The Capitals: Švédsko chce masivně investovat do armády

© Shutterstock/ Ivar Skoglund

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 


SEVER

STOCKHOLM

Více peněz na armádu. Švédsko v následujících pěti letech navýší svůj armádní rozpočet až o 40 %. Počítá s tím návrh zákona z dílny menšinové vlády švédské Strany zelených a Sociálních demokratů. Návrh má podporu opoziční Lidové liberální strany i Strany středu, takže parlament legislativu pravděpodobně podpoří.

Švédské výdaje na obranu v současné době odpovídají 1,1 % hrubého domácího produktu země. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)


ZÁPAD

BERLÍN

Rostoucí počty nakažených vyvolávají v Německu obavy. Německo v pátek zaznamenalo přes 8 tisíc nově nakažených koronavirem, což je nový denní rekord. Uvažuje se proto nad novými opatřeními, která by pomohla šíření nákazy omezit.

Berlínský senát by měl v úterý přijmout nová opatření poté, co místní soud odmítl zavedení zákazu vycházení. Nově se bude moci na veřejnosti setkávat jen pět lidí ze dvou domácností. (Sarah Lawton | EURACTIV.de)

VÍDEŇ

Nová celostátní opatření. Dnes bude rakouská vláda a hlavy spolkových zemí spolu s kancléřem Sebastianem Kurzem (ÖVP) a ministrem zdravotnictví Rudolfem Anschoberem (Zelení) jednat o celostátních koronavirovýchch opatřeních, které byly oznámeny v pátek (16. října). Kancléř Kurz ve videu zveřejněném na sociální síti Facebook občany varoval, že denní počty nakažených osob narůstají a vyzval je k opatrnosti. (Philipp Grüll | EURACTIV.de)

PAŘÍŽ

Národní mobilizace. V neděli se napříč Francií konala řada shromáždění na památku Samuela Patyho, středoškolského učitele, který byl v pátek popraven mladíkem čečenského původu za to, že během vyučování ukazoval žákům karikaturu proroka Mohameda. Tento „jasný islamistický teroristický útok“, jak čin označil prezident Emmanuel Macron, zvedl vlnu emocí nejen ve Francii, ale také v zahraničí. Státní pocty se zavražděnému učiteli dostane podle Elysejského paláce ve středu. (Lucie Duboua-Lorsch  | EURACTIV.FR)

BRUSEL

Částečný lockdown. Belgie zpřísňuje svá protikoronavirová opatření, v zemi totiž stoupá počet nakažených i hospitalizovaných. Belgičané nebudou moci od půlnoci do páté hodiny ranní opouštět své domovy, pokud k tomu nebudou mít relevantní důvod. (Alexandra Brzozowski, EURACTIV.com)

DUBLIN

Viníkem je Británie. Podle irského ministra zahraničí Simona Coveneyho stojí za selháním obchodních jednání s EU jen a pouze Spojené království. Reagoval tak na slova britského premiéra Borise Johnsona, podle kterého může za problémy ve vyjednávání EU. V podobném duchu se vyjádřil i britský ministr pro brexit Michael Gove.

„Je to Spojené království, kdo nerespektuje sliby, ke kterými se zavázalo před rokem, a nyní má nereálné požadavky,“ prohlásil Coveney. Podle něj by se obě strany měly vrátit k vyjednávacímu stolu co nejdříve. Jednání by se měla opět rozeběhnout tento týden. (Samuel Stolton | EURACTIV.com)


JIH

ŘÍM

Milán opět v krizi. V Itálii o víkendu přibylo 20 tisíc případů nákazy covid-19. Situace je kritická zejména v Miláně a jeho okolí. Regionální autority nyní žádají vládu, aby nezaváděla restrikce s vážným dopadem na ekonomiku, jako je dřívější uzavírání všech gastronomických podniků, nebo aby tak učinila jen v oblastech s vyššími počty nakažených.

