The Capitals: Spojené státy uvalily masivní sankce na bulharskou mafii

© Dnevnik

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 


HLAVNÍ ZPRÁVA

SOFIE

Spojené státy uvalily masivní sankce na bulharskou mafii. Úřad amerického ministerstva financí pro kontrolu zahraničních aktiv (OFAC) uvalil sankce na tři Bulhary za jejich rozsáhlé zapojení do korupčních kauz v Bulharsku. Další sankce zasáhnout jejich síť zahrnující 64 subjektů. Jedná se zřejmě o dosud největší akci podniknutou v rámci Globálního Magnitského aktu. Se zprávou přišlo samotné americké ministerstvo financí. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)


NOVINKY Z BRUSELU

S národními plány obnovy jsme „docela spokojeni“. První platby z evropského fondu obnovy by mohly do členských států zamířit již během července. V rozhovoru pro EURACTIV.com to potvrdil místopředseda Evropské komise Valdis Dombrovskis. První plány vyhodnotí Evropské komise v druhé polovině června, aby se jim mohla začít věnovat Rada EU. (Jorge Valero, EURACTIV.com)


ZÁPAD

BERLÍN

Napětí mezi východním a západním Německem. Zmocněnec německé vlády pro nové spolkové země Macro Wanderwitz (CDU) vygradoval napětí mezi východním a západním Německem, a to jen pár dní před volbami v Sasku-Anhaltsku. Ty se konají 6. června.

„Jednáme s lidmi, kteří byli vychováni diktaturami tak, že ani po 30 letech nejsou demokratičtí,“ řekl Wanderwitz s tím, že nezbývá nic jiného než doufat v nadcházející generace. Jeho komentáře přicházejí v době, kdy má krajně pravicová a částečně extremistická strana AfD získat v místních volbách v Sasku-Anhaltsku více než 20 % hlasů. (Nikolaus J. Kurmayer | EURACTIV.de)

PAŘÍŽ

„Evropa vyvolává konkurenci mezi lidmi“. Národní tajemník francouzské komunistické strany Fabien Roussel odmítl spojenectví s levicovou stranou La France Insoumise. Roussel v rozhovoru pro EURACTIV prohlásil, že v předvolební kampani chce „získat zpět hlavy a srdce“.

„Chci být kandidátem světa pracujících a mládeže,“ řekl s tím, že Evropa „staví polského dělníka proti francouzskému dělníkovi“, což „vyvolává přesuny a otevírá naši ekonomiku volnému obchodu“. (Mathieu Pollet | EURACTIV.fr)

VÍDEŇ

Starosta Ischglu čelí obvinění z šíření nemoci. Vyšetřování v tyrolském zimním středisku Ischgl, jednom z hlavních ohnisek nákazy nemoci covid-19 z počátku pandemie, je u konce. Na základě něho obvinil rakouský žalobce pět místních veřejných činitelů, včetně starosty Ischglu a regionálního komisaře, z trestného činu šíření nakažlivé nemoci. Závěry vyšetřování nyní prostudovává ministerstvo spravedlnost, další postup v celé kauze se tak očekává v následujících týdnech. (Oliver Noyan | EURACTIV.de)

LUCEMBURK

Posílení obranných kapacit. Lucemburská vláda ve středu schválila obměnu svých obrněných vojenských vozidel, na které vyčlenila 367 milionů eur. Cílem je naplnit své obranné závazky v NATO. (Anne Damiani | EURACTIV.fr)


SEVER

HELSINKY

Deset amerických profesorů obviňuje finskou žalobkyni z porušování lidských práv. Konzervativní univerzitní profesoři se obrátili na americkou Komisi pro mezinárodní náboženskou svobodu s požadavkem, aby byla finská generální žalobkyně Raija Toiviainenová sankcionována.

Toiviainenová na konci dubna obvinila členku parlamentu Päivi Räsänenovou, bývalou ministryni vnitra a bývalou předsedkyni Křesťanskodemokratické strany, z podněcování nenávisti k sexuálním menšinám. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)


VISEGRÁD

VARŠAVA

Aktivistky polské menšiny v Bělorusku propuštěny na svobodu. Irena Biernacka, Maria Tiszkowska a Anna Paniszewa, které byly uvězněny běloruským režimem za jejich zapojení do oslav polského nezávislého undergroundu působícího během a po druhé světové válce, byly propuštěny na svobodu a na konci května odvezeny do Polska. Stalo se tak díky úsilí polské diplomacie, oznámilo včera ministerstvo zahraničí. (Anna Wolska | EURACTIV.pl)

BUDAPEŠŤ

Protest proti čínské univerzitě bude, pandemickým omezením navzdory. Již více než 4 tisíce lidí se registrovalo k účasti na protestu proti plánovanému zřízení čínské Fudanské univerzity v Budapešti. Demonstrace by měla proběhnout v sobotu na náměstí před maďarským parlamentem. Podle samotných organizátorů se akce uskuteční navzdory koronavirovým restrikcím, které zatím povolují pro venkovní akce shromáždění pouze 500 lidí. (Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com with Telex)

BRATISLAVA

Slovensko před lidskoprávním soudem. Slovensko čelí prvnímu procesu před Evropským soudem pro lidská práva, stát totiž odložil vyplacení kompenzací jedné z místních společností, kterou zasáhla pandemie covid-19. Soudní spor o dva miliony eur podala síť prémiových značek oblečení Denim retail. Soud obvinění přijal a situaci analyzuje, potvrdila společnost. (Michal Hudec | EURACTIV.sk)


JIH

ŘÍM

Neutěšený stav italské ekonomiky může ohrozit čerpání z fondu obnovy. Italská ekonomika se bude nadále potýkat s „nadměrnými makroekonomickými nerovnováhami“ zapříčiněnými vysokým dluhem, nízkou produktivitou a nesplacenými úvěry. Vyplývá to z jarního balíčku evropského semestru, který Evropská komise představila včera. Ekonomické problémy na Apeninském poloostrově by mohly ohrozit čerpání podpory z pokoronavirového balíku. (Daniele Lettig | EURACTIV.it)

ATÉNY

Mafie dělá vládě vrásky. Za posledních 40 dní se v Řecku odehrálo hned pět vražd na objednávku. Vláda je situací znepokojena a občanům slíbila nastolení pořádku. (Sarantis Michalopoulos, EURACTIV.com)


BALKÁN

LUBLAŇ

Slovinský protipandemický zákon je neústavní. Slovinský Ústavní soud prohlásil, že ustanovení zákona o přenosu nemocí, na jejichž základě slovinská vláda omezila během koronavirové pandemie pohyb a shromažďování, jsou neústavní. Podle soudu chyběly pro takto rozsáhlé omezení základních práv, jako je zákaz vycházení či zákaz veřejného shromažďování, dostatečné záruky. (Sebastijan R. Maček | STA)


K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.