The Capitals: Souboj aerolinií. Ryanair soudně napadá rozhodnutí o státní pomoci pro konkurenci

© EPA-EFE/ANDY RAIN

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 


JIH

LISABON

Souboj aerolinií. Irská aerolinka Ryanair zpochybňuje před Soudním dvorem EU rozhodnutí o poskytnutí státní podpory portugalskému národnímu leteckému dopravci TAP. Státní podporu předtím schválila Evropská komise, která dohlíží na dodržování férové hospodářské soutěže, v současné době jsou však pravidla pro poskytování státních podpor rozvolněna kvůli koronavirové krizi. Ryanair podle informací serveru Lusa napadl ještě pět dalších aerolinek, mezi kterými jsou Finnair či Scandinavian Airlines.

Nová aplikace. Od příštího týdne začne v Portugalsku fungovat nová aplikace pro trasování lidí nakažených koronavirem. Informovala o tom ministryně Mariana Viera da Silvaová. Aplikace podle ní již prošla veškerými bezpečnostními testy. (Mariana Caeiro, Lusa.pt)

MADRID

Studenti chystají koronastávky. Španělští středoškolští studenti plánují po znovuotevření škol v září stávkovat. Nelíbí se jim způsob, jakým vláda přistupuje k pokračování školního roku v době nového nárůstu případů COVID-19.

Žáci se podle studentské unie chtějí vrátit do škol, ale zároveň se vyhnout „katastrofě“ distanční výuky. Také nechtějí, aby byli mladí lidé „kriminalizováni“ za nová ohniska nákazy ve Španělsku. (EUROEFE a EPA)


ZÁPAD

BERLÍN

Nová společná opatření proti koronaviru. Předsedové vlád německých spolkových zemí se s kancléřkou Angelou Merkelovou ve čtvrtek 27. srpna shodli na téměř úplné harmonizaci koronavirových opatření. Jejich implementace však už bude na jednotlivých zemích.

Lídři se shodli na jednotné pokutě v hodnotě nejméně 50 euro pro ty, kteří poruší nařízení nosit roušku, nebo na zákazu větších akcí jako festivaly nebo koncerty do konce roku. Stejná pravidla budou také všude platit pro ty, kteří se do Německa vrátí z rizikových oblastí. Shodu politici nicméně nenašli v otázce povolování soukromých akcí. (Sarah Lawton | EURACTIV.de)

VÍDEŇ

Plošné testy v pohostinství. Rakouská vláda rozšiřuje státem placené testování na koronavirus, které bude od 1. září nově zahrnovat zaměstnance restaurací, kempů a hostelů. Dosud měli testy zdarma pouze pracovníci v hotelech, kterých jsou nyní testovány dva až čtyři tisíce denně. Od začátku zimní sezóny bude stejná možnost platit i pro lyžařské instruktory. (Sarah Lawton | EURACTIV.de)

PAŘÍŽ

19 departementů v „červené zóně“. Premiér Jean Castex a ministr zahraničí Olivier Véra včera informovali o nových opatřeních proti covidu-19. „Virus postupuje Francií a některé departementy jsou zasaženy více než jiné,“ uvedl premiér a oznámil, že v uzavřených prostorech s větší koncentrací lidí bude povinné nošení roušek. (Anne Damiani | EURACTIV.com)

LONDÝN

Jmenování nového poradce pro obchod vyvolává odpor. Plány premiéra Borise Johnsona na jmenování bývalého australského premiéra Tonyho Abbota do funkce obchodního poradce naráží na odpor, a to především kvůli Abbotově klimatickému skepticismu a nedostatku expertízy.

