The Capitals: Španělská letecká společnost testuje „zdravotní pas“

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 


HLAVNÍ ZPRÁVA

MADRID

Iberia testuje „zdravotní pas“. Španělská letecká společnost Iberia začala testovat tzv. zdravotní pas pro chytré telefony u cestujících do New Yorku a Miami. Krok přichází poté, co regionální parlament v Galícii před několika dny schválil zákon ukládající svým občanům povinné očkování proti koronaviru. (Fernando Heller | EuroEFE.EURACTIV.es)


NOVINKY Z BRUSELU

Tvrdší postup vůči farmaceutickým firmám? Lídři zemí EU vyjádřili na včerejším virtuálním summitu své rozhořčení ze zpožděných dodávek vakcín od nasmlouvaných farmaceutických firem. EU podle nich musí co nejdříve urychlit schvalování, výrobu a distribuci vakcín proti covidu-19, aby očkování mohlo po počátečních problémech nabrat tempo. Podle zdrojů EURACTIV.com chtějí také přísnější zákaz vývozu vakcín z Evropy pro firmy, které nerespektují kontrakty.

Lídři mají také v plánu během příštích tří měsíců připravit podmínky pro vytvoření společného očkovacího certifikátu. (EURACTIV.com, ČTK)

Boj proti pandemii pokračuje. Lídři chtějí zrychlit očkování a vymyslet „očkovací certifikát“

EU musí co nejdříve urychlit schvalování, výrobu a distribuci vakcín. Shodli se na tom dnes prezidenti a premiéři unijních zemí. Lídři také chtějí připravit podmínky pro vytvoření společného očkovacího certifikátu.


ZÁPAD

BERLÍN

Razie v kanceláři poslance. Policie v rámci vyšetřování možné korupční kauzy včera (25. února) prohledala kancelář poslance Georga Nüßleina (CSU). Dle některých médií je vyšetřování spjato s dohodou uzavřenou mezi výrobcem roušek, spolkovou vládou a státem Bavorsko. (Sarah Lawton | EURACTIV.de)

PAŘÍŽ

Virus posiluje. Kvůli opětovnému navýšení počtu nakažených promluvil včera (25. února) premiér Jean Castex k veřejnosti. „Virus znovu nabývá na síle… Zdravotní situace v naší zemi se za posledních několik dní významně zhoršila,“ uvedl. (Mathieu Pollet | EURACTIV.fr)

LONDÝN

Bitva o rozpočet. Konzervativci se neshodují v rozpočtových otázkách. Zatímco ministr financí Rishi Sunak chce zachovat štědré podpůrné programy pro podnikatele i živnostníky, jeho předchůdce Phillip Hammond se k další podpoře staví skepticky. (Benjamin Fox | EURACTIV.com)


SEVER

HELSINKY

Lídr Strany Finů už nepodporuje odchod z EU. V podcastu zveřejněném ve čtvrtek (25. února) Jussi Halla-aho, předseda populistické Strany Finů, uvedl, že v současné době nebude usilovat o odchod z EU a že „v zásadě“ není proti její existenci. Jeho slova vzbudila značnou pozornost a polemiku ohledně toho, zda za změnu kurzu hnutí, jehož dosavadní politická existence byla založena na kritice Unie, může koronavirus, Rusko, nebo čistý politický oportunismus. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)


VISEGRÁD

BRATISLAVA

Karanténa celých romských komunit je diskriminační. Podle zjištění Agentury EU pro základní práva je Slovensko jedinou zemí v EU, kde jsou během druhé vlny pandemie nadále izolovány celé romské komunity. Veřejná ochránkyně práv Mária Patakyová apelovala na generálního prokurátora Maroša Žilinku, aby přezkoumal konkrétní nařízení regionálních úřadů veřejného zdraví a zvážil možnost obrátit se na Ústavní soud. (Irena Jenčová | EURACTIV.sk)

