The Capitals: Španělský pracovní trh je v katastrofálním stavu

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 


HLAVNÍ ZPRÁVA

MADRID

„Annus Horribilis“. Ekonomické dopady pandemie byly zničující pro zranitelný španělský trh práce, který je náchylný k cyklickým krizím. Za loňský rok přišlo o práci téměř 623 tisíc lidí. Vyplývá to z posledních údajů španělského Národního statistického úřadu (INE) zveřejněných v úterý (26. ledna). Analytici označili v souvislosti se zaměstnaností rok 2020 za „nejhorší období“ od roku 2012. (Fernando Heller | EuroEFE.EURACTIV.es)


NOVINKY Z BRUSELU

Zaměřme se na Indii. Zlepšení vztahů s Indií, která chce stejně jako EU ukončit svou závislost na Číně, by mohlo Unii posloužit jako nástroj k vybalancování náročných vztahů s Pekingem, řekl v exkluzivním rozhovoru pro EURACTIV.com portugalský ministr zahraničí Augusto Santos Silva. (Alexandra Brzozowski | EURACTIV.com)


ZÁPAD

BERLÍN

Nová cestovní omezení. Ministr vnitra Horst Seehofer (CSU) oznámil, že se Německo chystá zakázat cestování ze zemí, jež se potýkají s vysokým počtem nakažených mutovaným koronavirem. Rozhodnutí se očekává dnes (29. ledna).

Pokud bude takové opatření zavedeno, dopadne na pětici zemí, které jsou německou vládou v současné době klasifikovány jako „mutační oblasti“: Jedná se o Spojené království, Irsko, Portugalsko, Jižní Afriku a Brazílii. (Sarah Lawton | EURACTIV.de)

PAŘÍŽ

Návrat na seznam nejzasaženějších zemí. Ve čtvrtek večer (28. ledna) vyjádřil ministr zdravotnictví Olivier Véran obzvlášť velké znepokojení nad současným epidemiologickým stavem v zemi. Všechny ukazatele nasvědčují tomu, že bude Francie znovu patřit k zemím s nejpřísnějšími omezeními. „Zákaz vycházení a všechna ostatní opatření jsou jistě užitečné, ale pravděpodobně nedostatečné,“ uvedl ministr. Ve Francii totiž již několik týdnů koluje britská varianta koronaviru, a to zejména v pařížském regionu, kde se má údajně týkat téměř 14 % pozitivních testů na COVID-19. (Lucie Duboua-Lorsch | EURACTIV.fr)

VÍDEŇ

Vzpoura proti deportaci. Deportace tří dívek způsobila rozruch mezi politiky i občanskou společností. Jedna z nich, dvanáctiletá Tina, se narodila v Rakousku a prožila zde většinu svého života. Tina je ovšem nucena zemi opustit, jelikož byla její gruzínské matce zamítnuta žádost o azyl. V noci její deportace se v azylovém středisku, kde byla dívka dočasně umístěna, shromáždili demonstranti. Mezi protestujícími byli i poslanci několika politických stran, včetně vládní Strany zelených. (Philipp Grüll | EURACTIV.de)


SEVER

TALLIN / RIGA

Plány nové premiérky. Nově zvolená estonská premiérka Kaja Kallasová volá po jednotě mezi pobaltskými státy. Ta by se měla projevit v synchronizaci infrastrukturních projektů nejen mezi zeměmi na severu, ale také se střední Evropou. Mezi společné projekty by měly patřit vysokorychlostní železnice Rail Baltica, elektrická síť a větrné farmy na moři. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)


VISEGRÁD

VARŠAVA

Restauratéři žalují ministra. Sektor pohostinství připravuje žalobu proti polského ministru zdravotnictví Adamu Nidzieskému. Zástupci obchodní komory to oznámili v reakci na rozhodnutí vlády ponechat restaurace, bary a hotely uzavřené až do 14. února. (Monika Mojak | EURACTIV.pl)

BUDAPEŠŤ

Zkorumpované Maďarsko. Maďarsko patří spolu s Bulharskem a Rumunskem mezi nejzkorumpovanější země EU. Vyplývá to z nového žebříčku organizace Transparency International. „Transparency International nebere nikdo v Maďarsku vážně. Totálně nahrávají politické opozici, jsou totiž financovaní Georgem Sorosem,“ uvedl v reakci na zveřejnění žebříčku mluvčí maďarské vlády Zoltán Kovácz.

