The Capitals: Španělsko se zbavuje Francova odkazu

© EPA/JUAN CARLOS HIDALGO

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 


JIH

MADRID

Španělsko se zbavuje Francova odkazu. Španělská vládní levicová koalice v úterý odsouhlasila návrh zákona, který skrze řadu konkrétních opatření „maže“ odkaz občanské války a diktátorského režimu Francisca Franca.

Tzv. „Zákon o paměti“ („Ley de Memoria“) staví na již existující legislativě o historické paměti, a kromě dalšího umožňuje zakázat asociace a občanské spolky, které stále uctívají Francovu památku. Jednou z nich je také Nadace Francisca Franca, která bude označena za ilegální. (EUROEFE)

ŘÍM

Plán obnovy a velké projekty. „Raději se budeme soustředit na několik velkých projektů, než abychom zdroje rozházeli za stovky malých,“ prohlásil v úterý italský ministr hospodářství Roberto Gualtieri. „Fond obnovy představuje zlomový bod pro znovunastartování ekonomiky a příležitost ukončit dlouhotrvající stagnaci,“ dodal. (Alessandro Follis | EURACTIV.it)

ATHÉNY

Diplomaté míří do Athén. Řecko v tomto týdnu navštíví řada zahraničních diplomatů. Chtějí zde debatovat o napětí mezi Řeckem a Tureckem a připravit se na blížící se summit Evropské rady, jehož tématem budou právě i sankce proti Turecku. (Theodore Karaoulanis | EURACTIV.gr)


ZÁPAD

BERLÍN

Německo přijme další uprchlíky. Německá velká koalice stran CDU/CSU a SPD se včera shodla na tom, že do země přijme dalších 1 553 migrantů z řeckého uprchlického tábora Moria, který minulý týden zničil požár. Již v pátek se Německo rozhodlo přijmout 150 nezletilých uprchlíků bez doprovodu, spolu s předchozími dohodami tak hodlá přijmout 2 750 osob z pěti řeckých ostrovů. (Sarah Lawton | EURACTIV.de)

PAŘÍŽ

Covid-19 jako nemoc z povolání? Pokud se prokáže, že člověk onemocněl covidem-19, který vyústil v nutnost připojení na plicní ventilaci či úmrtí, veškeré zdravotní výdaje mu budou hrazeny. Zatímco lékařům a zdravotníkům, kteří se nakazí, bude úhrada a kompenzace uznána automaticky, v případě ostatních povolání to budou muset následně prověřit posudkoví lékaři. Opatření vyvolalo vlnu kritiky ze strany odborů, které kritizují především komplikovanost procedury pro ostatní než zdravotnická povolání.  (Anne Damiani | EURACTIV.FR)

VÍDEŇ

Rakousko nakoupilo miliony roušek. Rakousko, o kterém kancléř Sebastian Kurz (ÖVP) nedávno prohlásil, že čelí druhé vlně covid-19, si vytvořilo „strategickou rezervu“ ochranných prostředků. Země zakoupila 44,4 milionu roušek, 2,6 milionu respirátorů a 991 tisíc rychlotestů na koronavirus. Vybavení bude uloženo na pěti vojenských základnách. Včera to oznámil kancléř a ministryně obrany Klaudia Tanner (ÖVP). (Philipp Grüll | EURACTIV.de)

LUCEMBURK

Cena za práci z domu. Pokud by zaměstnanci v Lucembursku pracovali jednou do týdne z domu, příjmy obchodu a sektoru pohostinství v zemi by se propadly o více než 348 milionů eur. Vyplývá to z údajů Ekonomické a sociální rady (ESC). Odhady jsou založeny na faktu, že ze 460 tisíc pracujících Lucemburčanů jich více než 197 tisíc (nebo 43 %) pracuje na pozicích v administrativě, které nevyžadují stálou přítomnost v místě zaměstnání. (Anne Damiani | EURACTIV.com)