Abbot, který šéfoval pravicové Liberální straně a byl premiérem dva roky, než jej vzbouřené vedení z pozice v roce 2015 vytlačilo, je zapáleným podporovatelem brexitu. Austrálie je jedna z několika málo zemí, se kterou Johnsonova vláda začala vyjednávat bilaterální obchodní dohodu.  (Benjamin Fox | EURACTIV.com)

LUCEMBURK

Více letů do Portugalska. Poté, co letecká společnost Ryanair oznámila, že na začátku srpna obnoví 60 % svého letového řádu, portugalská národní aerolinka TAP uvedla, že od začátku nového školního roku „postupně zvýší počet letů z Lucemburska“. TAP sdělila, že se bude jednat o pět letů týdně do Lisabonu a tři lety týdně do Porta. Portugalci v Lucembursku reprezentují 16 % populace, což je v rámci cizích zemí, ve kterých se nemluví portugalsky, nejvíce. (Anne Damiani | EURACTIV.com)


SEVER

STOCKHOLM

Místopředsedkyně vlády rezignovala. Švédská místopředsedkyně vlády a ministryně životního prostředí Isabella Lövinová ve středu 26. srpna oznámila svou rezignaci. Nekončí jen ve vládě, ale také v čele strany Zelených, kterou vedla jako součást tandemu. Pro své rozhodnutí měla osobní důvody, chce se věnovat rodině a psaní. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)


VISEGRÁD

BUDAPEŠŤ

Vládní úředníci v karanténě. Komunikační ředitel vládní strany Fidesz a bývalý mluvčí vlády István Hollik byl pozitivně testován na koronavirus. Šéf premiérovy kanceláře Gergely Gulyás a tajemník vlády Balázs Orbán jsou tedy od středy v karanténě. (Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

Podpora emirátů. Ministr zahraničních věcí a obchodu Péter Szijjártó oznámil, že Maďarsko podpoří kandidaturu Spojených arabských emirátů na členství v Radě bezpečnosti a Radě pro lidská práva OSN. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

BRATISLAVA

Zpřísnění opatření. Slovensko zavede sérii nových epidemiologických opatření, které mají platit od začátku září. Ta by měla zahrnovat zákaz sportovních událostí s více než tisícovkou účastníků a také vnitřních akcí s více než pětistovkou osob. (Zuzana Gabrižová, Lucia Yar | EURACTIV.sk)

PRAHA

Cesta na Tchaj-wan. Předseda Senátu ČR Miloš Vystrčil (ODS) navštíví ve dnech 29. srpna až 4. září Tchaj-wan. Jeho cestu podpořilo sedmdesát politiků z Česka i ze zahraničí, včetně několika poslanců Evropského parlamentu. (Aneta Zachová | EURACTIV.cz)


BALKÁN

ZÁHŘEB

2,67 miliardy eur na infrastrukturu. Chorvatsko buduje nové železniční spojení mezi Záhřebem a Savskim Marofem, městečkem nedaleko slovinských hranic. Projekt je součástí rozsáhlého investičního balíku v hodnotě 2,67 miliardy eur. Více než polovina těchto financí půjde právě na železniční projekty. (Željko Trkanjec, EURACTIV.hr)

LUBLAŇ

Janša vs. média. Na stránkách Rady Evropy se objevil anglický překlad dopisu premiéra Janeze Janši, který se týká jeho vztahu ke slovinským médiím. Janša v něm píše, že slovinská média „jsou velmi nakloněna levé straně politického spektra, a do značné míry i radikální levici.“ Podle Slovinské asociace novinářů jsou Janšovy útoky na média nebezpečné, zejména v časech koronavirové krize. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

BĚLEHRAD

Brnabićová doufá, že Srbsko neurazilo Lukašenka. Srbská premiérka Ana Brnabićová potvrdila, že se Srbko připojilo k deklaraci EU kritizující situaci v Bělorusku. Podle premiérky se tak země přibližuje k zahraniční politice EU. Na druhou stranu podotkla, že doufá, že to běloruský prezident Alexander Lukašenko nebude vnímat jako útok na jeho osobu. (EURACTIV.rs  betabriefing.com)

SARAJEVO

Škola v přírodě? Ředitel základní školy ve městě Busovača se rozhodl přesunout výuku z uzavřených budov do venkovních prostor, aby zamezil možnému šíření koronaviru mezi žáky. Ti se nyní budou moci učit ve venkovním amfiteátru a botanické zahradě. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)


K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.