The Capitals: Spor mezi Řeckem a Tureckem je výhodný hlavně pro Putina, říká americký velvyslanec

© EPA/KOSTAS TSIRONIS

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 


JIH

ATHÉNY

Ze sporu s Tureckem vzejde Putin jako vítěz. Pokud se vztahy mezi Řeckem a Tureckem budou nadále vyostřovat, vítězem sporu bude ruský prezident Vladimir Putin. Americký velvyslanec v Athénách Geoffrey R. Pyatt to uvedl v rozhovoru pro řeckou televizní stanici MEGA TV. „Můžete se spolehnout, že Spojené státy budou vaším silným spojencem v rámci NATO,“ prohlásil velvyslanec. (EURACTIV.com)

Řecko posiluje své hranice. Obává se další vlny migrantů z Turecka

Řecko podniká potřebné kroky k posílení bezpečnosti na hranicích s Tureckem, oznámil dnes řecký ministr obrany Nikos Panajotopulos v reakci na varování Ankary, že by z Turecka mohli opět začít proudit uprchlíci do Evropské unie.

ŘÍM

Problémy s cestováním. V Itálii 3. června přestane platit omezení volného cestování. Uvažuje se ale nad tím, že hranice těžce zasažených regionů, mezi které patří Lombardie, Piemont nebo Emilia-Romagna, by zůstaly zavřené i nadále.

K možnosti zavádění rozdílných opatření se lídři některých regionů vyjádřili pozitivně. Na druhou stranu by to mohlo způsobit chaos pro cizince cestující do Itálie. Například Sardinie požaduje vystavení „zdravotnického průkazu“, který potvrzuje, že člověk není nakažený koronavirem. Ministr zahraničí Luigi Di Maio lídrům proto doporučil, aby zavedli jednotná opatření a ulehčili tak situaci těm, kteří se pohybují mezi jednotlivými regiony. (Alessandro Follis | EURACTIV.it)

LISABON

Letecká společnost vs. vláda. Portugalský premiér António Costa ve středu uvedl, že vedení národních aerolinek TAP má zákonnou povinnost být v dnešní době velmi opatrné. Kritizoval zejména nové letové plány, které vedení společnosti nedávno zveřejnilo.

V postupném otvírání hranic má podle Costy hlavní slovo vláda a její strategie, kterými se mají řídit i portugalské aerolinky. TAP ale bez ohledu na to oznámil, že od června obnoví některé pravidelné letecké linky.

Premiér následně zdůraznil, že „správa hranic je zodpovědností Portugalska“ a že pandemie viru covid-19 „si žádá časově neurčitá omezení pohybu na zemi, na moři i ve vzduchu“. (Pedro Morais Fonseca, Lusa.pt)

MADRID

Minuta ticha pro oběti koronaviru. Španělé ve středu drželi minutu ticha, aby tak vzdali poctu více než 27 000 lidem, kteří zemřeli na onemocnění covid-19. Země tak zahájila desetidenní období smutku. V poledne se politici, královská rodina, zaměstnanci nemocnic, policisté a občané po celé zemi na chvilku zastavili, a zavzpomínali na oběti. Situace ohledně koronaviru byla ve Španělsku jedna z nejhorších v celé Evropě. (EFE-EPA)


ZÁPAD

BERLÍN

Plány na plošné testování. Německé ministerstvo zdravotnictví chce rozšířit testování lidí bez příznaků koronaviru. Zaměří se na děti ve školách a učitele, stejně jako na pracovníky v potravinovém průmyslu a ve zdravotnictví.

„Lidé bez symptomů virus Sars-CoV2 mohou přenášet také. Dává proto smysl testovat všechny, kteří pobývali v uzavřeném prostoru, kde se nákaza objevila,“ uvedl v tiskové zprávě ministr zdravotnictví Jens Spahn (CDU). (Sarah Lawton | EURACTIV.de)

VÍDEŇ

Příznivý pokles. V Rakousku dále pokračuje pozitivní vývoj nákazy nemocí covid-19. Ve středu (27. května) bylo registrováno pouze 718 nakažených. V nemocnici se s nákazou léčí 116 pacientů, z toho jen 32 na jednotce intenzivní péče. Díky tomu vláda pokračuje s uvolňováním restriktivních opatření. Od pátku budou na příklad opět povoleny svatby a pohřby do 100 lidí. (Philipp Grüll | EURACTIV.de)