BRUSEL

Dodržujte pravidla, než bude pozdě. Belgická premiérka Sophie Wilmèsová vyzvala občany k dodržování opatření proti šíření koronaviru, než bude „příliš pozdě“. Poslední statistiky nakažených jsou podle ní sice alarmující, opatření se však zatím zpřísňovat nebudou. (Alexandra Brzozowski, EURACTIV.com)

LONDÝN

Britský ministr zdravotnictví Matt Hancock je pod tlakem. Hancock musí vyřešit, jak uspokojit poptávku občanů po testování na koronavirus, která převyšuje britské testovací kapacity. Ministr včera poslancům řekl, že systém pro testování čelí „provozním výzvám“, jejichž vyřešení potrvá týdny. (Benjamin Fox | EURACTIV.com)

DUBLIN

Donelly nemá koronavirus. Irský ministr zdravotnictví Stephen Donelly byl negativně testován na koronavirus. Úterní zpráva, že ministra skolila nemoc a mohlo by se jednat o covid-19, vedla k izolaci irského kabinetu. Po negativním výsledku testu byla izolace odvolána a podle premiéra Micheála Martina k ní vláda původně přistoupila v rámci „velké opatrnosti“. (Samuel Stolton | EURACTIV.com)


SEVER

HELSINKY

Větší propad než se zdálo. Deficit státního rozpočtu pro příští rok překročí 7 miliard eur, což je víc, než se očekávalo, oznámil finský ministr financí Matti Vanhanen během třídenních rozpočtových vyjednávání. Svou daň si vybírají koronavirus, testování a nákupy vakcín. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

VILNIUS

„Znepokojivá“ vojenská cvičení. Ruská a běloruská vojenská cvičení jsou zaměřená na útočné operace, nikoliv na obranné, jak tyto dvě země tvrdí, nechal se v úterý slyšet velitel litevských ozbrojených sil Valdemaras Rupšys. Manévry jsou podle něj „znepokojivé“.

Ministr obrany Raimundas Karoblis dodal, že v současné době jeho země nečelí žádné přímé vojenské hrozbě, a Litevci se „nenechají vyprovokovat“. (Benas Gerdžiūnas | LRT.lt/en)


VISEGRÁD

VARŠAVA

Aktualizace seznamu zakázaných destinací. V Polsku dnes začíná platit nový seznam destinací, do kterých je zakázáno létat. Zatímco předchozí verze obsahovala 44 zemí, aktualizovaný seznam má pouze 30 položek. Nově se na seznamu objevila Francie, naopak Mexiko, Indie, Albánie či Rumunsko byly ze seznamu odstraněny.

Nový německý velvyslanec. Polský prezident Andrzej Duda přijal pověřovací listiny německého diplomata Arndta Freytaga von Loringhovena. Jmenování von Loringhovena do pozice velvyslance ve Varšavě doprovázely kontroverze, jeho otec byl totiž jedním z vysoce postavených mužů ve Wehrmachtu. Diplomat dříve působil v Praze. (Alexandra Brzozowski, EURACTIV.com)

PRAHA

Chceme koordinaci. Ministr zahraničí Tomáš Petříček se setkal se svými protějšky z Rakouska, Slovenska, Polska a Slovinska. Řeč byla především o koronaviru. „Chceme se ještě více koordinovat při zavádění opatření proti jeho šíření,“ uvedl Petříček po jednání. (Aneta Zachová, EURACTIV.cz)


BALKÁN

BUKUREŠŤ

Nová linka metra. Rumunští vysoce postavení politici byli první, kdo se projel novou linkou metra v Bukurešti, která je od konce komunistické éry jako první vybudovaná kompletně od základů. Jeden z největších infrastrukturálních projektů v hlavním městě se roky odkládal, první tendr začal už v roce 2008. (Bogdan Neagu | EURACTIV.ro)

BĚLEHRAD

Žaloba kvůli znečištěnému ovzduší. Srbské město Bor žaluje čínskou společnost Zijn, která v okolí města těží a zpracovává měď. Podle města je společnost zodpovědná za znečištění místního ovzduší, což ohrožuje zdraví místních lidí. (EURACTIV.rs  betabriefing.com)


K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.