Autorizace pro všechny masivně očkované vakcíny. Pokud bude některá z vakcín proti COVID-19 podána více než milionu lidí kdekoli na světě, dostane zelenou i od maďarských úřadů. Informoval o tom šéf premiérského úřadu Gergely Gulyás. (Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

BRATISLAVA

Porcování fondu obnovy. Slovenský premiér Igor Matovič uvažuje o tom, že by peníze z evropského fondu obnovy rozdělil mezi jednotlivá ministerstva na základě toho, jakou mají politickou váhu v rámci vládní koalice. (Irena Jenčová | EURACTIV.sk)


JIH

ŘÍM

V Itálii vzniká nová vláda. Bývalý premiér Matteo Renzi je se svou stranou Italia Viva připraven pomoci s formováním nové italské vlády, podporu Giuseppovi Contemu, který v úterý podal demisi, ale nevyjádřil. Renzi nadále trvá na tom, aby si Itálie půjčila peníze z Evropského stabilizačního mechanismu.

Vládní krize ale není jediný důvod, proč se jméno Mattea Renziho opět objevuje v novinových titulcích. Renzi čelí kritice za svůj příspěvek na mezinárodním fóru Future Investment Initiative, kde prohlásil, že Saudská Arábie je kolébkou „neorenesance“. (Daniele Lettig | EURACTIV.it)

LISABON

Portugalci nesmí do zahraničí. Portugalská vláda zakázala svým občanům cesty do zahraničí. Omezení potrvá dva týdny, cestování bude možné jen ve výjimečných případech. Portugalsko je v současné době jednou z nejzasaženějších zemí světa, což se projevuje i na místním zdravotnickém systému. (Pedro Morais Fonseca and Vera Amaro, Lusa.pt)

ATHÉNY

Studentské protesty. Tisíce studentů a učitelů v Athénách a Soluni vyrazily do ulic, kde demonstrovaly proti navržené reformě školství. Podle nového zákona by měly být univerzitní kampusy pod dohledem policejních složek, což se však nelíbí ani studentům, ani učitelům. (Alexandros Fotiadis | EURACTIV.gr)


BALKÁN

SOFIE

Komise si má posvítit na státní projekt. Evropská komise obdrží informace o korupční kauze týkající se částky ve výši 2,6 miliardy EUR spjaté s projektem výstavby dálnice „Hemus“ v Bulharsku. Oznámil to Hristo Ivanov, jeden z lídrů neparlamentní opoziční koalice Demokratické Bulharsko. Ivanov na kauzu upozornil nejen Komisi, ale také bulharské úřady.  (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

BUKUREŠŤ

Požár v nemocnici. Páteční požár v bukurešťské nemocnici si vyžádal tři oběti, další lidé utrpěli zranění. Požár vypukl v nemocnici profesora Mateie Balse, která slouží jako jedna z hlavních nemocnic pro pacienty s COVID-19. (Bogdan Neagu, EURACTIV.ro)

ZÁHŘEB

Chorvatsko požaduje omluvu od Srbska. Chorvatské úřady požadují od svých srbských protějšků omluvu poté, co srbská delegace označila chorvatské město Knin za „srbské a okupované“. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

LUBLAŇ

Levica není spokojena s opoziční koalicí. Slovinská strana Levica není spokojena s tím, jak v posledních dnech pracuje nedávno zformovaná opoziční koalice. Uvedl to koordinátor krajně levicové strany Luka Mesec na půdě slovinského parlamentu. Reagoval tak na jmenování Karla Erjavece ze strany DeSUS kandidátem na premiérský post, přestože nemá podporu 46 hlasů, která je ke svržení současné vlády nezbytná. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)


K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.