The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí.
SEVER
HELSINKY
Opusťme eurozónu. Finská vláda v čele s premiérkou Sannou Marinovou (SDP) by měla ihned začít připravovat odchod Finska z eurozóny. Řekl to Jussi Halla-Aho, kritik Evropské unie a předseda opoziční populistické Strany Finů. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)
ZÁPAD
BERLÍN
Devítimiliardová záchrana pro Lufthansu. Německé aerolinky Lufthansa dostanou po dlouhých jednáních s vládní koalicí od státu 9 miliard eur. Vláda na oplátku převezme 20% podíl ve společnosti a do dozorčí rady dosadí dva členy. (Sarah Lawton | EURACTIV.de)
VÍDEŇ
Aerolinky ušetří 300 milionů eur. Přestože vyjednávání o možném záchranném balíku mezi vládou a Rakouskými aeroliniemi (AUA), které vlastní německá Lufthansa, stále probíhají, AUA už oznámila, že plánuje ušetřit 300 milionů eur, a to především na platech zaměstnanců. Jejich zástupci ve čtvrtek snížení odsouhlasili.
„Tato opatření nám dovolí ponechat si v průběhu krize co nejvíce zaměstnanců,“ napsal v prohlášení provozní ředitel AUA Jens Ritter. (Philipp Grüll | EURACTIV.de)
PAŘÍŽ
Podpora pro solární auta. Francouzská vláda by mohla již v pondělí představit nový motivační program pro nákup vozidel, který má napomoci automobilovému sektoru. Původní myšlenka konceptu, že se podpory dostane pouze elektrickým a hybridním vozům, do jisté míry ustoupila do pozadí. Podle deníku Les Echos mají být součástí plánu také auta na solární pohon. (EURACTIV.FR)
BRUSEL
EU kritizuje belgické zdravotnictví. Belgie musí vyřešit nedostatek zdravotnických pracovníků a další strukturální problémy sektoru, mezi kterými jsou i dodávky klíčových zdravotnických výrobků. Upozornila na to Evropská komise v rámci tzv. evropského semestru. (Alexandra Brzozowski | EURACTIV.com)
OSTROVY
LONDÝN
Johnsonova otočka ohledně poplatků. Vláda premiéra Borise Johnsona překvapivě otočila a ve čtvrtek smetla ze stolu návrh poplatku, který by museli přistěhovalci ze zemí mimo EU platit za využívání Národní zdravotní služby (NHS), pokud by pracovali ve zdravotnictví. Krok vlády přišel jen den poté, co Johnson návrh bránil s argumentem, že ročně přinese do rozpočtu 900 milionů liber. Lídr labouristů Sir Keir Starmer však požadoval, aby byl takový poplatek zrušen. (Benjamin Fox | EURACTIV.com)
JIH
LISABON
Přemluvme šetřílky. Podle portugalského premiéra je klíčové „prolomit odpor“ čtyř šetřivých členských států EU (Nizozemsko, Rakousko, Dánsko and Švédsko), které se podle jeho slov snaží zastavit pokrok Unie. Costa varoval, že buď z krize vyjdou všechny členské země nebo nikdo.
Premiér naopak kvitoval francouzsko-německý záchranný plán na fond obnovy v hodnotě 500 miliard eur, který by pomohl nejvíce zasaženým odvětvím a regionům. Upozornil však, že v něm chybí některé důležité náležitosti jako například klíč pro rozdělování dotací. (Pedro Morais Fonseca, Lusa.pt)
ŘÍM
Odlišná čísla. Itálie eviduje za letošní březen a duben o 47 tisíc více úmrtí než v roce 2019, včera to uvedl Institut pro sociální zabezpečení a důchody (INPS). Vládní úřad civilní ochrany však zaznamenal zhruba 28 tisíc úmrtí spojených s koronavirem, nejvíce z nich pak na severu země (+ 84 %). Vyplývá to ze studie INPS analyzující mortalitu v rámci epidemie onemocnění covid-19. (Valentina Iorio | EURACTIV.it)
ATHÉNY
Aerolinky volají o pomoc. Řecká letecká společnost Aegean airlines žádá vládu o poskytnutí státní pomoci. Možnost, že by stát odkoupil podíl ve společnosti, ale aerolinky odmítají. (Sarantis Michalopoulos | EURACTIV.com)
VISEGRÁD
VARŠAVA
Dudova podpora klesla. Měsíc před novým termínem polských prezidentských voleb (28. června), vede v posledním průzkumu společnosti Kantar s 39 % současný prezident Andrzej Duda. Oproti minulým průzkumům, které mu připisovaly větší než 40% podporu, si ale pohoršil. Za Dudou se s 18 % drží nový kandidát, liberální starosta Varšavy Rafał Trzaskowski a nezávislý Szymon Hołownia s 15 %. (Łukasz Gadzała | EURACTIV.pl)
BUDAPEŠŤ
Maďarsko uzavře tranzitní zóny. Vláda sice nesouhlasí s rozhodnutím Soudního dvora EU, podle kterého je umístění žadatelů o azyl do tranzitní zóny nezákonné, Maďarsko ale nemá jinou možnost, než zóny uzavřít. Rozsudek je totiž závazný. Včera to uvedl šéf kanceláře premiéra Gergely Gulyás.
