The Capitals: Slovinsko ruší svou uměleckou výstavu v rámci předsednictví EU

© EPA/OLIVIER HOSLET]

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 


HLAVNÍ ZPRÁVA

LUBLAŇ

Slovinsko ruší svou uměleckou výstavu v rámci předsednictví EU. Umělci ze země, která předsedá Radě EU, tradičně vystavují svá díla v prostorách Evropského parlamentu. Týkat se to mělo i Slovinska v druhé polovině letošního roku, slovinští umělci ale o tuto příležitost přijdou. Rozhodl tak ministr kultury Vasko Simoniti poté, co jej zklamala organizace celého procesu. Simoniti včera prohlásil, že komunikace vázla, organizace trvala měsíce, a navíc se během ní objevila řada komplikací. (Sebastijan R. Maček | STA)


NOVINKY Z BRUSELU

EU je připravena jednat o pozastavení patentů na vakcíny. Evropská unie se dosud chovala jinak než ostatní globální mocnosti a stala se hlavním exportérem vakcín. Na půdě Evropského parlamentu to včera zdůraznil portugalský ministr zahraničí Augusto Santos Silva, jehož země nyní předsedá EU. Tématem rozpravy byla i myšlenka dočasného pozastavení patentů na vakcíny proti covid-19, která je podle něj stále na stole a EU je připravena o ní diskutovat s dalšími světovými partnery. (Lusa.pt)


ZÁPAD

BERLÍN                                                                 

Německá ministryně Franziska Giffeyová odstoupila kvůli vyšetřování z plagiátorství. Giffeyová, ministryně pro rodinné záležitosti, seniory, ženy a mládež, se dostala pod palbu kvůli dva roky starému obvinění z okopírování disertační práce. Giffeyová podala rezignaci ve středu (19. května). Politička se chce nyní znovu zaměřit na Berlín. Je spolušéfkou berlínských sociálních demokratů (SPD) a jejich kandidátkou na post berlínské starostky. (Nikolaus J. Kurmayer)

PAŘÍŽ

Tisíce policistů včera demonstrovaly před Národním shromážděním. Podle organizátorů přišlo projevit podporu francouzské policii více než 35 000 lidí. Mezi účastníky bylo také mnoho politiků, například ministr vnitra Gerald Darmanin. Demonstrující požadují větší finanční pomoc pro francouzské policejní síly a přísnější tresty za agresi vůči policistům. Demonstrace navázala na dvě po sobě jdoucí vraždy policistů v minulých týdnech. (Magdalena Pistorius | EURACTIV.fr)

VÍDEŇ

Návrat do normálu. Rakouské obchody, restaurace, hotely i kulturní instituce ve středu opět otevřely své dveře zákazníkům. Kancléř Sebastian Kurz označil tento moment za „začátek boje o návrat do normálu.“ (Oliver Noyan | EURACTIV.de)

LUCEMBURK

Dva noví evropští žalobci. Úřad evropského veřejného žalobce (EPPO) schválil dva lucemburské žalobce, kteří mají v úřadu působit. Novými evropskými žalobci budou Philipp Zangarléa a Claude Eischen. (Anne Damiani | EURACTIV.fr)

LONDÝN

Vláda v přípravě na pandemické stavy selhala. Britský kontrolní úřad zveřejnil zprávu, ve které kritizuje vládu za to, že nebyla dostatečně připravena na pandemii a jiné krize podobného typu. Británie se sice stala jedním z průkopníků v očkování, první dvě vlny pandemie však podle kritiků nezvládla. (Benjamin Fox | EURACTIV.com)


SEVER

HELSINKY

Finsko přitahuje méně přímých zahraničních investic. Ve své zprávě to uvádí OECD, podle které Finsko přestává přitahovat zahraniční investory ve srovnání s ostatními zeměmi v regionu.

Podle zprávy s názvem „Dopad regulace na mezinárodní investice ve Finsku“ činí příliv přímých zahraničních investic v zemi 31 % jejího HDP. Průměr v seversko-pobaltských zemích je 49 %. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)


VISEGRÁD

VARŠAVA

Záložní nemocnice ve Varšavě pozastavuje provoz. „Ze záložní nemocnice umístěné na Národním stadionu bude v neděli propuštěn poslední pacient a aktivity nemocnice budou pozastaveny,“ uvedl šéf premiérského kabinetu Michał Dworczyk. Záložní nemocnice byla v provozu od října loňského roku. (Anna Wolska | EURACTIV.pl)

BUDAPEŠŤ

Počet „vládních“ investičních fondů roste. V Maďarsku funguje minimálně 43 investičních fondů, které jsou ovládány členy vlády a osobami s nimi spojenými. Vyplývá to ze zjištění serveru Válasz Online. Jejich počet roste od roku 2016, zvláštní nárůst ale nastal loni během pandemie covid-19. (Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com with Telex)

BRATISLAVA

Spor o rozpočet. Slovenský parlament v pondělí odložil hlasování o novele rozpočtového zákona, který by zvýšil výdaje pro letošní rok o 3,4 miliardy eur. Navýšení rozpočtu je sice klíčové pro poskytnutí pomoci podnikům zasaženým pandemií covid-19, vládní strany se na něm ale nedokázaly dohodnout. (Barbara Zmušková | EURACTIV.sk)


JIH

MADRID

Marocké stráže uzavřely přechod do Ceuty. Marocké pohraniční stráže ve středu po dvou dnech vyhrocené migrační krize zablokovaly přechod do Ceuty.

Do španělské enklávy v posledních dnech nelegálně vstoupilo přes 8 000 lidí. Atmosféra se změnila počátkem středy. Stovky lidí shromážděných na jihu Ceuty se otočily zpět k sousednímu marockému městu Fnideq. (EUROEFE)

ŘÍM

V řízení migrace musíme poskočit vpřed. Bývalý italský premiér a předseda středolevicové demokratické strany Enrico Letta na své nedávné návštěvě v Bruselu prohlásil, že EU musí ve svém způsobu řízení migrace učinit „kvalitativní skok vpřed“. Komentoval tak v září představený návrh nové azylové a migrační politiky z pera Evropské komise. (Daniele Lettig | EURACTIV.it)


BALKÁN

SOFIE

Napětí mezi Bulharskem a Chorvatskem. Bulharské ministerstvo zahraničí si předvolalo chorvatskou velvyslankyni Jasnu Ognjanovacovou. Tématem rozhovoru byla kritika bulharské zahraniční politiky vůči Severní Makedonii, která v posledních dnech zazněla z úst chorvatského prezidenta Zorana Milanoviće. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

BUKUREŠŤ

Plán obnovy konečně na scéně. Rumunský premiér Florin Cîțu se konečně setká s opozičními socialisty, aby s nimi projednal národní plán obnovy. Socialisté již několik měsíců kritizují vládu za to, že na plánu pracuje za zavřenými dveřmi. (Bogdan Neagu | EURACTIV.ro)


K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.