The Capitals: Téma ochrany právního státu rozděluje Visegrád

© EPA-EFE/RADEK PIETRUSZKA

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 


VISEGRÁD

Ochrana právního státu rozděluje Visegrád. Ministr zahraničí Tomáš Petříček doufá, že spor ohledně ochrany právního státu nepovede ke zpoždění při vyplácení peněz z evropských fondů. „Situace ukazuje, že ne vždy můžeme souhlasit s našimi partnery z visegrádské čtyřky. Pro Českou republiku je kompromis dosažený německým předsednictvím naprosto přijatelný,“ uvedl ministr při příležitosti Pražského evropského summitu (Prague European Summit).

Evropská unie podle něj není pouze o finančních transakcích, ale také o hodnotách a principech, přičemž respekt k zásadám právního státu je jedním z nich. Petříček také uvedl, že rychlé schválení rozpočtu je v zájmu všech států, včetně Polska a Maďarska, které jej v současné době blokují.

Podobně se vyjádřil i slovenský ministr zahraničí Ivan Korčok, který nedávno uvedl, že se pokusí přesvědčit své kolegy z Polska a Maďarska ke změně názoru.

Premiéři zemí Visegrádu budou moci záležitost prodiskutovat při dnešní videokonferenci. (Ondřej Plevák | EURACTIV.cz, Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk, Alexandra Brzozowski, EURACTIV.com)

BUDAPEŠŤ

Maďarská opozice odmítá vládní veto unijního rozpočtu. Předsedové šesti největších opozičních stran v Maďarsku – DK, Jobbik, LMP, Momentum, socialisté a Párbeszéd – oponují maďarskému vetu unijního víceletého rozpočtu a fondu obnovy. Představitelé stran ve společném prohlášení zdůraznili, že je „nezbytné všem občanům, členským státům a představitelům EU zdůraznit, že premiér Viktor Orbán a jeho vláda nepředstavuje názor celého Maďarska“. (Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

VARŠAVA

Hra o suverenitu. Premiér Mateusz Morawiecki na půdě polského parlamentu odsoudil chování EU, která se podle něj dopouští nerovného přístupu ke svým členským státům. Zdůraznil, že mechanismus ochrany právního státu navržený Unií je pro Polsko nepřijatelný a že je ochotný kvůli tomu zablokovat evropský rozpočet. (Mateusz Kucharczyk, EURACTIV.pl)

LUBLAŇ

Premiér Janša podporuje veto Maďarska a Polska, ostatní slovinští politici ale nesouhlasí. Dohoda mezi Evropským parlamentem a Radou EU, která podmiňuje čerpání unijních fondů dodržováním pravidel vlády práva, musí být respektována a schválena, uvedl slovinský prezident Borut Pahor. Reagoval tak na dopis předsedy vlády Janeza Janši, který byl adresovaný ostatním unijním lídrům. Od dopisu premiéra, ve kterém podpořil maďarské a polské veto, se distancovali i členové jeho vlády. Podle ministra obrany Mateje Tonina (NSj-EPP) vláda tento dopis ani neprojednávala, jedná se tedy jen o názor premiéra Janši. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

BRATISLAVA

Slovensko se hodlá vypořádat s toxickými látkami. Slovenské ministerstvo životního prostředí se chce vypořádat se stovkami rizikových míst a problémů, se kterými se potýká slovenská příroda i místní lidé. Prozatím je v zemi oficiálně zaznamenáno 310 lokalit kontaminovaných nebezpečnými látkami. Slovenské ministerstvo v této souvislosti přislíbilo legislativní změny, díky kterým budou informace o těchto lokalitách zveřejněny. Nový zákon by měl také usnadnit odstraňování těchto rizik. Řada kontaminovaných míst pochází z doby industrializace během socialismu a nachází se na pozemcích továren privatizovaných v 90. letech. (Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)


ZÁPAD

BERLÍN

Protest proti novému protiinfekčnímu zákonu. Ve středu schválili němečtí poslanci změny zákona o ochraně před infekčními nemocemi. Pro jejich přijetí hlasovalo 45 přítomných, proti bylo 236 a 8 poslanců se zdrželo. Změny umožní úřadům přijmout specifická opatření na ochranu veřejného zdraví. Projednávání zákona v dolní komoře doprovázely protesty tisíce lidí před budovou Bundestagu. Došlo i na střety demonstrujících s policií. (Sarah Lawton | EURACTIV.de)

PAŘÍŽ

Zmírňování opatření není na pořadu dne. „Rozhodně se neblížíme k uvolňování opatření. Je to ještě běh na dlouhou trať,“ prohlásil mluvčí vlády Gabriel Attal. Dodal ovšem, že vláda může přistoupit k určité „adaptaci“ restriktivních opatření. Ta by mohla přijít na řadu kolem 1. prosince.

