The Capitals: Španělský fotbalový svaz rozohnil Kosovo, označil ho za „teritorium“

© Shutterstock/Black Pearl Footage

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 


HLAVNÍ ZPRÁVA

MADRID / PRIŠTINA

Španělský fotbalový svaz rozohnil Kosovo, označil ho za „teritorium“. Kosovský fotbalový tým by měl koncem března ve Španělsku odehrát první kvalifikační zápasy o postup na mistroství světa. Španělský fotbalový svaz ale trvá na pozici celého království a odmítá uznat fotbalový tým za reprezentanty nezávislého státu. Podle serveru Prishtina Insight se španělský fotbalový svaz rozhodl podvolit tlaku, které na něj v posledních dnech vyvíjelo španělské ministerstvo zahraničí. Organizátoři tak odmítají vyvěsit na stadionu kosovskou vlajku a fotbalisté by měli kopat za „teritorium Kosovo“. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)


NOVINKY Z BRUSELU

Stoltenberga znepokojuje chování Turecka. Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg v pondělí diskutoval s poslanci Evropského parlamentu o budoucnosti aliance. Před unijními zákonodárci přiznal „vážné obavy“ ohledně chování Turecka. Stoltenberga znepokojují nejen turecké průzkumné vrty ve východním Středomoří, na které si stěžují zejména Řekové nebo Kypřané, ale také rozhodnutí Ankary nakoupit ruské obranné systémy S-400. (Alexandra Brzozowski, EURACTIV.com)


ZÁPAD

BERLÍN

Půjde CDU z kola ven? Kandidát německých sociálních demokratů (SPD) na post kancléře Olaf Scholz by se nebránil vytvoření nové koalice spolu se zelenými a liberály. Podle Scholza by mohla tato tříčlenná koalice utvořit vládu bez nyní vládnoucích křesťanských demokratů (CDU/CSU). (Alexandra Brzozowski, EURACTIV.com)

VÍDEŇ

Selmayr brání evropský systém distribuce vakcín. Rakouský kancléř Sebastian Kurz se v posledních dnech kriticky opřel do způsobu, jakým EU rozděluje vakcíny mezi členské státy. Na jeho kritiku reagoval bývalý generální tajemník Evropské komise Martin Selmayr, podle kterého je systém distribuce takový, jaký si jej členské státy zvolily. Na svém twitteru Selmayr uvedl, že pokud se něco v Evropě pokazí, národní vlády z toho často neoprávněně viní EU. Selmayr také naznačil, že Kurz by si měl nejprve zamést před vlastním prahem a komunikovat s lidmi, kteří Rakousko na evropských jednání zastupují. (Philipp Grüll, EURACTIV.com)

PAŘÍŽ

Chytré kamery odhalí, zda lidé nosí roušky. Francouzská vláda minulý týden povolila využití videozáznamů pro kontrolu nošení roušek ve veřejné dopravě. Rozhodnutí budí v zemi kontroverze. (Mathieu Pollet | EURACTIV.fr)

LUCEMBURK

Zvyšte ekologickou daň. Mezinárodní měnový fond (MMF) vyzval ve svém reportu Lucembursko ke zvýšení environmentální daně. Země by tak podle fondu mohla kompenzovat potenciální ztráty příjmů, které vyplývají z globální daňové reformy bojující proti praktikám, při nichž se firmy vyhýbají daňové povinnosti. (Anne Damani | EURACTIV.fr)

BRUSEL

Belgie bude vakcínou AstraZeneca očkovat i nadále. Belgie se nepřipojí ke skupině osmi evropských států, která včera pozastavila očkování vakcínou od společnosti AstraZeneca. Belgický ministr zdravotnictví Frank Vandenbroucke prohlásil, že by byl takový krok nezodpovědný. (Alexandra Brzozowski, EURACTIV.com)

DUBLIN / BELFAST / LONDÝN

Právní kroky vůči Británii jsou jedinou možností, říká irský ministr. Evropská komise dnes zahájila s Británií oficiální řízení kvůli tomu, že bývalá členská země EU odložila zavedení kontrol zboží proudícího mezi Severním Irskem a Irskem. Irský ministr zahraničí Simon Coveney napsal na Twitter, že „právní kroky nepředstavují vítaný vývoj situace, ale britská vláda nedala EU jinou možnost.“ (Paula Kenny | EURACTIV.com)


SEVER

HELSINKY

Test dechu odhalí koronavirus. Finská společnost zabývající se zdravotnickými technologiemi Deep Sensing Algorithms (DSA) vstoupila do výrobní fáze kapesního nástroje, který dokáže odhalit virus SARS-CoV-2 ve vydechovaném vzduchu. Zařízení poslouží zdravotníkům k otestování velkého množství lidí stojícími před nemocnicemi. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

VILNIUS

Litevské město odmítlo AstraZenecu. Město Visaginas v severovýchodní Litvě s většinou rusky mluvících obyvatel odmítá dostupnou dodávku 800 dávek vakcíny AstraZeneca, a to kvůli „protichůdným informacím“.

