The Capitals: Španělský cestovní ruch sčítá ztráty, propad dosahuje 56 miliard eur

© EPA-EFE/Alejandro Garcia

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 


JIH

MADRID

Další tvrdá rána pro turistický ruch. Druhá vlna koronaviru těžce zasáhla španělský turistický ruch. Vyplývá to z nově zveřejněných dat, podle kterých v září do země přijelo pouze 1,14 milionu turistů. Ve srovnání s rokem 2019 to představuje pokles o 87,1 %, stejně tak se o zhruba 90 % propadly i výdaje turistů v zemi.

Ztráty v turistickém sektoru se tak od ledna do konce září 2020 vyšplhaly již na 56 miliard eur. Cestovní ruch tvoří zhruba 12,5 % ročního HDP Španělska. (EUROEFE)

ŘÍM

Itálie zvolí německý model. Náměstkyně italského ministra zdravotnictví Sandra Zampová informovala o zavedení tzv. lehkého lockdownu dle vzoru Německa. „Nechceme paralyzovat celou zemi, ale zavádět opatření na míru pro každý region zvlášť je obtížné. Proto volíme tento model,“ uvedla.

Předseda Národní federace profesních lékařských komor (FNOMCeO) Filippo Anelli je pro zavedení „mnohem přísnějších opatření, a to i úplného lockdownu. Lékaři mají totiž za to, že „druhá vlna bude spíše vlnou tsunami, která naprosto odzbrojí národní zdravotnický systém“. (Alessandro Follis | EURACTIV.it)

ATHÉNY

Bývalá řecká komisařka kandiduje do čela OECD. Anna Diamantopoulová, bývalá řecká eurokomisařka, bude usilovat o post generální tajemnice Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD). (Sarantis Michalopoulos, EURACTIV.com)


ZÁPAD

BERLÍN

Mladí křesťanští demokraté chtějí Merze. Bývalý lídr CDU v parlamentních volbách Friedrich Merz, který kandiduje na předsedu strany, se těší popularitě mezi mladými konzervativci a má velký náskok před dalšími dvěma kandidáty, prezidentem Severního Porýní-Vestfálska Arminem Laschetem a poslancem Norbertem Röttgenem. Vyplývá to z průzkumu mezi mladou členskou základnou CDU známou jako Junge Union (JU). (Sarah Lawton | EURACTIV.de)

VÍDEŇ

Policie po teroristickém útoku zadržela již 14 lidí. Rakousko se v úterý (3. listopadu) uchýlilo k třídennímu státnímu smutku, na veřejných budovách nyní visí černé prapory. V souvislosti s pondělním teroristickým útokem ve Vídni policie zatkla již 14 podezřelých, ministr vnitra Karl Nehammer (ÖVP) nicméně nevyloučil možnost, že jeden z útočníků je stále na útěku. (Philipp Grüll | EURACTIV.de)

PAŘÍŽ

Castex: Odložte nákupy dárků. Francouzi jsou od minulého týdne opět v karanténě. V rámci lockdownu vláda premiéra Jeana Castexe rozhodla o uzavření obchodů, které neprodávají potraviny. Castex nyní sdělil Francouzům, aby raději odložili vánoční nákupy a nenakupovali na velkých zahraničních e-shopech. Premiérova výzva přišla poté, co byl nařčen, že upřednostňuje hlavní hráče na poli e-shopů, jako je Amazon. Od gigantů se distancovalo i několik dalších členů vládního kabinetu. (Lucie Duboua-Lorsch  | EURACTIV.FR)

LONDÝN

Británie není na život mimo EU připravená. Ani vláda, ani zástupci byznysu nebudou na život mimo trh Evropské unie připraveni nehledě na to, zda bude jednání o budoucích vztazích úspěšné, nebo ne. Uvedl to think tank Institut pro vládu (IfG).

