The Capitals: Špehování cizinců v zahraničí je protiústavní, rozhodl německý soud

© Pixabay

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 


ZÁPAD

BERLÍN

Soud: zpravodajci jednali protiústavně. Německý ústavní soud včera rozhodl, že německá zpravodajská služba (BND) jednala protiústavně, když nechala sledovat cizince v zahraničí. BND dlouhodobě argumentuje, že německá ústava nechrání každého, soud ale s tímto tvrzením nesouhlasí. Vystavil proto zahraničnímu sledování stopku a rozhodl, že klíčové aktivity zpravodajců musí projít důkladnou kontrolou.

Trestní řízení proti managementu koncernu Volkswagen končí. Kauza dieselgate vyústila v dohodu. Generální ředitel Herbert Diess a předseda dozorčí rady Hans Dieter Pötsch podle ní zaplatí pokutu 9 milionů eur. Dvojice byla loni v září obviněna z toho, že vyšetřovatele včas neinformovala o rozsahu finanční škody a pokut spojených s emisním skandálem. (Sarah Lawton | EURACTIV.de)

VÍDEŇ

Kurz má vlastní plán. Rakouský kancléř Sebastian Kurz má vlastní plán, jak vytáhnout evropskou ekonomiku z krize. Reagoval tak na pondělní francouzsko-německý návrh záchranného programu v hodnotě 500 miliard eur. Kurz se přitom opírá o podporu tzv. šetrné čtyřky, tedy Rakouska, Nizozemska, Dánska a Švédska. Právě tyto země odmítají, aby se EU v následujících měsících zadlužovala. Trvají také na tom, aby byly peníze ze záchranného programu rozdělovány skrze půjčky, a nikoli přímé granty. (Philipp Grüll | EURACTIV.de)

PAŘÍŽ

Hledají se starostové. Druhé kolo francouzských komunálních voleb by se mohlo konat v červnu, ale pouze, pokud se dva týdny před termínem voleb prokáže, že se šíření nákazy podařilo zastavit. Takové je doporučení Francouzské vědecké rady vládě. Alternativou je podle odborníků září. Volby se týkají pouze pěti tisíc měst a obcí, ostatních 30 tisíc starostů se úřadu ujalo už v pondělí. (EURACTIV.FR)

BRUSEL

S koronavirovou krizí roste počet případů otravy. Belgické toxikologické středisko eviduje 15% nárůst případů otravy. Většina případů se týká alkoholu nebo drog, na prudkém vzestupu jsou však incidenty související s použitím bělidla nebo jiných chemikálií. (Alexandra Brzozowski | EURACTIV.com)


SEVER

HELSINKY

Ve Finsku roste počet sebevražd. Zdá se, že koronavirus je nebezpečný ve více směrech. Z březnových a dubnových dat finské národní policejní rady vyplývá, že se počet sebevražd ve Finsku v porovnání s loňským rokem zvýšil o 15 %

Sebevraždy jsou ve Finsku relativně časté, za posledních 10 let se ale jejich počet snížil o 20 %. Koronavirus tento pozitivní trend zvrátil, odborníci na duševní zdraví se nicméně domnívají, že příčinou není epidemie sama o sobě. Na vině je podle nich především fakt, že lidé, kteří potřebovali pomoc, ji kvůli epidemii nevyhledali. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

The Capitals: Ve Finsku raketově vzrostl prodej alkoholu

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 


JIH

ŘÍM

Hlasování o nedůvěře. Italský senát se dnes (20. května) bude zabývat návrhem hlasování o nedůvěře v ministra spravedlnosti Alfonsa Bonafedeho. Ten se v posledních měsících dostal pod palbu kritiky kvůli tomu, že ze zdravotních důvodů nechal z vězení propustit 376 mafiánů. Bonafedův krok vyvolal vlnu protestů, na základě kterých ministr nakonec vydal nařízení, podle kterého by se trestanci měli do vězení vrátit.

O návrhu, který podala středopravá opozice, by se mělo hlasovat večer. Výsledek bude záviset na hlasech strany Italia Viva, kterou vede bývalý premiér a bývalý vůdce Demokratické strany Matteo Renzi. (Valentina Iorio | EURACTIV.it)

MADRID

Nošení roušek bude povinné i v úzkých ulicích měst. Španělé budou muset nosit pokrývky úst a nosu nejen ve veřejné dopravě a vnitřních prostorech, ale také v ulicích, obzvláště v těch užších, kde nebude možné mezi chodci zajistit minimální vzdálenost 2 metrů. (EuroEFE.EURACTIV.es)

ATHÉNY

Řecké banky si půjčují od ECB. Řecké banky si masivně půjčují finance z Evropské centrální banky (ECB). Snaží se tak zajistit dostatek likvidity a podpořit restart řecké ekonomiky. (AMNA.gr)


VISEGRÁD

PRAHA

I solidarita má své meze. Návrh z francouzsko-německé dílny se nelíbí ani českému premiérovi Andreji Babišovi. „Hospodařili jsme zodpovědně. Naše zadlužení je jedno z nejmenších v Evropě. Ale jsou některé státy, které nebyly tak odpovědné, a já úplně nevidím důvod, proč bychom teď měli za ně ručit, protože samozřejmě i ta solidarita má určité meze,“ uvedl premiér po včerejším jednání s premiéry zemí V4 a německou kancléřkou Angelou Merkelovou.

„Mně se principiálně nelíbí, že se jde Evropa zadlužit,“ dodal Babiš. Podotkl také, že peníze ze záchranného programu EU by měly být součástí budoucího víceletého finančního rámce EU a členské státy by je měly čerpat ve formě dotací, nikoli půjček. (Aneta Zachová | EURACTIV.cz)

Babiš: Peníze ze záchranného programu EU by měly jít na dotace

Andrej Babiš se staví kriticky k návrhu Francie a Německa na evropský záchranný program po pandemii koronaviru o objemu 500 miliard eur (13,8 bilionu korun).

