The Capitals: Slovinský lékař se po očkování nakazil koronavirem

© Shutterstock/PopTika

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 


HLAVNÍ ZPRÁVA

LUBLAŇ

Slovinský lékař se po očkování nakazil koronavirem. Lékař mariborské kliniky se nakazil koronavirem, přestože obdržel dvě dávky vakcíny proti covid-19. Lékař předtím pobýval v Africe, spekuluje se tedy o jeho možné nákaze jihoafrickou mutací. Mikrobiologové nyní budou zkoumat, o jakou variantu viru se konkrétně jedná, což může trvat i více než týden. Médiím to potvrdila šéfka slovinského zdravotního ústavu (NIZOH) Tjaša Žohar Čretniková. Slovinsko dosud výskyt africké ani brazilské mutace nezaznamenalo. Úřady evidují pouze 35 případů tzv. britské mutace koronaviru. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)


NOVINKY Z BRUSELU

Aerolinky prosí země EU o zavedení očkovacích pasů, Komise je opatrná. Mezinárodní organizace sdružující letecké dopravce (IATA) vyzvala premiéry EU k zavedení tzv. očkovacích pasů, díky kterým by mohli lidé očkovaní proti covid-19 opět cestovat. Lídři evropských států jsou ale v otázce digitálních očkovacích pasů rozpolcení. Zatímco země závislé na turistickém ruchu jsou pro, země jako Německo či Francie jsou vůči nim skeptické. Přestože jednotlivým státům nic nebrání v tom, aby očkovací pas zavedly, podle Evropské komise by měly země postupovat koordinovaně. K tomu je však potřeba jejich shoda. Očkovací pasy by mohly být jedním z témat videokonference premiérů, která se uskuteční již dnes. (EURACTIV.cz, EURACTIV.com)


ZÁPAD

BERLÍN

Bundeswehr v Afghánistánu zůstane minimálně do příštího roku. Německá vláda ve středu hlasovala o prodloužení vojenské přítomnosti v Afghánistánu do 31. ledna 2022. V zemi by i nadále mělo sloužit 1300 německých vojáků. (Sarah Lawton | EURACTIV.de)

PAŘÍŽ

Francie chce na unijním summitu diskutovat o dodávkách vakcín do Afriky. Unijní lídři budou během čtvrtečního online summitu diskutovat o návrhu francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, který chce poslat 13 milionů dávek vakcíny proti covid-19 africkým zemím. (EURACTIV.fr)

BRUSEL

Látkové roušky distribuované belgickou vládou mohou být škodlivé. Belgická vláda varovala, že textilní roušky vyrobené v Asii, které jsou v Belgii zdarma distribuovány prostřednictvím lékáren od minulého června, by lidé neměli dále používat. Existuje totiž podezření, že obsahují škodlivé látky. (Alexandra Brzozowski | EURACTIV.com)

VÍDEŇ

Rakouský kancléř navrhuje „zelený pas“ pro osoby, které nepředstavují riziko. Rakouský kancléř Sebastian Kurz (ÖVP) navrhl vytvoření „zeleného pasu“ pro lidi, u kterých nehrozí, že by mohli šířit koronavirus. Účelem je alespoň částečně uvolnit platná omezení, například pro cestování. Kurz také dodal, že pokud se na „zeleném pasu“ nezačne pracovat na evropské úrovni, Rakousko je rozhodnuto se tímto směrem vydat po vlastní ose. (Philipp Grüll | EURACTIV.de)


SEVER

HELSINKY

Finové od začátku roku kvůli online podvodům přišli už o milion eur. Finové v roce 2021 podle pracovníků technické podpory Microsoftu přišli kvůli online podvodům už o milion eur. Společnost zároveň eviduje 200 stížností na různé druhy podvodného jednání. Za celý loňský rok jich přitom evidovali 1 000. Informace přinesl finský úřad pro kybernetickou bezpečnost. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

STOCKHOLM

Švédská firma je na cestě ke spuštění první uhlíkově neutrální výroby oceli na světě. Start-up zvaný H2 Green Steel je blízko ke spuštění vůbec první uhlíkově neutrální produkce oceli na světě. Výroba se bude nacházet na severu Švédska a celá má být poháněna vodíkem. Samotná výroba má podle plánů začít v roce 2024, plného výkonu, tedy výroby pěti milionů tun uhlíkově neutrální oceli, má dosáhnout v roce 2030. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)


