The Capitals: Švédský parlament poprvé připustil možnost vstupu země do NATO

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí.


SEVER

STOCKHOLM | HELSINKY

Tzv. NATO-option získala většinu ve švédském parlamentu. Je to vůbec poprvé ve švédské historii, kdy tzv. NATO-option (potenciální možnost, úvahy o vstupu do NATO) získala většinu v tamním parlamentu. Tento výsledek znamená, že byť země směřuje v oblasti obrany a bezpečnosti spíše cestou Finska, obě země i nadále připouští možnost budoucího členství v Severoatlantické alianci. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

VILNIUS

Vůdkyně běloruské opozice apeluje na Evropu, aby následovala Litvu. Svjatlana Cichanouská, vůdkyně běloruské opozice žijící v exilu, vyzvala evropské státy, aby následovaly Litvu v jejích snahách vyšetřit zločiny spáchané běloruským režimem. (Benas Gerdžiūnas | LRT.lt/en)


ZÁPAD

BERLÍN

Dojemný apel Merkelové, která o Vánocích žádá opatrnost. Ve středečním projevu v Bundestagu požádala německá kancléřka Angela Merkelová své spoluobčany, aby omezili vzájemné kontakty, a nabádala je, aby byli během nadcházejících prázdnin opatrní. „Pokud se teď před Vánocemi budeme setkávat s mnoha lidmi, pak to budou poslední Vánoce s našimi prarodiči. Až příliš pozdě si uvědomíme, že jsme něco neměli dělat,“ uvedla. (Sarah Lawton | EURACTIV.de)

PAŘÍŽ

Francouzská vláda zahájila boj proti „separatismu“. Očekávaný a kontroverzní vládní návrh zákona čítající kolem 50 článků má za cíl „garantovat respekt k právu a principům republiky“, a to tím, že cílí na financování spolků a míst určených k bohoslužbám a klade důraz na vzdělání a genderovou rovnost. (Lucie Duboua-Lorsch  | EURACTIV.FR)

LUCEMBURK

Opatření se prodlouží do půlky ledna. Na základě současných pravidel zůstávají v Lucembursku zavřené restaurace, kavárny a bary. Stejně tak zde od 11 večer do 6 ráno platí zákaz vycházení a návštěvy mohou čítat maximálně dvě osoby. Lucembursko má nyní nejvyšší počet případů nákazy na počet obyvatel v Evropě. (Anne Damiani | EURACTIV.com)


OSTROVY

DUBLIN

Irský místopředseda vlády promluvil v Evropském parlamentu. Irský vícepremiér Leo Varadkar ve středu promluvil k europoslancům z Evropské lidové strany, a to v souvislosti s probíhajícím jednáním o budoucí podobě obchodních vztahů mezi EU a Británií.

Projev byl adresován jen pár hodin před očekávaným jednáním mezi předsedkyní Komise Von der Leyenovou a britským premiérem Johnsonem. Ve svém „poselství“ členům EPP Varadkar opět zdůraznil své odhodlání a závazek bránit irské zájmy. (Samuel Stolton | EURACTIV.com)


JIH

ŘÍM

Premiér Conte žádá EU, aby co nejrychleji schválila fond obnovy. Evropa se nyní potřebuje sjednotit a schválit unijní fond obnovy co nejdříve to bude možné, uvedl italský premiér Giuseppe Conte během projevu v italské Sněmovně. Dodal také, že „občané neodpustí neúspěch této historické dohody, která představuje hluboké a důležité změny v evropské politice“. (Alessandro Follis | EURACTIV.it)

LISABON

Portugalské hotely postupně končí. Téměř polovina hotelů napříč Portugalskem plánuje na konci roku zavřít svůj byznys. Důvodem není nic jiného než koronavirová pandemie, která omezila cestování a turismus. Ve středu to oznámila portugalská hotelová asociace (AHP). (Maria João Pereira, Lusa.pt)


VISEGRÁD 

VARŠAVA

Veto zřejmě stáhneme. Polsko se zřejmě během nadcházejícího summitu vzdá svého veta vůči unijnímu rozpočtu a jeho provázání s dodržováním principů vlády práva. Uvádí to několik zástupců polské vlády.

