude, Klaus ano. Bývalý americký prezident Donald Trump se letos nezúčastní největšího a nejvlivnějšího výročního setkání amerických konzervativců, které se tento měsíc koná v Budapešti.

Na sociálních sítích se již objevil poměrně skromný seznam řečníků této akce. Zatímco Trump na něm chybí, maďarský premiér Viktor Orbán má být hlavním hostem s příspěvkem na téma „Bůh, země a rodina“. Dalšími předními účastníky akce budou bývalý republikánský prezidentský kandidát a senátor Rick Santorum, bývalý český prezident Václav Klaus či předseda rakouských Svobodných (FPÖ) Herbert Kickl. (Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com a Telex)


ZÁHŘEB

Chorvatsko už připravuje své eurobankovky. Chorvatsko podniklo další kroky v přípravách na vstup do eurozóny. Guvernér chorvatské národní banky Boris Vujčić potvrdil, že Záhřeb je již připravený tisknout eura ve velkém a čeká pouze na potvrzení přijetí země do eurozóny. K němu by mohlo dojit 1. ledna 2023 po předchozím souhlasu Evropské rady. (Zoran Radosavljević | EURACTIV.com)


Další porci zpráv z celé Evropy naleznete na našem partnerském webu EURACTIV.com.


Chcete dostávat The Capitals pravidelně do e-mailové schránky? Přihlaste se k odběru.