The Capitals: Slovinská média čelí dalšímu tlaku. Premiér požaduje rezignaci ředitele tiskové agentury

© EPA-EFE/IGOR KUPLJENIK

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 


HLAVNÍ ZPRÁVA

LUBLAŇ

Tlak na slovinskou tiskovou agenturu se stupňuje. Slovinský premiér Janez Janša v úterý vyzval ředitele slovinské tiskové agentury (STA) Bojana Veselinoviće, aby odstoupil ze své funkce. Jedná se o další politický tlak ze strany vlády, kterému agentura v posledních týdnech čelí. Slovinské úřady již dříve odstřihly agenturu od financování a premiér Janša na ni ve svých prohlášeních opakovaně zaútočil.  (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)


NOVINKY Z BRUSELU

Škatulata, hejbete se! Odchod maďarské vládní strany Fidesz z frakce Evropské lidové strany (EPP) zamíchá kartami v Evropském parlamentu. Evropští konzervativci a reformisté (ECR) si podle informací serveru EURACTIV již brousí zuby a chtějí Fideszu otevřít dveře do svých řad.

To ale není všechno. ECR koketuje také se Slovinskou demokratickou stranu (SDS), v jejímž čele je slovinský premiér Janez Janša. Ten je známý svými dobrými vztahy s maďarským premiérem Viktorem Orbánem. Pokud by se tedy ECR podařilo získat Fidesz, je pravděpodobné, že by jej mohla následovat i SDS. Evropští reformisté, ke kterým se řadí i česká ODS, by tak výrazně posílili svůj vliv v europarlamentu. Spekuluje se však i o vzniku nové europarlamentní frakce pod křídlem Fideszu a italské Ligy Mattea Salviniho. (EURACTIV.com, EURACTIV.cz)


ZÁPAD

BERLÍN

Německo volá po restaru vztahů se Spojenými státy. Německý ministr zahraničí Heiko Maas se včera poprvé veřejně vyjádřil k budoucím transatlantickým vztahům. Vyzval k jejich resetu a Američany ujistil, že Německo je „na jejich straně“. Podle Maase by měly obě strany více spolupracovat v boji proti demokratickým hrozbám. Spolupráce by podle něj mohla vést i ke společným sankcím vůči Rusku a Číně. (Alexandra Brzozowski, EURACTIV.com)

PAŘÍŽ

Francie otevře archivy s dokumenty o alžírské válce. Francouzský prezident Emmanuel Macron chce usnadnit přístup k utajovaným archivům starým více než 50 let, zejména k těm souvisejícím s alžírskou válkou. Elysejský palác tak reagoval na doporučení historika Benjamina Story, podle kterého otevření archivů napomůže k „urovnání vzpomínek„. (Mathieu Pollet | EURACTIV.fr)

VÍDEŇ

Ženy vpřed. Procentuální zastoupení žen ve správních radách veřejných orgánů za loňský vzrostlo na 45,3 %. Veřejný sektor tak pohodlně plní současné 40% kvóty. (Philipp Grüll, EURACTIV.com)

LONDÝN

Další hádka mezi Londýnem a Bruselem. Britská vláda se ostře ohradila vůči slovům předsedy Evropské rady Charlese Michela. Ten včera prohlásil, že Velká Británie zavedla úplný zákaz vývozu vakcín vyrobených na jejím území. Britský ministr zahraničí Dominic Raab označil takové tvrzení za zcela nepravdivé. (Benjamin Fox, EURACTIV.com)

DUBLIN

Eurokomisař volá po přezkumu irského zákonu o pomluvě. Evropský komisař pro spravedlnost Didier Reynders v rozhovoru pro Irish Times upozornil, že současná podoba irského zákona o pomluvě může působit jako přímý tlak na novináře. V loňské výroční zprávě Komise o právním státu v EU stojí, že časté používání zákona a vysoké náklady spjaté se soudním řízením představují hrozbu pro svobodu médií v zemi. (Paula Kenny | EURACTIV.com)


SEVER

TALLINN

Estonsko chce změnit evropský systém distribuce vakcín. Estonsko se potýká s dalším nárůstem případů covid-19. Estonská vláda s ohledem na svízelnou domácí situaci navrhuje, aby země, kde se virus šíří rychleji, dostaly objednané vakcíny dříve než jiné země. Podle zpráv ERR News země pro návrh získala podporu od některých dalších členských států a v tuto chvíli připravuje prohlášení určené pro Evropskou komisi. (Pekka Vänttinen)


VISEGRÁD

BRATISLAVA

Premiér žádá EU o rychlejší schválení ruské vakcíny. V úterý (9. března) vyzval slovenský premiér Igor Matovič Evropskou agenturu pro léčivé přípravky (EMA), aby urychlila schvalování vakcíny Sputnik V. „Všichni bychom byli velmi rádi, kdybyste v příštích měsících změnili pracovní dobu v EMA na 24 hodin denně a 7 dní v týdnu – abyste neschválili nové vakcíny za tři měsíce, ale za tři týdny,“ uvedl ve svém v příspěvku na Facebooku. (Marián Koreň | EURACTIV.sk)