VARŠAVA

Konec mentolových cigaret. Dnes nabyde účinnosti tzv. tabáková směrnice, která v EU zakazuje prodej mentolových cigaret včetně těch s kapslí. „Mentolky“ tvoří ale významný podíl na polském trhu, podle polské obchodní komory (PIH) činí jejich prodej 30 %. Spotřebitelské fórum pak odhaduje, že mentolové cigarety kouří až 42 % kuřáků. (Anna Wolska | EURACTIV.pl)

Tradiční mentolové cigarety letos definitivně skončí

Podle směrnice EU musí být do 20. května 2020 staženy z evropského trhu klasické mentolové cigarety. Na nové produkty se omezení nevztahuje.

BRATISLAVA

Dozvuky voleb. Oľga Pietruchová, ředitelka odboru pro rovnost pohlaví a příležitostí na slovenském ministerstvu práce, po devíti letech končí. Informovala o tom na facebooku.

„Šílená kampaň proti Istanbulské úmluvě a ‚genderové ideologii‘ zvýšila odpor proti této agendě,“ napsala Pietruchová s tím, že „jediné, co se nám dařilo, bylo bránit status quo a aspoň v zahraničí se tvářit, že jsme stále krajina vyznávající hodnoty EU a civilizovaného světa v pohlavní rovnosti“. Slovensko se podle ní vydalo ve šlépějích Maďarska a Polska. (Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)

Evropa je na své cestě k genderové rovnováze příliš pomalá. Komise ji chce popohnat

Ženy na vysokých postech v politice i podnicích stále chybí. Evropská komise chce proto zajistit větší transparentnost v platech mezi muži a ženami a podpořit vyšší počet žen na vedoucích pozicích.

BUDAPEŠŤ

Konec práva na změnu pohlaví. Maďarský parlament schválil návrh zákona, který občanům znemožňuje změnit si právní cestou své pohlaví. Na základě zákona se položka „pohlaví“ na rodném, oddacím a úmrtním listě změní na „pohlaví při narození“. Podle kritiky, kterou schválení vyvolalo, zákon porušuje práva trans lidí. Ti měli doposud možnost změnit si své zákonné pohlaví tak, aby odpovídalo tomu, jak žijí.

Rozhodnutí navzdory. Premiérův vrchní poradce pro vnitřní bezpečnost György Bakondi oznámil, že Maďarsko nepřijme rozsudek Evropského soudního dvora, podle kterého je zadržování migrantů a žadatelů o azyl v tzv. tranzitních zónách nezákonné. (Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

Maďarsko žadatele o azyl v tranzitních zónách „zbavuje svobody“, říká Soudní dvůr

Pokud Maďarsko umisťuje žadatele o azyl v tranzitních zónách u hranic bez zákonného důvodu, porušuje právo EU. Rozhodl o tom dnes Soudní dvůr EU, podle něhož se podmínky v zónách rovnají zadržení, ačkoli tam podle Budapešti pobývají běženci dobrovolně.


BALKÁN

SOFIE

Cestování bez karantény. Mezi Bulharskem, Řeckem, Srbskem a Rumunskem bude možné z pracovních a rodinných důvodů od 1. června cestovat bez povinné karantény. Lídři zemí se na tom dohodli během videokonference organizované bulharským premiérem Bojkem Borisovem. Lidé ale budou muset podepsat prohlášení o tom, že nemají žádné symptomy covid-19. Úřadům také budou muset poskytnout své telefonní číslo. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

LUBLAŇ

Přes hranice bez karantény. Slovinská vláda povolila chorvatským občanům vstup do země bez toho, aby se poté museli uchýlit do karantény. V obou státech je totiž epidemiologická situace velmi podobná. Slovinsko jedná o znovuotevření hranic také s Maďarskem nebo Rakouskem. (Karla Junicic, Euractiv.hr)

Otevírání hranic v EU bude mít tři etapy. Země jsou zatím v nulté fázi

Jak se budu otvírat hranice mezi členskými zeměmi? Pomoci může aktualizovaná mapa ohnisek infekce covid-19 nebo možnost cestovat mezi „zdravými“ regiony. 

ZÁHŘEB

Příspěvky na bydlení. Občané, jejichž domovy jsou kvůli březnovém zemětřesení v Záhřebu neobyvatelné, mohou od včerejška (19. května) žádat o příspěvky, které by měly pokrýt jejich současné náklady na bydlení. Premiér Andrej Plenkovic se zaručil, že všichni lidé, kteří přišli o střechu nad hlavou, budou mít důstojné ubytování. Škoda, kterou zemětřesení napáchalo, by podle premiéra neměla překročit 13 miliard eur. Záleží prý ale na tom, jak kvalitní bude rekonstrukce. (Karla Junicic, EURACTIV.hr)

SARAJEVO

Opatrné otevření. Podle náměstka ministra zdravotnictví Gorana Cerkeze otevře Bosna začátkem června hranice všem cizincům. Bude k nim však přistupováno individuálně, na základě toho, z jaké země pocházejí. Cerkez zároveň zdůraznil, že současné pravidlo dvoutýdenní karantény pro všechny, kteří do země přicestují ze zahraničí, zůstane platné do 30. května. Důvodem je snaha udržet situaci pod kontrolou před tím, než vypukne léto. (Karla Junicic | EURACTIV.hr)


Více aktuálních informací o pandemii koronaviru v Evropě naleznete na EURACTIV.com.

K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.