„Hrozí přetížení na úrovni územních samospráv, místních úřadů a byznysu,“ uvedl think tank ve zprávě o připravenosti Británie na brexit. (Benjamin Fox, EURACTIV.com)


SEVER

HELSINKY

Kteří Finové vydělávají nejvíc? Finská daňová správa zveřejnila jména osob, které za poslední rok vydělaly více než 100 tisíc eur. Úřad zveřejňuje seznam každoročně a figurují na něm jak podnikatelé, tak i členové vládního kabinetu.

Pomyslný žebříček vládních představitelů ovládl ministr zemědělství Jari Leppä (Finský střed) s příjmy kolem 200 tisíc eur, přičemž čtvrtinu z toho tvořily kapitálové výnosy. Politika není jeho jediným zdrojem obživy, ministr podniká v zemědělství. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)


VISEGRÁD

VARŠAVA

Varšavský primátor odvolal náměstka. Rafał Trzaskowski včera odvolal z funkce svého náměstka Paweła Rabieje. Rabiej se totiž vydal na dovolenou do zahraničí i přesto, že epidemiologická situace v hlavním městě je vážná. Trzaskowski označil chování náměstka za směšné a nepřijatelné. (Aleksandra Krzysztoszek | EURACTIV.pl)

BUDAPEŠŤ

Nouzový stav. Maďarsko v úterý o půlnoci vyhlásilo nouzový stav kvůli zhoršení epidemiologické situace. Premiér Viktor Orbán uvedl, že podle odhadů by mohlo dojít k zahlcení kapacity nemocnic v polovině prosince. Vláda přijala také nová opatření: omezení počtu osob, povinné nošení roušek ve vnitřních prostorách, zavření klubů, parkování zdarma a zákaz nočního vycházení. (Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

BRATISLAVA

Slovenský rozměr teroristického útoku ve Vídni. Mezi zraněnými po teroristickém útoku ve Vídni, která je od Bratislavy vzdálená pouhých 60 km, je i jeden slovenský občan. V úterý (3. listopadu) to potvrdilo slovenské ministerstvo zahraničních věcí. Političtí reprezentanti koaličních i opozičních stran využili událost k rozvíření protiimigračních názorů.

Rakouská média zároveň informovala, že jeden z útočníků si zřejmě zakoupil munici právě na Slovensku. Není to poprvé, co byly zbraně zakoupené na Slovensku použity při teroristickém útoku v západní Evropě. (Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)


BALKÁN

ZÁHŘEB

Boj proti praní špinavých peněz. Chorvatský bankovní systém potřebuje účinný mechanismus prevence praní peněz, a to bez výjimek. Na včerejší tiskové konferenci to uvedl guvernér národní banky Boris Vujčić. Jeho slova přišla poté, co inspekce udělila bance Zagrebačka (ZABA) pokutu ve výši 33 milionů kun, protože nesplnila povinnosti, které jí ukládá zákon proti praní peněz a financování terorismu. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

BUKUREŠŤ

Téměř 8 tisíc případů denně. Počet denních případů covid-19 v Rumunsku prudce roste, v úterý úřady zaznamenaly 7 773 pozitivních testů. Ve stejný den nemoci podlehlo 120 osob, což je zatím nejvyšší počet úmrtí na covid-19 za den. (Bogdan Neagu, EURACTIV.ro)

LUBLAŇ

Janša chtěl odvolat ředitele veřejnoprávní televize. Slovinský premiér Janez Janša se pokusil odvolat ředitele veřejnoprávní televize RTV Slovenija Igora Kadunce, nenašel ale dostatečnou podporu. Informoval o tom Dnevnik. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

BĚLEHRAD

Rusko ratifikovalo obchodní dohodu se Srbskem. Horní komora ruského parlamentu v úterý ratifikovala dohodu o volném obchodu mezi Eurasijskou ekonomickou unií a Srbskem. (EURACTIV.rs  betabriefing.com)


K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.