The Capitals: Slovinsko skončí s uhlím do roku 2033

© Shutterstock

Co zajímavého se odehrává v Evropě? Přečtěte si dnešní The Capitals!


LUBLAŇ

Slovinsko skončí s uhlím do roku 2033. Slovinská vláda schválila strategický plán, podle kterého země skončí se spalováním uhlí do roku 2033. Díky tomuto rozhodnutí bude moci země začít čerpat 250 milionů eur z Fondu spravedlivé transformace, který poputuje do dvou místních uhelných regionů – Savinja-Šalek, kde je poslední uhelná elektrárna v zemi a aktivní důl, a pak do Zasavje, kde se již uhlí těžit přestalo.

Rozhodnutí předcházely intenzivní diskuse s byznysem i místními komunitami. Přestože uhelná lobby tlačila na oddálení termínu, kompromisní rok 2033 nakonec přijala. Očekává se, že elektrárna Šoštanj, která je zodpovědná za produkci třetiny elektřiny v zemi, přejde z těžby a spalování hnědého uhlí na zemní plyn. (Sebastijan R. Maček | sta.si)


PAŘÍŽ

Francouzští učitelé stávkují. Původně se mělo do stávky zapojit 75 % francouzských učitelů – alespoň tak akci proti hygienickým podmínkám ve školách představovali odboráři. Nakonec se ale ve čtvrtek nedostavilo za katedru „pouze“ 31 % učitelů.

Přestože zapojení učitelů do stávky nedosáhlo původních představ, je patrné, že vzdělávací instituce nejsou se situací ve školách spokojené. Stávku podpořily i odbory sdružující ředitele škol, rodiče či školní inspektory. Stěžují si mimo jiné na to, že školy nemají k dispozici dostatek respirátorů a čističek vzduchu. (Davide Basso | EURACTIV.fr)


KODAŇ

Dánští senioři zřejmě dostanou čtvrtou dávku vakcíny. Ředitel dánského zdravotnického úřadu Søren Brostrøm na středeční tiskové konferenci prohlásil, že dánští senioři se zřejmě budou muset připravit na čtvrtou dávku vakcíny proti covidu-19. Odborná komunita se však zatím na takovém opatření neshoduje, chybí jí dostatek dat o úrovni imunity mezi staršími lidmi.

Počet úmrtí v dánských domovech pro seniory v posledních týdnech vzrostl, vyplývá to z dat Serum Institute. (Charles Szumski | EURACTIV.com)


ŘÍM

Berlusconi prezidentem? Pravice podporuje Berlusconiho. Právě tak zní vzkaz lídra italské Ligy Mattea Salviniho před pátečním summitem pravicových stran, který se má konat právě ve vile bývalého italského premiéra. O budoucím italském prezidentovi začnou poslanci a zástupci regionálních vlád rozhodovat v pondělí 24. ledna. (Eleonora Vasques | EURACTIV.com)


VARŠAVA

Polští vědci odhalili gen související s těžkým průběhem covidu-19. Lékařská univerzita v severovýchodním polském městě Białystok hlásí důležitý objev. Jejím výzkumníkům se podařilo identifikovat genetický profil, jehož nositelé mají predispozice pro těžký průběh onemocnění covidem-19. Svůj výzkum opírají o studii 1 500 pacientů, informaci přinesla agentura PAP. Nyní se chtějí experti zaměřit na vynalezení testu, který by mohl zranitelnější část populace identifikovat. (Aleksandra Krzysztoszek | EURACTIV.pl)


Další porci zpráv z celé Evropy naleznete na našem partnerském webu EURACTIV.com.


Chcete dostávat The Capitals pravidelně do e-mailové schránky? Přihlaste se k odběru.