The Capitals: Španělsko by mělo opustit NATO, apeluje strana vládní koalice

© Shutterstock

Co zajímavého se odehrává v Evropě? Přečtěte si dnešní The Capitals!


MADRID

Španělsko by mělo opustit NATO, apeluje strana vládní koalice. Levicová strana Unidas Podemos (Společně můžeme), která je součástí španělské vládní koalice, vyzvala spolu s dalšími osmi politickými stranami k ukončení členství země v NATO.

Španělsko by se podle jejich společného prohlášení nemělo zapojovat zejména do misí v oblasti Černého moře, kam vláda v sobotu vyslala jednu ze španělských vojenských fregat.

Zakladatel a bývalý lídr strany Unidas Podemos varoval především před hrozící konfrontací s Ruskem, která podle něj není v zájmu Evropy. Strana se také vymezila proti jakékoliv intervenci ze strany EU či NATO v současné krizi na ukrajinsko-ruských hranicích.

Unidas Podemos tvoří španělskou vládní koalici spolu se sociálními demokraty premiéra Pedra Sáncheze. Podle něj Španělsko ukrajinskou krizi bedlivě sleduje a je v úzkém kontaktu s dalšími unijními státy a partnery z NATO. (Fernando Heller | EuroEFE.EURACTIV.es)


BERLÍN

Pandemie stála německou ekonomiku 350 miliard eur. Německý ekonomický institut v neděli zveřejnil „účtenku“ za pandemii koronaviru ve výši 350 miliard eur. O ty německá ekonomika přišla zejména kvůli změně spotřebitelského chování – lidé zkrátka méně chodili do restaurací či na kulturní akce. Své aktivity omezili také investoři.

„Obnova potrvá roky,“ píše se v analýze kolínského ekonomického institutu. Vláda mezitím upravila svou předpověď růstu národní ekonomiky pro letošní rok z původních 4 % na 3,6 %. (Julia Dahm | EURACTIV.de)


VÍDEŇ

V Korutanech kvete obchod s drogami. Spolková země na jihu Rakouska čelí závažnému problému – region se stal oblíbeným centrem pašeráků tvrdých drog. Do Korutan mají proudit kilogramy kokainu či heroinu především z balkánských států.

„Dříve jsme mluvili o gramech, ale teď mluvíme o kilogramech, a to i v případě tvrdých drog, jako je kokain nebo heroin,“ prohlásil korutanský soudce Christian Liebhauser, který se případy pašování drog zabývá.

Policie již v Korutanech podnikla několik razií, aby pašeráky odhalila a odsoudila. (Nikolaus J. Kurmayer | EURACTIV.de)


STOCKHOLM

Švédská vláda rozhodne o úložišti jaderného odpadu. V severním švédském regionu Uppland by mohlo již brzo vzniknout úložiště jaderného odpadu. Zda se tak skutečně stane je nyní v rukou švédské vlády, která o případné výstavbě rozhodne již tento týden. Úložiště by se mělo nacházet ve švédských pravěkých horninách starých dva miliony let a vejít by se do něj mohlo až 12 000 tun odpadu.

Ukládání vysloužilého jaderného paliva patří k žhavým tématům debat mezi švédskými politiky a experty už téměř 35 let. Pokud vše půjde hladce, výstavba úložiště začne po roce 2023. K věci se ještě musí vyjádřit soud, který posoudí, zda je rozhodnutí v souladu s environmentálními opatřeními. (Charles Szumski | EURACTIV.com)


ŘÍM

Berlusconi nebude kandidovat na prezidenta. Bývalý italský premiér a předseda strany Forza Italia se nepokusí získat prezidentské křeslo. Oznámil to v sobotu 22. ledna poté, co se potýkal se zdravotními problémy a také propadem popularity v průzkumech veřejného mínění.

Italští poslanci zahájí volbu prezidenta již dnes, v pondělí 24. ledna. Zatím ale není jasné, kdo stávajícího prezidenta Sergia Mattarellu nahradí. Spekuluje se o tom, že novým prezidentem by se mohl stát současný premiér Mario Draghi. Řada politiků je však přesvědčena o tom, že Draghi by měl zůstat premiérem, neboť jako jediný dokáže udržet pohromadě širokou italskou vládní koalici složenou z devíti politických stran. (Eleonora Vasques | EURACTIV.com)


Další porci zpráv z celé Evropy naleznete na našem partnerském webu EURACTIV.com.


Chcete dostávat The Capitals pravidelně do e-mailové schránky? Přihlaste se k odběru.