PAŘÍŽ

Hydroxychlorin u ledu. Francouzská vláda zrušila výjimku, která umožňovala předepisování léku hydroxychlorin na léčbu covid-19. Stalo se tak v návaznosti na doporučení Vysoké rady pro veřejné zdraví (HCSP), poradního orgánu francouzského ministerstva zdravotnictví. „Tato molekula by neměla být předepisována pacientům s covidem-19,“ uvedl ministr zdravotnictví Olivier Veran. Prestižní zdravotnický časopis The Lancet již dříve informoval o neúčinnosti a možném riziku spojeném s užíváním hydroxychlorinu pacienty s koronavirem. To vedlo mimo jiné i Světovou zdravotní organizaci (WHO) k tomu, aby pro jistotu pozastavila klinické testování přípravku v několika zemích. (EURACTIV.FR)


VISEGRÁD

BUDAPEŠŤ

Konec nouzového stavu je jen trik. Maďarská vláda předložila dva legislativní návrhy, které mají ukončit nouzový stav a její kontroverzní pravomoci. Občanské organizace však ve středu upozornily, že přechodná pravidla „dovolí kabinetu vládnout pomocí dekretů po další předem neohraničené období, a tentokrát bez minimálních ústavních záruk.“ (Vlagyiszlav Makszimov, EURACTIV.com)

PRAHA

Klíčem je krátká recese. Pro Česko je důležité prosazovat opatření, která recesi v Evropské unii zkrátí na minimum. Shodli se na tom ekonomové a podnikatelé v ekonomické analýze projektu České zájmy v EU, který včera odstartoval. V českém zájmu podle ekonomů je, aby nyní EU masivně investovala a zároveň se zajistila solidarita a na krizi nevydělaly jen silné ekonomiky. Hospodářství má být obnoveno například návratem důležité výroby do Evropy, digitalizací umožňující práci na dálku a přípravou na dlouhodobé krize spojené například se suchem či změnou klimatu. (ČTK)


BALKÁN

SOFIE

Konečně dětská nemocnice. Občanská společnost donutila bulharskou vládu přehodnotit rozhodnutí týkající se výstavby nové dětské nemocnice. Vláda v Sofii totiž původně upustila od svých plánů rekonstruovat dvanáctipatrovou zchátralou budovu a vybudovat v ní novou dětskou nemocnici. Sofie je přitom posledním evropským hlavním městem, ve kterém dětská nemocnice chybí.

Po několika měsících protestů ze strany rodičů, dětských lékařů či architektů však vláda změnila názor. Ministr zdravotnictví následně podepsal veřejnou zakázku za více než 47 milionů eur. Ve středu pak premiér Bojko Borisov oznámil, že původní budova bude nakonec stržena a na jejím místě bude postavena zcela nová nemocnice, která bude splňovat veškeré bezpečnostní a další požadavky.(Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

ZÁHŘEB

Dohoda dosažena. Chorvatský ministr práce Josip Aladrović (HDZ, EPP) oznámil, že vláda konečně našla shodu s odborovými svazy z veřejného sektoru ohledně nové kolektivní smlouvy a příspěvků na dovolenou. Vláda zaměstnancům veřejného sektoru nechtěla snižovat mzdy, požádala však odbory, aby dočasně odložily už v minulosti dohodnuté zvyšování mezd, a to z důvodů dopadů koronavirové krize. To byl ale problém, tuto žádost vyslechlo jen 6 odborových svazů z 11. Pokud jde o odbory z oblasti zdravotnictví, ty návrh vlády jednomyslně odmítly s tím, že zdravotníci hráli v době pandemie klíčovou roli. (Tea Trubić Macan, EURACTIV.hr)

BĚLEHRAD

Právo přistát pozastaveno. Srbské Ředitelství civilní letecké dopravy pozastavilo letecké společnosti Montenegro Airlines právo přistávat na Letišti Nikoly Tesly v Bělehradě. Národní černohorský letecký dopravce to ve středu (27. května) uvedl pro srbskou veřejnoprávní stanici Radiotelevizija Srbije (RTS). (EURACTIV.rs)


Více aktuálních informací o pandemii koronaviru v Evropě naleznete na EURACTIV.com.

K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.