The Capitals: Soud v Haagu obvinil kosovského prezidenta z válečných zločinů

© EPA-EFE/CYRIL ZINGARO

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 


BALKÁN

PRIŠTINA

Prezident Kosova obviněn. Kosovský prezident Hashim Thaçi čelí obvinění ze zločinů spáchaných ve válce za nezávislost koncem 90. let, včetně vraždy a mučení.

Obvinění za zločiny proti lidskosti a válečné zločiny si ve středu od prokurátora haagského tribunálu vyslechl i Kadri Veseli, ještě donedávna předseda kosovského parlamentu, a několik dalších lidí. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr; EURACTIV.rsbetabriefing.com)

ZÁHŘEB

Napjaté volby. Podle nejnovějších volebních průzkumů ve třech z jedenácti chorvatských volebních obvodů zatím není možné odhadnou výsledek parlamentních voleb, které se budou konat v létě. Dvě největší strany – Chorvatské demokratické společenství (HDZ, EPP) a opoziční koalice Restart (S&D) – mají stále největší podporu, na scéně se však objevují i noví hráči.

Mírný náskok má zatím opozice vedená sociálními demokraty, HDZ premiéra Plenkoviće se však nachází v těsném závěsu. Výsledky z nejkonzervativnějších obvodů navíc zatím nebyly zveřejněny. (Tea Trubić Macan, EURACTIV.hr)

LUBLAŇ

Zpátky pod roušky. Slovinská vláda opětovně zavedla povinné nošení roušek v uzavřených veřejných prostorech a ve veřejné dopravě. Země totiž v posledních dnech čelí zvýšenému počtu nových případů koronaviru. (Zoran Radosavljevic, EURACTIV.com)

BĚLEHRAD

Čestný host v Rusku. Srbský prezident Aleksandar Vučić ve středu (24. června) označil za „skvělé“, že Vladimir Putin přijal pouze jeho a prezidenta Uzbekistánu, Šavkata Mirzijojeva, k bilaterálnímu jednání při příležitosti oslav ruského Dne vítězství. (EURACTIV.rs)

SOFIE

Epidemický stav nouze prodloužen. Bulharská vláda prodloužila tzv. „epidemický stav nouze“ do 15. července. I když se přísná opatření zavedená v průběhu stavu ohrožení nevrátí, návštěvníci z konkrétních zemí budou nadále muset podstoupit karanténu a nošení pokrývky obličeje zůstane v uzavřených veřejných prostorech povinné. Ministerstvo zdravotnictví zároveň vyzývá Bulhary, aby zůstali disciplinovaní a dodržovali pravidlo společenského odstupu. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)


ZÁPAD

BERLÍN

První upozornění. Týden od svého spuštění začala německá aplikace Corona-Warn-App rozesílat první upozornění uživatelům, kteří přišli do kontaktu s osobami nakaženými koronavirem. V úterý (23. června) aplikace zaregistrovala 24 nakažených a ještě tentýž večer rozeslala upozornění těm, kteří s nimi byli ve styku. Kvůli principu ochrany osobních dat, na kterém je aplikace založená, ale úřady nevědí, kolik lidí bylo celkem upozorněno nebo kde se nacházejí.

Uživatelé, kteří od aplikace obdrží upozornění, se mohou na koronavirus nechat zdarma testovat – a to i v případě, že nevykazují příznaky nákazy. (Sarah Lawton | EURACTIV.de)

VÍDEŇ

Změna armádních priorit. Rakouské ministerstvo obrany spustí program „Naše armáda“, na základě kterého dojde k reorganizaci ozbrojených sil. Týkat se to bude i armádních priorit. Namísto přípravy na útok konvenčními způsoby se od teď armáda zaměří více na obranu proti kybernetickým útokům, zvládání pandemií a řízení katastrof. Podle pracovníků ministerstva jsou totiž takové scénáře daleko pravděpodobnější než například pozemní nebo vzdušná invaze. (Philipp Grüll | EURACTIV.de)


SEVER

HELSINKY

Co (ne)může poslanec říkat? Ve středu (24. června) zažil finský parlament historickou debatu. Poslanci projednávali kontroverzní výroky poslance za pravicovou stranu Praví Finové Juho Mäenpää, který loni přirovnal přistěhovalce k invazivnímu druhu. To vedlo k vyšetřování toho, zdali Mäenpää svými výroky nepodněcoval k nenávisti vůči etnickým menšinám.

V červnu doporučil ústavněprávní výbor, aby byl Mäenpää zbaven poslanecké imunity. Přestože takový návrh bez hlasů poslanců za Pravé Finy pravděpodobně neuspěje, dopady debaty jsou daleko širší. Dotýká se totiž toho, co by mělo a nemělo být přijatelné pro poslance říkat na veřejnosti. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)


JIH

ŘÍM

Nákaza na palubě. 28 z cekem 209 migrantů, kteří se v současné době nachází na palubě karanténní lodi Moby Zaza, má pozitivní test na koronavirus. Loď si pronajala italská vláda k tomu, aby sloužila jako plující karanténa pro migranty, kteří byli během pandemie zachráněni na moři. Loď společnosti Moby Lines kotví nedaleko města Porto Empedocle na Sicílii.  (Alessandro Follis | EURACTIV.it)

LISABON

Nové restrikce. Portugalské úřady ve středu (24. června) informovaly, že zdravotní situace v zemi je navzdory nedávnému nárůstu nakažených stále daleko od původních černých scénářů národního zdravotního úřadu. Vláda se nicméně rozhodla uvalit nová restriktivní opatření na centrum Lisabonu. Nová pravidla platí od úterní půlnoci a jejich porušení lze trestat jako neuposlechnutí nařízení. (Sara Madeira and Rosário Salvado, Lusa.pt)


VISEGRÁD

VARŠAVA

Duda ve Washingtonu. Polský prezident Andrzej Duda strávil celou středu (24. června) se svým americkým protějškem Donaldem Trumpem ve Washingtonu. Žádná nová dohoda však podepsána nebyla, lídři si pouze potvrdili vyslání přibližně tisícovky amerických jednotek do Polska, o čemž jednají už nejméně rok. Shodli se však na posílení bezpečnostní spolupráce a Trump řekl, že doufá v Dudův úspěch v nadcházejících prezidentských volbách 28. června. (Łukasz Gadzała | EURACTIV.pl)

PRAHA

Podpor pro média? Česká vláda připravuje dotační program pro média zasažená koronavirovou krizí. Podle serveru Neovlivni.cz by si mohla média rozdělit až dvě miliardy korun. Konkrétní návrh programu zatím na stole není. (Aneta Zachová, EURACTIV.cz)


K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.