VISEGRÁD

VARŠAVA

Přísnější pravidla pro ochranu úst a nosu. Polské ministerstvo zdravotnictví nařídilo lidem nosit pouze těsně přiléhající obličejové masky, jako jsou chirurgické roušky či respirátory třídy FFP2. Pro zakrytí úst a nosu tak již nejsou možné například šátky nebo nákrčníky. Nové opatření má pomoci čelit třetí vlně koronavirové pandemie. (Anna Wolska | EURACTIV.pl)

BRATISLAVA

Vládní rošáda se zatím nekoná. Slovenský ministr hospodářství Richard Sulík se nabídl, že převezme ministerstvo zdravotnictví od současného ministra Marka Krajčíka. Důvodem je, že se Slovensko dostalo na špici statistik v počtech zemřelých na covid-19. Premiér Igor Matovič ale Sulíkův návrh jednoznačně zamítl. (Michal Hudec | EURACTIV.sk)

BUDAPEŠŤ

Naděje tkví ve vakcíně. Maďaři se zatím rozvolňování protikoronavirových opatření nedočkají. Po konzultaci s experty to prohlásil premiér Viktor Orbán. V zemi se mezitím začalo očkovat čínskou vakcínou Sinopharm. Právě v očkování vidí lídr vládnoucí strany Fidesz naději. K obratu k lepšímu by podle něj mohlo dojít již příští týden. (Vlagyiszlav Makszimov, EURACTIV.com)


JIH

MADRID

Podpůrný program za 11 miliard eur. Španělský socialistický premiér Pedro Sánchez ve středu představil balíček přímé pomoci ve výši 11 miliard eur. Ten je určen na zmírnění obtížné finanční situace španělských malých a středních podniků a živnostníků, kteří byli negativně zasaženi koronavirovou pandemií. (EUROEFE)

ATHÉNY

Vláda řeší zákon o domácích mazlíčcích. Řecká vláda se ve středu zabývala novým zákonem o vlastnictví domácích mazlíčků, který zavádí nový národní registr a digitální zdravotní knihu pro všechna domácí zvířata. Kromě toho se řecký kabinet zabýval i zákonem, který zavádí rovnocennou sdílenou péči o děti v případě rozvodů. (Theodore Karaoulanis | EURACTIV.gr)

ŘÍM

Italský prokurátor nabádá firmy rozvážející jídlo, aby řidiče zaměstnali. Evropská komise včera spustila veřejnou konzultaci s cílem zlepšit „ochranu pracovníků online platforem“. Pouhý den poté milánská prokuratura na tiskové konferenci uvedla, že společnosti rozvážející jídlo, jako jsou Uber Eats, Glovo-Foodinho, Deliveroo nebo Just Eat, by v příštích třech měsících měly zaměstnat 60 000 řidičů. (Daniele Lettig | EURACTIV.it)


BALKÁN

SOFIE

Američané podporují bulharského novináře. Velvyslankyně USA v Sofii Hero Mustafaová vyjádřila podporu bulharskému nezávislému novináři Dimiterovi Kenarovi. Ten byl v září minulého roku tvrdě napaden policií kvůli tomu, že informoval o protivládní demonstraci v Sofii. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

BUKUREŠŤ / KIŠINĚV

Sousedská výpomoc s vakcínami. Rumunsko pošle 20 tisíc dávek vakcíny proti covid-19 do Moldavska. Jedná se o první várku z celkového balíku 200 tisíc dávek, který hodlá země svému sousedovi poskytnout. Uvedl to premiér Florin Citu po zasedání svého kabinetu, kde byl příslušný zákon o daru přijat. (Bogdan Neagu | EURACTIV.ro)

ZÁHŘEB

Vláda podala žalobu na zpravodajský web. Vládnoucí Chorvatská demokratická unie (HDZ) podala žalobu na zpravodajský portál Index.hr. Návštěvníkům webu se totiž zobrazí hned na úvod kontroverzní otázka, zda patří mezi členy HDZ. V případě kladné odpovědi je jim vstup na web odepřen. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)


K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.