Na pátek svolal premiér Jean Castex zasedání předsedů politických stran a hnutí, které by se mělo věnovat současné koronavirové situaci. Prezident republiky Emmanuel Macron by se měl k situaci vyjádřit příští týden. (Louise Rozès Moscovenko | EURACTIV.FR)

VÍDEŇ

Více než 100 zemřelých na covid-19 za 24 hodin. Za úterý přibylo 109 obětí nákazy covid-19. Je to vůbec poprvé, co počet zemřelých překročil hranici 100 případů během 24 hodin. Vyplývá to z dat ministerstva zdravotnictví a vnitra. Od počátku pandemie zatím nákaze v zemi podlehly více než 2 tisíce lidí. (Philipp Grüll | EURACTIV.de)

BRUSEL

Valonsko a Brusel prodlouží zákaz vycházení až do půlky prosince. Bruselská regionální vláda potvrdila, že zatím nehodlá odvolat zákaz vycházení, a naopak jej prodlouží do 13. prosince. Lékaři a odborníci nejsou se současným stavem spokojeni, protože počty nakažených klesají pomaleji, než se očekávalo. (Alexandra Brzozowski, EURACTIV.com)

DUBLIN

Facebook se chystá na pokutu za WhatsApp. Facebook si přichystal 77,5 milionu eur na zaplacení pokuty za porušování ochrany osobních údajů, jehož se měla dopustit jeho dceřinná společnost WhatsApp. Vyplývá to z aktuálních účetních dokumentů dublinské centrály Facebooku.

Irský úřad na ochranu osobních údajů se situací ve WhatsAppu zabýval v reakci na obavy z možného porušování nařízení GDPR. Jeho komise nyní zkoumá, zda mezi Facebookem a WhatsAppem nedocházelo k netransparentní výměně osobních dat. Nepravomocné rozhodnutí má úřad vydat na konci tohoto roku. (Samuel Stolton | EURACTIV.com)


SEVER

HELSINKY

Finsko se obává unijní taxonomie pro udržitelné investice. Návrh Komise na zavedení taxonomie pro udržitelné investice znepokojuje průmysl a podnikatele nejen ve Finsku, ale i napříč Skandinávií.

Návrh legislativy totiž předpokládá, že bude přistupovat odlišně k již existujícím nízkoemisním technologiím, jako je vodní a jaderná energie, oproti novým bezemisním technologiím, jako je větrná a sluneční energie. Díky vodní a jaderné energetice však severské země již nyní produkují 90 % své energetiky zcela bez emisí. Přesto by takový způsob výroby energie mohl být označen za neudržitelný. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)


JIH

ŘÍM

Mějte se stále na pozoru. Protikoronavirová opatření přijatá italskou vládou fungují a počty nakažených se postupně snižují. Stále je ale nezbytné dávat si pozor, protože situace zatím není pod kontrolou. „Současný systém založený na 21 parametrech, které rozdělují regiony do několika kategorií, funguje. Umožňuje nám přijímání cílenější opatření pro zmírnění nákazy,“ uvedl premiér Giuseppe Conte. (Alessandro Follis | EURACTIV.it)

MADRID

Socialisté stále ve vedení. Pokud by se nyní konaly volby, vyhrála by je španělská socialistická strana (PSOE) s podporou 30,4 %. Druhá by skončila Lidová strana (PP) s 18,6 % hlasů. Obě strany by si oproti říjnu pohoršily. Podpora PSOE poklesla o čtyři desetiny, zatímco podpora PP o tři desetiny procentního bodu. Ukázal to čerstvý průzkum státního Centra pro sociologický výzkum (CIS). (EUROEFE)

ATHÉNY

Řecko představilo národní očkovací strategii. Řecký ministr zdravotnictví Vasillis Kikilias představil národní očkovací strategii proti covid-19. Vláda má v plánu zřídit 1 018 očkovacích center, které mohou měsíčně naočkovat zhruba 2 miliony lidí. (Theodore Karaoulanis, EURACTIV.gr)


BALKÁN

SOFIE

Bulharský premiér obviňuje Skopji z lobování a nátlaku na Sofii. Představitelé Severní Makedonie si myslí, že nátlakem a lobováním mohou Bulharsko přimět ke změně jeho rozhodnutí zablokovat přístupová jednání mezi EU a právě Severní Makedonií. Ve středu to uvedl bulharský premiér Bojko Borisov. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg; Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

ZÁHŘEB

Chorvatsko chce vypátrat pohřešované osoby. Chorvatský ministr pro válečné veterány Tomo Medved si je jistý, že se Chorvatsku podaří vypátrat veškeré osoby, které jsou pohřešované od dob jugoslávské války. Prohlásil to při příležitosti výročí bitvy o Vukovar. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

BĚLEHRAD

Každý druhý Srb si myslí, že jeho země není demokratická. Dvě třetiny srbských občanů se domnívá, že politici zneužívají svých pravomocí pro prosazování vlastních zájmů. Polovina Srbů je pak přesvědčena o tom, že v jejich zemi nefunguje demokracie. Vyplývá to z průzkumu zveřejněného Bělehradským centrem pro bezpečnostní politiku. (EURACTIV.rs  betabriefing.com)

SARAJEVO

Hollywoodská hvězda vyzývá k ochraně řek. Hollywoodský herec Leonardo DiCaprio opětovně vyzval Bosnu a Hercegovinu k ochraně svých řek a zastavení výstavby nových vodních elektráren, které mohou vážně poškodit tamní ekosystém. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)


K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.