Kromě toho Gulyás informoval, že 280 žadatelů o azyl, kteří byli zadržení v tranzitních zónách, byli přesunuti do přijímacího střediska. Dodal, že vláda má v plánu předložit návrh zákona, podle kterého by uprchlíci mohli žádat o azyl pouze na maďarských ambasádách v zahraničí. (Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)
PRAHA
Nerozhodnost kvůli OZE může přijít draho. Bez aktivního přístupu může Česko přijít o evropské peníze na podporu nových obnovitelných zdrojů energie (OZE), shodli se včera zástupci oborových asociací – Svazu moderní energetiky, Solární asociace a Aliance pro energetickou soběstačnost (AliES). Uvedli, že právě podpora OZE, renovace budov nebo čisté mobility jsou hlavní body návrhu evropského „zeleného plánu“ pro oživení ekonomiky po pandemii koronaviru.
Kroky, které v oblasti zatím podniká česká vláda, jsou podle oborových svazů jen polovičaté a vlažné, a část z nich dokonce ohrožuje existenci už realizovaných projektů OZE. (ČTK)
BALKÁN
ZÁHŘEB
Macron s Merkelovou mají spojence. Chorvatsko podporuje francouzsko-německý 500miliardový záchranný program, který by měl země EU vyvézt z ekonomické krize způsobené pandemií covid-19. Peníze určené na obnovu ekonomiky chce Chorvatsko využít na podporu cestovního ruchu. Turistická sezóna je již za humny, země chce již 29. května otevřít své hranice Slovákům, Čechům, Maďarům i Rakušanům.
Půjčka od Světové banky. Chorvatská vláda chce podepsat dvě úvěrové smlouvy se Světovou bankou. První půjčka by měla mít hodnotu 200 milionů eur, které chce země použít na rekonstrukci Záhřebu po březnovém zemětřesení. Druhý úvěr ve výši 275,9 milionu eur by podpořil ekonomickou obnovu země. (Karla Junicic, EURACTIV.hr)
SOFIE
Státní soupeř pro Airbnb a Booking. Bulharsko pracuje na nové internetové platformě, která by umožnila turistům rezervovat si ubytování a další služby. Vláda bude na jejím vzniku spolupracovat s již existujícími soukromými platformami. Stane se tak konkurentem silných mezinárodních hráčů, jako je Booking.com nebo Airbnb. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)
LUBLAŇ
Fond zdravotního pojištění v nesnázích. Slovinský fond zdravotního pojištění letos očekává roční ztrátu ve výši 129 milionů eur. Důvodem je pandemie koronaviru. Fond požaduje, aby ztrátu pokryl státní rozpočet, jinak by mohlo dojít k ohrožení financování zdravotnického sektoru. (Zoran Radosavljević | EURACTIV.com)
BĚLEHRAD
2,5 tuny ostnatého dráhu. Srbské ministerstvo obrany zakoupilo 2,5 tuny ostnatého dráhu, kterým chce obehnat zdi přijímacích a ubytovacích center pro migranty a žadatele o azyl. Ve středu 20. května o tom informovalo Rádio Svobodná Evropa. (EURACTIV.rs betabriefing.com)
Více aktuálních informací o pandemii koronaviru v Evropě naleznete na EURACTIV.com.
K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.