The Capitals: Španělsko poskytuje rychlotesty na koronavirus těm nejzranitelnějším

© EPA/MANUEL BRUQUE

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 

///

JIH

MADRID

Rychlotesty v akci. S narůstajícím počtem případů nákazy novým koronavirem zahájilo Španělsko distribuci rychlotestů. Snaží se tak urychlit proces testování a diagnostiky v nejvíce zranitelných částech společnosti.

První várka rychlotestů bude směřovat pracovníkům ve zdravotnictví, kteří podle španělského ministra zdravotnictví Salvadora Illy ve Španělsku tvoří 11,8 % všech nakažených. Ministr zároveň dodal, že vláda objednala milion dalších, které by měly dorazit v průběhu týdne.

Illa dále uvedl, že se úřady zaměří také na pečovatelské domy pro seniory. Právě ty byly jedním z prvních ohnisek výskytu koronaviru ve Španělsku. Jejich obyvatelé jsou zároveň zvláště ohroženou skupinou – téměř 90 % všech úmrtí spojených s virem tvoří lidé starší sedmdesáti let. (EuroEFE.EURACTIV.es)

ŘÍM

Nejméně nakažených za jeden den. V pondělí se počet nakažených koronavirem vyšplhal v Itálii na 50 418 případů, 6 077 lidí do včerejška nákaze podlehlo a 7 432 se vyléčilo. Za den přibylo 4 789 nakažených, což je nejméně za poslední měsíc, kdy se v zemi objevil první případ. Italský premiér Guiseppe Conte opětovně zdůraznil, že je potřeba, aby všechny země EU přijaly restriktivní opatření. Uvedl to na zasedání s opozičními stranami. Conte dále připomenul, že Itálie může využít záchranný balíček eurozóny, v tuto chvíli ale podle něj nejsou vhodné podmínky. (Gerardo Fortuna | EURACTIV.com)

ATHÉNY

Řecko vítá spuštění únikové doložky. Řecký ministr financí Christos Staikouras po jednání se svými evropskými kolegy uvedl, že díky aktivaci únikové doložky Paktu růstu a stability má nyní země dostatek flexibility k tomu, aby mohla čelit pandemii. (Sarantis Michalopoulos | EURACTIV.com)

NIKÓSIE

Omezení cest. Kypr se rozhodl omezit cestování po ostrově, a to až do 13. dubna. Informoval o tom prezident země Nikos Anastasiades. (Sarantis Michalopoulos | EURACTIV.com)

///

ZÁPAD

BERLÍN

Multimiliardové záchranné balíčky. Německá vláda včera schválila několik opatření na finanční podporu pracujících a nemocnic po dobu koronavirové epidemie. Půjde o záchranné balíčky ve výši několika miliard euro. Vláda tak dělá tlustou čáru za svou předchozí snahou udržet vyrovnaný rozpočet a pouští se do boje s hrozící ekonomickou krizí. (Sarah Lawton | EURACTIV.de)

VÍDEŇ

Omezení veřejného života až do velikonoční neděle 13. dubna. V posledních dnech se růst počtu nakažených zpomalil, nárůst mezi sobotním a nedělním počtem nových případů byl „jen“ 15 %. Ministr zdravotnictví Rudolf Anschober (Zelení) to zdůvodnil přijatými restriktivními opatřeními, které by měly trvat až do poloviny dubna. V pondělí nicméně opět došlo k nárůstu počtu nakažených o 19 %. Dosud nákaze COVID-19 podlehlo 16 lidí.

V neděli Anschober oznámil, že v následujících dvou až třech týdnech se počet testování na koronavirus „masivně zvýší“. Nyní se na testech podílí 20 laboratoří. (Philipp Grüll | EURACTIV.de)

PAŘÍŽ

Farmáři shánějí posily. Do května budou francouzští farmáři po celé zemi potřebovat přes 200 tisíc pracovníků, aby byli schopni sklidit sezónní ovoce a zeleninu. Hlavní agrární komora FNSEA už veřejně požádala studenty, zaměstnance na krátkodobý úvazek a podnikatele, aby přiložili ruku k dílu. „Potřebujeme co nejvíce rukou, abychom naplnili vaše talíře,“ řekla předsedkyně komory Christiane Lambertová. Obvykle do země na toto období přijíždějí pracovníci ze zahraničí, ale koronavirová krize a omezení přeshraničního cestování to nyní neumožňuje. (EURACTIV.FR)

BRUSEL

Zničené respirátory. Zhruba 6 milionů respirátorů typu FFP2 zakoupených během chřipkových epidemií bylo minulý rok zničeno, překročily totiž datum expirace. Podle zjištění Le Vif se poté nikdo nepostaral o to, aby byly zásoby ochranných pomůcek doplněny.

///

OSTROVY

LONDÝN

Zůstaňte doma. Britský premiér Boris Johnson přikročil k přísným opatřením. Občany vyzval k tomu, aby zůstali doma, a rozhodl o omezení volného pohybu osob. Nově přijatá opatření se podobají těm, které zavedlo i Česko. (Benjamin Fox | EURACTIV.com)

DUBLIN

Další opatření proti koronaviru? Experti na veřejné zdraví dnes zasednou se členy vládního kabinetu, aby diskutovali o dalších opatřeních proti šíření COVID-19 v Irsku. Očekává se, že vláda omezí cestování v zemi. Změn by mohl doznat i obchodní a sociální život. Informoval o tom deník The Irish Times.