VARŠAVA | PAŘÍŽ

Francouzský ministr se vyhne polským „LGBT-free zónám“. Francouzský ministr pro evropské záležitosti Clément Beaune, který je od pondělí na třídenní návštěvě Polska, nakonec nezavítá do tzv. „zón bez LGBT“. Přitom ještě před několika měsíci avizoval opak. „Nechci, aby lidé říkali, že bojuji proti zónám bez LGBTI, protože jsem gay. Bylo by pro mě urážlivé slyšet, že bojuji za sebe,“ řekl ministr. (Aleksandra Krzysztoszek | EURACTIV.pl)

BUDAPEŠŤ | ŘÍM | VARŠAVA

Salvini jedná s Poláky a Maďary o nové europarlamentní frakci. Lídr italské strany Liga Matteo Salvini v úterý řekl, že s Poláky a Maďary pracuje na vytvoření nové frakce v Evropském parlamentu. Informoval o tom maďarský web Telex s odkazem na agenturu MTI. Impulsem k přeskupení sil v europarlamentu je odchod strany Fidesz maďarského premiéra Viktora Orbána z frakce Evropské lidové strany (EPP). (Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com with Telex)


JIH

ŘÍM

Italská společnost má vyrábět ruskou vakcínu, místní úřady o tom neměly tušení. Italsko-ruská obchodní komora v úterý oznámila, že Ruský fond přímých investic (RDIF) podepíše smlouvu s lombardskou firmou, která tak bude moci začít s výrobou ruské vakcíny Sputnik V. Italské úřady o takovém kroku neměly tušení, dozvěděly se to až z médií. (Daniele Lettig | EURACTIV.it)

MADRID

Nový plán rodinné politiky. Španělská vláda v úterý (3. března) schválila první fázi plánu s názvem „Spoluzodpovědní“ v hodnotě 200 milionů eur. Plán se zaměřuje na sladění pracovního a rodinného života či na podporu žen, které nyní mají potíže s prací na dálku. (Fernando Heller | EuroEFE.EURACTIV.es)

LISABON

Většina Portugalců se neplánuje zapojit do Konference o budoucnosti Evropy. Z nového eurobarometru vyplývá, že 96 % Portugalců má pocit, že EU nebere při rozhodování ohled na jejich názory. Příležitostí pro jejich vyjádření je Konference o budoucnosti Evropy, z průzkumu nicméně vyplynulo, že 64 % Portugalců se do ní nezapojí. Zapojit se chce 34 % občanů, 2 % se zatím nerozhodla. (Ana Matos Neves | Lusa.pt)

ATÉNY | NIKÓSIE

Francie se připojila ke středomořskému energetickému fóru. Ministři pro energetiku z Řecka, Kypru, Izraele, Egypta, Itálie, Jordánska a Palestiny se v úterý setkali na čtvrté ministerské schůzce Fóra pro zemní plyn ve východním Středomoří (EMGF) v Káhiře, kde do svých členských řad přivítali Francii a jako pozorovatele také Spojené státy americké. (Alexandros Fotiadis | EURACTIV.gr)


BALKÁN

SOFIE

Bulharská ekonomika si vedla lépe, než se očekávalo. Podle předběžných údajů Národního statistického úřadu zaznamenala bulharská ekonomika v roce 2020 pokles o 4,2 %. To je výrazně lepší výsledek než předpověď Evropské komise, která odhadovala propad o 4,9 %. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

BUKUREŠŤ

Třetí vlna vládu neděsí. Rumunsko zatím nepodniká žádné kroky proti hrozící třetí vlně pandemie covid-19. V zemi se sice již objevila tzv. britská i brazilská mutace viru, vláda ale zatím trvá na rozvolňování opatření, včetně plánovaného otevření škol. Počet nových případů nákazy přitom začíná pomalu stoupat. (Bogdan Neagu, EURACTIV.ro)

ZÁHŘEB

Chorvatsko pomůže Česku a Slovensku s pacienty. Chorvatsko je připraveno hospitalizovat 10 covidových pacientů z Česka a stejný počet ze Slovenska. V úterý to po jednání s českým premiérem Andrejem Babišem a slovenským premiérem Igorem Matovičem uvedl chorvatský premiér Andrej Plenković. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

BĚLEHRAD

Tender na plynovod mezi Srbskem a Bulharskem. Srbské úřady vyhlásily tendr na dodavatele plynovodního propojení mezi Srbskem a Bulharskem. O kroku informovala ve svém prohlášení delegace EU v Srbsku. Projekt bude financován s pomocí unijního Nástroje předvstupní pomoci (IPA). (EURACTIV.rs | betabriefing.com)


K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.