Italská vláda již rozhodla o omezení sportovních aktivit, profesionálních sportů se to však netýká. „Existují zvláštní protokoly, které zajistí, že sport bude bezpečně pokračovat dál, takže nemůže dojít k žádným unáhleným rozhodnutím,“ prohlásil ministr pro sport Vincenza Spadafora. (Alessandro Follis | EURACTIV.it)

MADRID

Opatření nepomáhají. Ačkoliv byla v Madridu, Barceloně a dalších velkých španělských městech zavedena další restriktivní opatření, data ministerstva zdravotnictví zveřejněná v sobotu (17. října) přesto ukazují na rostoucí trend koronavirové nákazy. (EUROEFE).


VISEGRÁD

VARŠAVA

Nové opoziční hnutí. Varšavský starosta a neúspěšný kandidát na prezidenta Rafal Trzaskowski zakládá nové politické hnutí  Společné Polsko.

Summit iniciativy Trojmoří č. 5. Polský prezident Andrzej Duda se zúčastní 5. summitu iniciativy Trojmoří, který se bude konat v pondělí v estonském Tallinu. Řada státníků, včetně amerického ministra zahraničí, se však připojí spíše přes internet. Na zasedání nebudou chybět strategičtí partneři iniciativy včetně německého prezidenta Franka-Waltera Steimeiera, amerického ministra zahraničí Mike Pompea nebo místopředsedkyně Evropské komise Margrethe Vestagerové. Na summitu by měla být přijata společná deklarace, v níž zástupci zúčastněných zemí potvrdí, že iniciativa bude hrát klíčovou roli při překonávání krize způsobené pandemií COVID-19 ve střední a východní Evropě. Potvrdil to poradce polského prezidenta. (Mateusz Kucharczyk | EURACTIV.pl)

BUDAPEŠŤ

„Homo christianus“. Získali jsme křesťanskou svobodu, abychom vychovávali děti jako „homo christianus“, oddané jejich víře, rodině, národu a vrstevníkům, řekl maďarský premiér Viktor Orbán ve svém projevu na půdě základní školy a gymnázia Istvána Demjéna z Rózsakerti. Citoval přitom již zesnulého maďarského kněze Endreho Gyökössyho.

Podpora pro Trumpa. Maďarská vláda v nadcházejících amerických prezidentských volbách otevřeně podpořila amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ministr zahraničí Péter Szijjártó ale napsal na svůj Facebook, že Joe Biden by měl před obnovením dohod s Maďarskem vyřešit nařčení z korupce, kterému čelí na Ukrajině. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

BRATISLAVA

Slovenská vláda schválila plán na otestování národa. Slovensko je vzhledem ke zhoršující se epidemiologické situaci připraveno na celostátní testování národa. Médiím to potvrdil premiér Igor Matović (OĽANO). (Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)


BALKÁN

BUKUREŠŤ

Přísnější opatření v Bukurešti. Obyvatelé Bukurešti budou muset nosit roušky i ve všech venkovních prostorách. Počet případů v posledních dvou týdnech totiž překonal hranici třech případů na jeden tisíc obyvatel, tedy hranici, kdy musí dotčený region přistoupit k přísnějším opatřením.

V Bukurešti také od úterka začne on-line výuka. Kina, divadla, vnitřní prostory restaurací a kaváren musí zůstat zavřené. Potvrdil to premiér Ludovic Orban. (Bogdan Neagu | EURACTIV.ro)

LUBLAŇ

Svoboda musí počkat. Slovinský premiér Janez Janša vyzval občany k odpovědnosti a solidaritě během pandemie covid-19. „Na prvním místě je život, poté zdraví a až poté je tu ekonomika. Všechno ostatní, od zábavy až po další aktivity, či svobody, musí na nějaký čas počkat,“ prohlásil premiér. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

BĚLEHRAD

Srbsko bude mít novou vládu. Vládnoucí Srbská pokroková strana by měla v úterý 20. října zveřejnit jména nových ministrů. Potvrdil to prezident a předseda strany v jedné osobě Aleksandar Vučić. Prezident však slíbil jmenování nové vlády již koncem srpna, v září i v polovině října. Ústava mu dává čas až do 3. listopadu.

Lavrov navštíví Srbsko. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov navštíví příští týden Srbsko. Setká se jak s prezidentem Vučićem, tak i dalšími představiteli vlády. (EURACTIV.rs  betabriefing.com)


K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.