The Capitals: Srbské aerolinky zavádí digitální cestovní pasy, jsou evropským průkopníkem

© Shutterstock

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 


HLAVNÍ ZPRÁVA

BĚLEHRAD

Air Serbia zavádí digitální cestovní pasy. Letecká společnost Air Serbia chce vyzkoušet novou cestovní aplikaci mezinárodní organizace sdružující letecké dopravce (IATA). Aplikace obsahuje digitální cestovní pas, skrze který mohou cestující na letišti prokázat, že jsou očkovaní nebo že mají negativní test na covid-19. (EURACTIV.rs | betabriefing.com)


NOVINKY Z BRUSELU

Lidská práva se musí ctít i v byznysu. Evropské podniky by měly povinně zajišťovat dodržování lidských práv ve všech částech jejich dodavatelského řetězce. Vyzývají k tomu poslanci Evropského parlamentu. Evropská komise by podle nich měla co nejdříve připravit odpovídající legislativní návrh. (EURACTIV.com)


ZÁPAD

BERLÍN

Sputnik V je dobrá vakcína. Německý expertní panel věří, že ruská vakcína Sputnik V dostane povolení od Evropské lékové agentury (EMA). „Je to dobrá vakcína, která by mohla být v EU jednou schválena. Ruští vědci mají s vakcínami velkou zkušenost,“ uvedl pro Rheinische Post předseda panelu STIKO Thomas Mertens. (Alexandra Brzozowski; EURACTIV.com)

PAŘÍŽ

USA představí nový emisní cíl. USA představí svůj nový závazek ke snížení emisí skleníkových plynů, a to nejpozději 22. dubna, kdy se koná mezinárodní klimatický summit ve Washingtonu. Informoval o tom vyslanec USA pro klima John Kerry během své návštěvy v Paříži. „Náš národní příspěvek sdělíme na summitu 22. dubna nebo několik dní před ním,“ uvedl Kerry na společné tiskové konferenci s francouzským ministrem hospodářství Brunem Le Mairem.

Le Maire zdůraznil, že by měly být vytvořeny dvě společné pracovní skupiny se Spojenými státy, jedna pro „harmonizaci pravidel“ a druhá pro evropský projekt uhlíkové daně na hranicích. (Mathieu Pollet | EURACTIV.fr)

VÍDEŇ

Vorarlbersko otevře restaurace. Nejzápadnější rakouská země – Vorarlbersko – rozvolní restriktivní opatření. Od pondělí se otevřou restaurace a bary, hosté ale budou muset předložit negativní test na covid-19 starý maximálně 48 hodin. Povolené budou také hromadné akce. Zatímco venku se bude moci shromáždit až 100 osob, uvnitř bude moci být pouze 50 osob. Guvernér státu Markus Wallner (ÖVP) vyzval občany k zodpovědnosti s tím, že jedině tak může tento „experiment“ skončit úspěšně. (Philipp Grüll, EURACTIV.com)

LUCEMBURSKO

Národní plán obnovy je na světě. Ministr financí Pierre Gramegna včera předložil vládě lucemburský plán obnovy. Lucembursko by z Nástroje na podporu oživení a odolnosti mělo získat 93 milionů eur. (Anne Damani | EURACTIV.fr)

LONDÝN

Nepřátelské prostředí pro LGBT. Dva představitelé vládního poradního panelu pro LGBT, Jayne Ozanneová a James Morton, rezignovali. Před svým odchodem z panelu obvinili ministry, že neberou vážně legislativu týkající se rovnosti pohlaví a vytváří „nepřátelské prostředí“ pro LGBT osoby. (Benjamin Fox | EURACTIV.com)

DUBLIN

Parlamentní výbory prozkoumají dohodu CETA. Výbory pro evropské záležitosti, obchod a podnikání zahájí samostatné posouzení obchodní dohody mezi Kanadou a EU (CETA) před tím, než parlament přijme rozhodnutí o její ratifikaci. Výbor pro evropské záležitosti, jehož součástí jsou všechny strany, se obrátil na ostatní výbory, jaké je jejich postavení ve vztahu k CETA, načež skupina pro obchod a podnikání se rozhodla, že provede vlastní posouzení. (Paula Kenny | EURACTIV.com)


SEVER

STOCKHOLM

Švédské bipolární politické pole se rozpadá. Již více než 50 let je švédská domácí politika určována dvěma bloky, kde Umírněná strana, Strana středu, Křesťanští demokraté a liberálové jsou vpravo a Sociální demokraté, Strana levice a Zelení jsou vlevo. Nyní se toto tradiční rozložení politických sil mění na základě nového strategického přístupu Strany středu.