Včera na východě Irska podlehli nákaze dva lidé. Celkově v zemi kvůli koronaviru zemřelo již 6 lidí. V pondělí navíc došlo k největšímu nárůstu nových případů, a to o 219. Dosud v zemi bylo potvrzeno 1125 případů nákazy novým typem koronaviru. (Samuel Stolton | EURACTIV.com)

///

VISEGRÁD

VARŠAVA

Volby za časů koronaviru. V Polsku přibylo 115 nových případů nakažení koronavirem, celkem je jich 749. Včera nemoci COVID-19 podlehl 83letý muž, počet obětí koronaviru se tak zvýšil na osm.

Mezitím se vede diskuse o posunutí termínu prezidentských voleb, které jsou naplánované na květen. Opozice chce jejich termín odložit, podle vlády ale zatím není k odložení voleb důvod. Stanovisko vlády v posledních dvou dnech několikrát potvrdil lídr vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jarosław Kaczyński. Vzhledem ke koronavirové krizi a preventivním opatřením je ale společenský život v Polsku utlumený a mnoho lidí je v karanténě. (Łukasz Gadzała | EURACTIV.pl)

BRATISLAVA

Šéf státních hmotných rezerv odvolán, může být vyšetřován. Nová slovenská vláda odvolala předsedu správy státních hmotných rezerv Kajetána Kičuru. Několik státních úřadů se začalo zabývat podezřelou a zjevně předraženou zakázkou na zdravotnický materiál, ochranné masky a testy na COVID-19, kterou orgán nedávno zadal. Slovenská média zároveň odhalila, že Kičurův dvacetiletý syn si před krátkým časem pořídil bez hypotéky dva byty v lukrativní čtvrti Bratislavy. (Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)

PRAHA

Dva roky doma? Podle předsedy Ústředního krizového štábu Romana Prymuly mohou stávající omezení na hranicích trvat až dva roky. Dovolenou podle něj budou muset Češi zřejmě strávit v tuzemsku. Situace v ostatních evropských zemích totiž podle něj nebude dobrá. Jeho slova podpořil i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, podle kterého se musí Česko vyvarovat přílivu lidí z Itálie, Francie, Španělska nebo Německa. (Aneta Zachová | EURACTIV.cz)

BUDAPEŠŤ

„Zmocňovací zákon“ naráží na odpor opozice. Opoziční poslanci odmítli hlasovat o návrhu zákona, který by maďarské vládě umožnil vládnout neomezeně pomocí dekretů, a to na dobu neurčitou. Vládnoucí Fidesz ale může zákon ještě prosadit prostřednictvím řádné parlamentní procedury příští týden.

„Pokud opoziční poslanci nebudou hlasovat o rozšíření nouzového stavu, vyřešíme krizi i bez nich,“ řekl na pondělím parlamentním zasedání premiér Viktor Orbán. (Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

Nová ekonomická opatření. Maďarské úřady osvobodí 81 480 malých a středních podniků od placení paušální daně do 30. června a do konce nouzového stavu odloží již existující dluhy na daních vzniklé před 1. březnem. Osvobozeni budou také poskytovatelé mediálních služeb, kteří přišli o výnos z reklam. Do konce pandemie je také pozastaveno zabavování majetku a soudní vystěhování. (Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

///

BALKÁN

SOFIE

Byznys trpí. Bulharský nouzový zákon může způsobit vážné problémy podnikatelům a firmám. Společnosti totiž přišly o téměř všechny legální nástroje, díky kterým mohou vymáhat dluhy a přimět partnery k naplňování kontraktů. Už nyní existují signály, že mezi firmami narůstají dluhy. Bulharská vláda pozastavila činnosti několika podnikatelských sektorů, ostatní utrpěly významné škody kvůli krizi automobilového průmyslu a poklesu poptávky po surových materiálech. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

ZÁHŘEB

Sčítání škod. Chorvatskou metropoli zasáhlo zemětřesení, které donutilo starostu města vyhlásit stav přírodní katastrofy. Zemětřesení poškodilo především rodinné domy, kostely a většinu záhřebských muzeí v centru města. Na odklizení trosek pracuje okolo 150 vojáků. V Chorvatsku zároveň platí opatření proti koronaviru, která zahrnují zákaz cestování mezi městy.

Chorvatsko kvůli zemětřesení aktivovalo unijní mechanismus civilní ochrany. Evropská komise tak nejmladší členské zemi EU pomohla s poskytnutím pomoci v podobě stanů, postelí, lehátek, matrací a ohřívačů ze Slovinska, Maďarska, Rakouska a Itálie. (Karla Junicic EURACTIV.hr)

BĚLEHRAD

Nový zmocněnec a přístupová jednání. Novým evropským zmocněncem pro dialog mezi Bělehradem a Prištinou a západní Balkán bude bývalý slovenský ministr zahraničí Miroslav Lajčák. Měl by jím být jmenován v dubnu. Zároveň je možné, že evropští ministři zahraničí navrhnou otevřít přístupová jednání se Severní Makedonií a Albánií, zatím ale bez pevně stanoveného data. (EURACTIV.rs, beta.rs)

///

Více aktuálních informací o pandemii koronaviru v Evropě naleznete na EURACTIV.com.

///

K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.