The Capitals: Slovenský průmysl požaduje po vládě kompenzace za rostoucí ceny energií

© Shutterstock/vchal

Co zajímavého se odehrává v Evropě? Přečtěte si dnešní The Capitals!


BRATISLAVA

Slovenský průmysl požaduje po vládě kompenzace za rostoucí ceny energií. Zástupci slovenského průmyslu tlačí na ministerstvo životního prostředí, aby jim v souvislosti s rostoucími cenami energií vyplatilo kompenzace z Environmentálního fondu. Ministerstvo však takový návrh odmítá s tím, že fond „není žádný bankomat“.

Slovenský Environmentální fond je financován z výnosů z dražeb emisních povolenek. Část peněz míří do místního průmyslu již nyní, aby jim pomohl s dekarbonizací. Do deseti slovenských firem jen za loňský rok putovaly čtyři miliony eur, podle slovenských průmyslníků to však není dost.

„Pokud stát okamžitě nezvedne objem finančních kompenzací, výrobcům, kteří jsou mezi největšími spotřebiteli elektřiny v zemi, bude hrozit propad v produkci i pracovních místech,“ uvedl generální sekretář Asociace průmyslových svazů a dopravy Andrej Lasz. (Michal Hudec | EURACTIV.sk)


BERLÍN

Z koaličních jednání unikají informace. Konzervativní unie CDU/CSU se v úterý setkala se zástupci Zelených, aby spolu jednali o budoucí německé vládě. Ze schůzky krátce na to unikly informace, které otiskl deník Bild. Zelení podle něj zmiňují tři hlavní sporné body mezi oběma partajemi – evropská fiskální pravidla, migraci a zákaz spalovacích motorů. (Nikolaus J. Kurmayer | EURACTIV.de)


PAŘÍŽ

Francouzi vyšli do ulic kvůli cenám energií. Tisíce lidí v úterý 5. října vyrazily do ulic, aby demonstrovaly proti vysokým cenám energií. Po francouzské vládě požadují navýšení mezd a zachování jejich kupní síly. Demonstrace svolaly odborové organizace, podle kterých by současná situace neměla dopadat na obyčejné pracující lidi. (Magdalena Pistorius | EURACTIV.fr)


ŘÍM

Italové nepřišli k urnám. Občané Říma, Milána a dalších velkých měst volili nové vedení. Vítězem voleb se však stala spíše nízká účast, než sami kandidáti. K urnám v neděli a pondělí vyrazilo pouze 54,69 % občanů, což je o téměř 8 procentních bodů méně než v roce 2016. (Tommaso Visone | EURACTIV.it)


SOFIE

Bulhaři a Makedonci u jednoho stolu. Evropští lídři na summitu v Brdo pořádají hned dvě jednání, na kterých se má sejít bulharský prezident Rumen Radev se severomakedonským premiérem Zoranem Zaevem. Snaží se tak prolomit bulharské veto brzdící přístupový proces mezi Severní Makedonií a Evropskou unií. Bulhaři však již avizovali, že tento summit ke změně jejich názoru rozhodně stačit nebude. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)


Další porci zpráv z celé Evropy naleznete na našem partnerském webu EURACTIV.com.