The Capitals: Spor o Turów pokračuje, Polsko dává Česku ochutnat jeho vlastní medicínu

Co zajímavého se odehrává v Evropě? Přečtěte si dnešní The Capitals!


PRAHA | VARŠAVA

Spor o Turów pokračuje, Polsko dává Česku ochutnat jeho vlastní medicínu. Česká ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (KDU-ČSL, EPP) dnes míří do Polska, aby se zde setkala se svou polskou kolegyní. Téma je jasné – pokračující těžba v hnědouhelném dole Turów, která je podle Česka nelegální.

„Za mne je důležité zdůraznit, že i česká strana má na urovnání sporu eminentní zájem a že děláme vše proto, abychom jej vyřešili v co nejkratší době,“ prohlásila Hubáčková.

Optimismus zaznívá i z druhé strany hranic, a to zejména v souvislosti s politickými změnami v Česku.

„Předchozí (česká) vláda dlouhé týdny pouze předstírala, že chce najít kompromis. Nebyla tam ale žádná opravdová vůle,“ řekl náměstek polského ministra zahraničí Paweł Jabłoński. „Pravděpodobně to bylo kvůli obavám, jak to (kompromis ohledně Turówa) může přijmout veřejnost. Zdá se, že nová vláda má trochu jiný přístup,“ řekl Jabłoński veřejnoprávní stanici Polskie Radio. „Nová vláda vyhrála minulý týden hlasování o důvěře, takže se nyní můžeme vrátit k jednacímu stolu. Polsko je i nadále připraveno řešit konflikt v rámci dvoustranných rozhovorů,“ dodal.

Zatímco politická reprezentace na obou stranách vysílá pozitivní signály a doufá v mimosoudní urovnání sporu, polská státní společnost PGE přilévá olej do ohně a dává Česku ochutnat jeho vlastní medicínu. Terčem kritiky se nyní stal důl ČSM na Karvinsku.

„Po 18 kolech jednání v roce 2021 a útocích české vlády na Turów se ukazuje, že český důl byl poslední rok provozován bez posouzení vlivů na životní prostředí a rozhodnutí vydanému na konci prosince nepředcházely povinné přeshraniční dohody s Polskem,“ napsala na Twitteru viceprezidentka představenstva PGE Wanda Buková.

Důl ČSM by měl být zcela uzavřen do konce roku 2022, zatímco důl Turów získal licenci do roku 2044. (Aneta Zachová | EURACTIV.cz, Aleksandra Krzysztoszek | EURACTIV.pl)


HELSINKY

Situace na Ukrajině ohrožuje jaderné plány. Eskalace situace na východní Ukrajině vytváří překážky pro plány Finska na výstavbu celkově šesté jaderné elektrárny, které i tak postupují pomalu.

Tlaková nádoba reaktoru se bude vyrábět na Ukrajině v továrně poblíž Donbasu, asi 50 kilometrů od frontové linie. Finský úřad pro radiační a jadernou bezpečnost (STUK) má proces monitorovat a kontrolovat, ale přístup do areálu může být vzhledem k současné situaci čím dál obtížnější. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)


PAŘÍŽ

Zemmoura stihl další trest za rasovou nesnášenlivost. Pařížský trestní soud vyměřil krajně pravicovému kandidátovi na prezidenta Éricu Zemmourovi pokutu 10 000 euro za jeho komentáře na adresu mladých imigrantů bez doprovodu, které označil za „zloděje a vrahy“. Jedná se už o několikátý prohřešek. Politik se proti rozhodnutí, které považuje za „ideologické a hloupé“, odvolá. (Davide Basso | EURACTIV.fr)


MADRID

Dostupné bydlení pro mladé lidi. Španělská vláda dnes přijme dekret, který vytvoří Národní plán pro přístup k bydlení 2022-2025 s rozpočtem 432 milionů euro. Zároveň vznikne systém „pronájmových“ voucherů pro mladé lidi pod 35 let s objemem 200 milionů euro. (Fernando Heller | EuroEFE.EURACTIV.es)


BĚLEHRAD

Vítané změny v justici. Evropská komise přivítala výsledek srbského referenda, který potvrdil změny v ústavě směrem k více nezávislému soudnímu systému. Mluvčí Komise v pondělí připomněla, že se jedná o jednu z podmínek pro budoucí členství Srbska v Evropské unii.

Změny, které se týkají volby soudců a státních zástupců, podpořilo podle předběžných výsledků necelých 62 % obyvatel. Na druhou stranu, účast v referendu byla pouze okolo 30 %. (Zeljko Trkanjec | EURACTIV.hr)


Další porci zpráv z celé Evropy naleznete na našem partnerském webu EURACTIV.com.


Chcete dostávat The Capitals pravidelně do e-mailové schránky? Přihlaste se k odběru.