The Capitals: Slovinsko vyřadilo ČR ze seznamu zemí bez koronaviru

© EPA-EFE/MARTIN DIVISEK

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 


BALKÁN

LUBLAŇ

ČR vypadne ze seznamu zemí bez covid-19. Chorvatsko, Francie a Česká republika již nebudou figurovat na slovinském seznamu zemí bez koronaviru. Včera o tom informoval mluvčí vlády s tím, že lidé z těchto zemí budou muset po příjezdu do Slovinska absolvovat povinnou 14denní karanténu. Belgie a Nizozemsko si v hodnocení epidemiologické situace naopak polepšilo. (Zoran Radosavljević | EURACTIV.com)


ZÁPAD

BERLÍN

Hlasování o důchodech. Spolkový sněm dnes bude hlasovat o návrhu na zvýšení základního důchodu, na kterém se strany CDU/CSU a SPD shodly už v polovině února. Pokud poslanci návrh schválí, přilepší si 1,3 milionu důchodců s nízkou penzí. Reforma by měla vstoupit v platnost 1. ledna 2021. (Sarah Lawton | EURACTIV.de)

PAŘÍŽ

Reforma zdravotnictví odložena. Jednání mezi francouzským ministerstvem zdravotnictví a odborovými organizacemi o reformě zdravotnictví selhala. Cílem reformy je vyřešit problém nedostatku pracovníků ve zdravotnictví a jejich nízkých mezd.

Podle odborových organizací ošetřovatelů, kteří pravidelně stávkují už několik let, 6,8 miliardy eur od ministra zdravotnictví Oliviera Vérana situaci nevyřeší. Prezident Emmanuel Macron se k reformě vyjádří 15. července. (EURACTIV.FR)

VÍDEŇ

Rozšíření testování. Počet nakažených v Rakousku se poprvé za poslední týdny vyšplhal mezi úterkem a středou na trojciferné číslo. Země eviduje více než stovku případů, především kvůli ohniskům v Horních Rakousech a Salcbursku. Ministr zdravotnictví Rudolf Anschober (Zelení) proto představil nový testovací program, který by měl pomoci zabránit šíření koronaviru.

Program umožní každý týden otestovat až 30 tisíc dobrovolníků. Test budou moci podstoupit i lidé bez příznaků, kteří pracují v rizikových oblastech. (Philipp Grüll | EURACTIV.de)


SEVER

VILNIUS

Podpora NATO je pro region klíčová. Litva vítá nový obranný plán NATO pro Polsko a baltské státy. Podle litevských představitelů je plán klíčový pro bezpečnost v regionu. Aliance plán schválila tento týden, nejprve ale musela dosáhnout kompromisu s Tureckem, které jako jediné plán blokovalo. To už však litevští představitelé komentovat nechtěli. (Benas Gerdžiūnas | LRT.lt/en)


OSTROVY

LONDÝN

BBC propouští. BBC propustí každého šestého zaměstnance, o práci přijde celkem 450 osob. Propouštění je součástí velkých škrtů v regionálním televizním a rádiovém vysílání. (Benjamin Fox | EURACTIV.com)


JIH

ŘÍM

O pomoci z ESM rozhodneme později. Italský premiér Giuseppe Conte odložil rozhodnutí týkající se využití pomoci z Evropského stabilizačního mechanismu (ESM). Zda si Itálie půjčí peníze ze záchranného fondu eurozóny, bude jasné až poté, co se uzavřou evropská vyjednávání o plánu obnovy. (Alessandro Follis | EURACTIV.it)

MADRID

Miliardové ztráty v turistickém sektoru. Turistický sektor, který je pro španělskou ekonomiku klíčový, sčítá koronavirové škody. V květnu nebyli ve Španělsku v podstatě žádní turisté, podle španělského statistického úřadu tak země v květnu přišla o zhruba 8 milionů turistů a více než 8,1 miliardy eur. (Fernando Heller | EUROEFE.EURACTIV.es)

LISABON

Většinový podíl v aerolince TAP. Portugalská vláda včera oznámila, že se dohodla s akcionáři ohledně společnosti TAP. Vláda nabídla 55 milionů eur, získá tak 72,5% podíl ve společnosti. V současnosti stát vlastní 50% podíl. (Lucília Tiago, Lusa.pt)


VISEGRÁD

PRAHA

Podezřelé nákupy během krize. Národní centrála proti organizovanému zločinu prověřuje nákupy ochranných pomůcek během nouzového stavu, informoval server Seznam Zprávy. Policisté provedli razii v několika soukromých firmách a vyžádali si podklady od ministerstva zdravotnictví.

Na podezřelé okolnosti nákupů ochranných pomůcek včetně roušek a respirátorů upozornila v minulosti i opozice. Například firma La Factory, od níž ministerstvo zdravotnictví nakoupilo lékařské masky za 1,2 miliardy korun, byla do té doby skoro nečinná, neměla žádné tržby ani zaměstnance, napsal server Aktuálně.cz. (Lukáš Hendrych, EURACTIV.cz)

BUDAPEŠŤ

Maďarsko nechce otevřít své hranice. „Zatím nemůžeme vyhovět žádosti Unie o umožnění vstupu občanům zemí mimo EU,“ informoval včera premiér Viktor Orbán. Otevření hranic třetím zemím by podle něj mohlo ohrozit zdraví maďarských občanů. Výjimkou je Srbsko, jehož občanům Maďarsko své hranice již otevřelo. (Vlagyiszlav Makszimov, EURACTIV.com)


K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.