VARŠAVA

Polská vláda zatím neodsouhlasila vzniku fondu obnovy EU. Polský premiér Mateusz Morawiecki by měl dnes představit národní plán obnovy, díky kterému bude Polsko čerpat ze záchranného fondu EU. Polská vláda však stále neodsouhlasila nařízení o nových zdrojích rozpočtu EU nezbytné pro vznik fondu obnovy. Podle premiéra sice „není kam spěchat“, polská média však tvrdí, že ratifikaci brzdí neshody ve vládní koalici. (Monika Mojak | EURACTIV.pl)

BUDAPEŠŤ

Generální advokát soudního dvora se postavil za práva migrantů. Lidskoprávní organizace vítají posudek generálního advokáta Soudního dvora EU. Podle něj je maďarský zákon kriminalizující pomoc migrantům v rozporu s unijními předpisy. Maďaři přijali zákon již v roce 2018, o rok později Evropská komise napadla zákon u soudu.

Jourová trvá na svém. Místopředsedkyně Evropské komise pro hodnoty a transparentnost Věra Jourová trvá na tom, že Maďarsko je „nemocnou“ demokracií. Za tato slova si dříve vysloužila ostrou kritiku od Viktora Orbána. (Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com with Telex)


JIH

ŘÍM

Očkování se musí zrychlit. Evropská unie by měla zrychlit proces očkování, a zabránit tak šíření nových mutací koronaviru. Právě s těmito slovy přišel italský premiér Mario Draghi na čtvrteční videokonferenci lídrů EU.

Orbán chce spolupracovat s Bratry Itálie. Maďarský premiér Viktor Orbán je připraven spolupracovat s pravicovou stranou Bratři Itálie. Uvedl to v dopise adresovaném šéfovi partaje Giorgovi Melonimu. (Daniele Lettig | EURACTIV.it)

ATHÉNY

Sexuální obtěžování je nepřijatelné. Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis chce zavést přísnější tresty za sexuální obtěžování. Reagoval tak na novou vlnu #metoo, která nyní otřásá řeckou kulturní i politickou scénou. Mitsotakis navrhuje také spuštění speciální webové stránky, kde budou lidé moci sexuální obtěžování hlásit. (Alexandros Fotiadis | EURACTIV.gr)


BALKÁN

LUBLAŇ

Slovinská vláda čelí kritice. Opět. Vláda dosud nezaplatila Slovinské tiskové agentuře (STA) za poskytování služeb, čímž vyvolala další vlnu kritiky. S postupem vlády nesouhlasí nejen samotná agentura, ale také novináři z ostatních médií, včetně těch zahraničních. Na stranu STA se postavilo i několik poslanců. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

SOFIE

Přerušené očkování. Bulharsko zastaví proces hromadného očkování kvůli omezenému přísunu vakcín od společnosti AstraZeneca. Země bude i nadále od britsko-švédské firmy dostávat pouze 40 % objednaného množství. Vakcíny AstraZeneca jsou přitom základem imunizačních plánů bulharské vlády. Bulharsko se pokusí nedostatek kompenzovat 1 milionem dávek vakcíny Pfizer, které od března získá od Francie a Německa. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

BUKUREŠŤ

Rumunský premiér se obává příliš brzkého rozvolňování. Počet nových případů covid-19 v Rumunsku roste, premiér Florin Citu proto varoval zemi před brzkým rozvolňováním protikoronavirových opatření. Podle premiéra stávající restrikce fungují a lidé je musí dodržovat. (Bogdan Neagu | EURACTIV.ro)

ZÁHŘEB

Jdeme špatným směrem. Zhruba 71 % Chorvatů si myslí, že se jejich země ubírá špatným směrem, a více než polovina (58 %) nesouhlasí s kroky současné vlády. Vyplývá to z měsíčního průzkumu Crobarometar, podle kterého je nespokojenost chorvatské společnosti nejvyšší za poslední tři měsíce. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)


K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.