V úterý (9. března) v rozhovoru pro noviny Expressen předsedkyně Strany středu Annie Lööfová pohřbila starou blokovou politiku hluboko do historie. Podle ní je Strana středu po příštích volbách ochotná a schopná vstoupit ať už do levicové nebo pravicové vlády. Zdůraznila ale, že její strana nechce za žádných okolností spolupracovat se Švédskými demokraty. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)


VISEGRÁD

VARŠAVA

EU by měla respektovat polské názory na rodinu a manželství. Strana sjednoceného Polska (Solidarna Polska), která sedí ve vládní koalici se stranou Právo a Spravedlnost (PiS), požaduje po dolní komoře parlamentu schválení rezoluce, podle níž by se instituce EU měly zavázat k tomu, aby „respektovaly názory Poláků na definici rodiny a manželství“. Reaguje tím na nedávnou rezoluci Evropského parlamentu, která se kriticky vyjadřuje k polským „zónám bez LGBTIQ“. (Anna Wolska | EURACTIV.pl)

BUDAPEŠŤ

Rekordní počet covidových pacientů ve vážném stavu. Maďarské nemocnice jsou přeplněny pacienty s covid-19. Řada z nich musí být na plicních ventilátorech. Ve středu to novinářům oznámila maďarská pracovní skupina pro covid-19. (Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com with Telex)

BRATISLAVA

Ministr hrozí rezignací, pokud se zemědělství nedostane do plánu obnovy. Slovenský plán obnovy, který čeká na schválení vládou i Evropskou komisí, nemá přidělit žádné peníze zemědělskému sektoru. Návrh navíc ani nepočítá s financováním dlouho očekávaných pozemkových reforem. Ministr zemědělství Ján Mičovský tvrdí, že nemůže toto rozhodnutí vlády přijmout a varuje, že pokud se sektor v plánu neobjeví, nebude nadále pokračovat v jeho čele. (Lucia Yar, Marián Koreň | EURACTIV.sk)


JIH

ŘÍM

Nová protikoronavirová opatření. Italská vláda uvažuje nad novými protikoronavirovými opatřeními. Restaurace a bary by měly být o víkendech uzavřeny a omezit by se mělo také cestování mezi regiony. Lidé by tak museli zůstávat v místě svého bydliště.

Bezcovidové lety. Italský ministr zdravotnictví ve středu schválil nařízení, které povoluje tzv. COVID-free lety, tedy letecká spojení pro pasažéry s negativním testem na koronavirus. Zatím se to týká pouze lezů z milánského letiště do Spojených států amerických. (Daniele Lettig | EURACTIV.it)

MADRID                                   

Katalánské ultimátum: umožněte používání vakcíny AstraZeneca pro starší 55 let. Katalánský regionální ministr zdravotnictví Alba Vergésová a regionální ministr veřejného zdraví Josep Maria Argimon vydali politické „ultimátum“ adresované španělské ústřední vládě v Madridu, aby přehodnotila svou očkovací strategii a umožnila použití vakcíny AstraZeneca u lidí starších 55 let. „Buď budou jednat, nebo budeme jednat my,“ varovali. (Fernando Heller | EuroEFE.EURACTIV.es)

LISABON

Obnova lesů je prioritou. Až 40 milionů eur z portugalského plánu obnovy bude směřovat do obnovy lesů. Výrazná většina prostředků, 34,2 milionu eur, bude vyčleněna na boj proti místními požárům. Ve středu to oznámila vláda. (Diogo Nunes, Lusa.pt)

ATÉNY

Průzkumné rozhovory pokračují. Příští úterý (16. března) se odehraje již 62. kolo jednání mezi Řeckem a Tureckem ohledně průzkumných vrtů. Včera to oznámil řecký ministr zahraničí. (Alexandros Fotiadis | EURACTIV.gr)


BALKÁN

SOFIE

Hackeři se dostali do facebookového účtu ministerstva obrany. Oficiální facebooková stránka bulharského ministerstva obrany se stala cílem hackerského útoku. Úřad si proto musel založit nový facebookový účet. Včera to oznámilo ministerstvo. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

BUKUREŠŤ

Rumunská opozice blokuje schválení fondu obnovy. Rumunský parlament měl ve středu schválit rozhodnutí Rady EU o nových zdrojích rozpočtu EU, které je klíčové pro spuštění unijního fondu obnovy. Hlasování se ale neuskutečnilo. Sociální demokraté (PSD) totiž trvají na tom, aby vláda nejprve zveřejnila národní plán obnovy, na základě kterého by mělo Rumunsko peníze z fondu čerpat. Premiér Florin Citsu to označil za vydírání. (Bogdan Neagu | EURACTIV.ro)

ZÁHŘEB

Kdo bude novým předsedou nejvyššího soudu? Předseda chorvatského parlamentu Gordan Jandroković vyzval prezidenta Zorana Milanoviće k nominaci kandidáta na post předsedy nejvyššího soudu. Milanović v reakci na to uvedl, že chce jmenovat záhřebskou profesorku práv Zlatu Đurđevićovou. Ta se ale do výběru vůbec nepřihlásila. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

LUBLAŇ

Erjavec opouští politiku. Znovu. Lídr Demokratické strany důchodců Slovinska (DeSUS) Karl Erjavec oznámil odchod z čela strany, v jejímž čele byl dlouhých 15 let. Podobný krok nicméně avizoval již v roce 2020. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)


K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.