„Byli jsme ujištěni, že podmíněnost bude sloužit jen k ochraně rozpočtu. Očekáváme proto přijetí deklarace, která jasně stanoví, že zjištění porušení principů vlády práva nemůže vést k pozastavení plateb z rozpočtu EU.“ Domnívá se tak na základě posledních kompromisních návrhů polský ministr pro evropské záležitosti Konrad Szymański. (Anna Wolska | EURACTIV.pl)

BUDAPEŠŤ

Vítězství maďarsko-polského přátelství. „Vyhráli jsme! Podařilo se nám oddělit ideologická očekávání od finanční pomoci pro obnovu po pandemii. Zabráníme tím politickému vydírání.“ Ve středu večer to uvedla na Twitteru maďarská ministryně spravedlnosti Judit Vargová. „Nikdy se nevzdáme a budeme vždy bojovat za Maďary,“ dodala Vargová. Poukázala zároveň na to, že dojednání kompromisu ohledně provázanosti unijního rozpočtu s dodržováním principů vlády práva je „dalším triumfem“ pro maďarsko-polské přátelství. (Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

BRATISLAVA

Ústavní změny justice a rekordní schodek rozpočtu. Slovenský parlament ve středu schválil ústavní změny, který mají upravit systém justice v zemi. „Veškeré změny, které jsme schválili, reagují na nynější situaci ve slovenské justici. Nemůžeme jen nečině přihlížet a čekat na samovolné spuštění mechanismů, které by problém vyřešily,“ uvedla  ministryně spravedlnosti Mária Kolíková ze strany Lidem. Ve stejný den slovenští poslanci také schválili státní rozpočet na příští rok s rekordním schodkem 7,4 % HDP. (Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)


BALKÁN

SOFIE

Obvinění z totalitářství. Bulharská vláda ve středu obvinila vládu Severní Makedonie z diplomatické a mediální kampaně, která má v jejich očích zdiskreditovat pozici Bulharska. Sofie zároveň varovala své západní sousedy, že pokud nezmění svůj „totalitární narativ“, Bulharsko nepodpoří začátek unijních přístupových rozhovorů se Severní Makedonií. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

BUKUREŠŤ

Hledá se nový premiér. Ludovic Orban sice rezignoval na post premiéra, zůstává ale stále předsedou středopravicové Národní liberální strany (PNL, EPP). Navrhl proto nového předsedu vlády, tím by se mohl stát současný ministr financí Florin Citu. Prezident Klaus Iohannis plánuje navrhnout nového premiéra po konzultacích s parlamentními stranami. PNL by ráda zformovala vládu se stranickou aliancí USR PLUS. Ta na čelo vlády navrhuje Daciana Ciolose, současného předsedu liberální frakce Renew Europe v Evropském parlamentu. (Bogdan Neagu, EURACTIV.ro)

LUBLAŇ

Prezident vyzval k ukončení politické nejistoty. Slovinští politici by měli co nejdříve ukončit současnou politickou nejistotu a obnovit důvěru společnosti. Slovinský prezident Borut Pahor to uvedl pro veřejnoprávní Radio Slovenija. Politické strany také vyzval k tomu, aby si sedly k jednomu stolu a společně vyřešily výzvy spojené s pandemií covid-19, a to ideálně ještě před Vánoci. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

BĚLEHRAD

Očekávání. EU očekává, že Srbsko jako země usilující o přijetí do bloku harmonizuje svou zahraniční politikou s politikou unijní tak, aby neohrozila svou evropskou perspektivu. Serveru BETA to uvedl mluvčí unijní diplomacie Peter Stano. (EURACTIV.rs | betabriefing.com)

PODGORICA

Půjčka ve výši 750 milionů eur. Nová černohorská vláda je v úřadu teprve třetím dnem, to ji však nezabránilo v tom, aby si okamžitě půjčila 750 milionů eur na finančních trzích. Vydané dluhopisy mají platnost sedm let. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

PRIŠTINA

Další předčasné volby? Pokud se Kosovu nepodaří v prvním čtvrtletí roku 2021 zvolit nového prezidenta, mohlo by to vyústit v kolaps vládní koalice. Země by tak musela uspořádat další předčasné volby, uvedl předseda Demokratické ligy Kosova Isa Mustafa. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)


K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.