„800 dávek od AstraZeneca bohužel leží v lednici a ani jeden z obyvatel města se nepřišel naočkovat touto vakcínou,“ řekl starosta Visaginasu Erlandas Galaguz ruskojazyčnému rádiu LRT. (Benas Gerdžiūnas | LRT.lt/en)


VISEGRÁD

VARŠAVA

Polská energetická strategie je slabá. „Polská energetická politika do roku 2040 (PEP 2040)“ není dostatečně ambiciózní,“ uvedl ve svém hodnocení klimatický think-tank Ember.

„Polsko chce zůstat u uhlí a budovat nové elektrárny založené na fosilních palivech až do roku 2040. Polsko tím riskuje bolestný odklon od uhlí, který může zhoršit situaci energeticky náročných průmyslů a v dlouhodobém horizontu i celé ekonomiky,“ dodala analytička think-tanku Malgorzata Kasprzaková. (Joanna Jakubowska | EURACTIV.pl)

BUDAPEŠŤ

Protikovidový protest v den státního svátku. Včera Maďarsko slavilo státní svátek, při němž si připomíná revoluci z roku 1848. Při té příležitosti uspořádalo krajně pravicové hnutí Naše vlast demonstraci proti koronavirovým opatřením, a to navzdory varování policie. (Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com with Telex)

BRATISLAVA

Informace o úmrtí mladé učitelky po očkování vakcínou AstraZeneca je zavádějící. Slovenské veřejnoprávní vysílání RTVS čelí kritice za nedávnou zprávu o tom, že 38letá učitelka zemřela po očkování vakcínou od společnosti AstraZeneca. Zpráva sice zmiňuje, že přímá vazba mezi očkováním a úmrtím ženy nebyla potvrzena, celkové vyznění zprávy i titulek jsou však zavádějící. Slovenská vysílací rada se nyní bude zabývat objektivitou a nestranností zprávy, jejíž autorkou je navíc kamarádka zesnulé ženy. (Lucia Yar | EURACTIV.sk)


JIH

ŘÍM

Manželství stejnopohlavních párů nemají požehnání. Kongregace pro nauku víry – orgán katolické církve zabývající se záležitostmi doktríny – oznámila, že její kněží nebudou moci požehnat sňatkům osob stejného pohlaví nebo civilním svazkům. Papež František se přitom nedávno při několika příležitostech vyslovil pro zavedení civilních svazků pro stejnopohlavní páry. Kongregace podle svého vyjádření nemůže podobným svazkům požehnat, protože nemají stejnou hodnotu jako svátost manželství. (Daniele Lettig | EURACTIV.it)

ATHÉNY

Řecko se obrací k zeleným investicím. Veřejná energetická společnost je pionýrem řecké energetické transformace, řekl pro EURACTIV.gr hlavní ekonomický poradce předsedy vlády. Pokud společnost nesplní své emisní cíle, zaplatí investorům vyšší poplatky. (EURACTIV.gr)


BALKÁN

SOFIE

Podpora pracujících a podnikajících je v Bulharsku nejnižší z celé EU. Bulharsko skončilo na posledním místě mezi zeměmi EU, co se podpory podniků a zaměstnanosti v době koronavirové pandemie týče. Vyplývá to ze zprávy o dopadech koronavirové krize na pracovní trh a zaměstnanost v EU, kterou připravila Evropská nadace pro zlepšení životních a pracovních podmínek (Eurofound). (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

BUKUREŠŤ

Nominace na Oscara. Rumunský dokumentární snímek Colectiv (Kolektiv) o požáru v bukurešťském nočním klubu, při němž zahynulo 64 lidí, byl letos nominován na Oscara. (Bogdan Neagu | EURACTIV.ro)

ZÁHŘEB

Ruská vakcína pod drobnohledem. Chorvatská agentura pro léčiva a zdravotnický materiál (HALMED) v pondělí oznámila, že zahájila předběžné ověřování dokumentace k ruské vakcíně Sputnik V. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

LUBLAŇ / ZÁHŘEB

Skepse ohledně podpory vstupu Chorvatska do Schengenu. „Nejsem si jistý, zda země EU podpoří vstup Chorvatska do Schengenského prostoru,“ uvedl na pondělní tiskové konferenci slovinský ministr vnitra Aleš Hojs. Sám neočekává, že by se současné portugalské předsednictví věcí opět zabývalo, nemá však problém s tím, aby se věc řešila během následujícího slovinského předsednictví. Informovala o tom Slovinská tisková agentura (STA). (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)


K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.