The Capitals: Slovensko kvůli pandemii koronaviru omezuje lékařské zákroky, včetně potratů

© EPA/ ADAM WARZAWA

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 

///

VISEGRÁD

BRATISLAVA

Omezení potratů. Lidskoprávní organizace varují, že Slovensko omezuje možnost provádění včasných a bezpečných interrupcí. Veškeré plánované operace, které nejsou nezbytně nutné pro záchranu života pacientů, jsou podle vládního nařízení odloženy. Řada nemocnic proto přestala zákroky provádět. Přesun potratu na pozdější termín je přitom velmi problematický. Ombudsmanka Mária Patakyová proto požádala nového ministra zdravotnictví Marka Krajčího (OĽaNO), aby ženám umožnil zákrok podstoupit i během pandemie koronaviru. (Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)

VARŠAVA

Pochybné volby. Předseda státní volební komise Sylwester Marciniak vyjádřil pochybnosti ohledně prezidentských voleb, které se mají uskutečnit 10. května. Korespondenční volby podle něj musejí být zorganizovány tak, aby jejich výsledky nemohly být zpochybněny. Státní volební komise se však na organizaci voleb podílí jen okrajově. Většina práce bude v rukou politiků, a to zejména vicepremiéra Jaceka Sasina. (Łukasz Gadzała | EURACTIV.pl)

BUDAPEŠŤ

Wizz Air obnovuje linky. Nízkonákladová letecká společnost Wizz Air chce 1. května obnovit 16 linek z Budapeště. Informoval o tom server AIRportal.hu. Létat by se mělo například do Athén, Madridu, Stockholmu nebo Berlína. (Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

PRAHA

Diplomatická nóta. „V ČR svobodu tisku a zákaz cenzury nezpochybňujeme, vybojovali jsme si to před 30 lety. Je nepřípustné, aby se nám do toho míchal jiný stát,“ uvedl na svém twitteru ministr zahraničí Tomáš Petříček v reakci na diplomatickou nótu, kterou obdržel od ruské ambasády v Praze. Rusko si stěžovalo na informaci týdeníku Respekt. Ten informoval o příletu ruského agenta, který představuje bezpečnostní hrozbu pro primátora Prahy Zdeňka Hřiba a starostu Prahy Ondřeje Koláře.

Nouzový stav prodloužen. Český parlament schválil prodloužení nouzového stavu do 17. května. Opozice s takto dlouhým prodloužením nesouhlasí, vláda totiž podle ní nebyla schopna vysvětlit, proč je nutné v nouzovém stavu nadále přetrvávat. (Aneta Zachová | EURACTIV.cz)

ZÁPAD

BERLÍN

Jednání s Lufthansou o státní podpoře možná ztroskotají. Navzdory původním zprávám, že Lufthansa získá od vlády finanční podporu ve výši 9 miliard eur, by podle nových informací k dohodě vůbec nemuselo dojít. Deník Frankfurter Allgemeine Zeitung včera informoval o tom, že letecká společnost odmítla přísné podmínky podpory a místo toho zvažuje insolvenční řízení.

Vrátí se žáci do škol ještě před prázdninami? Ministři školství německých zemských vlád chtějí, aby se děti vrátily do škol ještě před letními prázdninami. Kvůli koronavirovým opatřením se však nebude jednat o běžnou výuku, nýbrž o kombinaci prezenční, distanční a domácí výuky. Plán ministři postoupí kancléřce Merkelové a vládě, jednat by se o něm mělo ve čtvrtek (30. dubna). (Sarah Lawton | EURACTIV.de)

VÍDEŇ

Další rozvolnění opatření. Na úterní tiskové konferenci ministr zdravotnictví Rudolf Anschober (Zelení) oznámil, že od 1. května končí některá omezení veřejného života. Lidé budou moci opět opustit své domovy, aniž by museli policistům prokazovat důvody. Budou ale muset dodržovat metrové rozestupy. Nadále bude platit povinné nošení roušek v obchodech a veřejné dopravě.

Rakouské restaurace otevřou 15. května, u stolu spolu budou moci bez metrových rozestupů sedět maximálně čtyři osoby. Hotely obnoví provoz 29. května. (Philipp Grüll | EURACTIV.de)

PAŘÍŽ

Pravidla rozvolňování. Francie začne od 11. května postupně rozvolňovat karanténní opatření. Během projevu v národním shromáždění, dolní komoře francouzského parlamentu, premiér Edouard Philippe oznámil, že se od 11. května postupně otevřou školy a od 18. května vysoké školy. Středoškoláci se však do června do lavic nevrátí. Fungovat začne také hromadná doprava a lidé se budou moci setkávat ve skupině maximálně 10 osob. Rozvolňování se ale týká pouze oblastí s nízkou mírou nákazy koronavirem, v exponovanějších oblastech mohou přísná opatření platit nadále. (EURACTIV.FR)

BRUSEL

Zajištění roušek má na starosti ministerstvo obrany. Belgická vláda pověřila ministerstvo obrany nákupem 12 milionů látkových roušek. Informoval o tom ministr obrany Philippe Goffin. (Alexandra Brzozowski, EURACTIV.com)

SEVER

HELSINKY / TALLINN

Vztahy s Estonskem nevzkvétají. Bývalý estonský premiér Mart Laar je zklamaný chováním Finska v časech koronavirové krize. Uvedl to v rozhovoru pro stanici ERR. Podle Laara krize ukázala, že Finsko nestojí o žádné zvláštní vztahy s Estonskem, přestože země jsou do značné míry provázané – zhruba 50 tisíc Estonců žije ve Finsku a dojíždí za prací do Tallinnu. Na druhou stranu, řada finských firem přesunula svá sídla do Estonska se kvůli příznivějším daňovým podmínkám. Finsko se ale kvůli koronavirové krizi rozhodlo zakázat volný pohyb osob mezi oběma zeměmi, což bylo podle Laara poslední kapkou. „Doporučuji obrátit se raději k našim jižním sousedům,“ prohlásil estonský expremiér. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

VILNIUS

Litva postihuje porušení karantény. Litevský parlament schválil kriminalizaci porušení karantény, které může vést až k ročnímu odnětí svobody. Předtím vedlo porušení 14denní izolace, například po návratu ze zahraničí, pouze ke správní odpovědnosti. (Benas Gerdžiūnas | LRT.lt/en)

OSTROVY

LONDÝN

Propouštění v British Airways. Letecká společnost British Airways se chystá zrušit až 12 tisíc pracovních míst. V současné době zaměstnává 42 tisíc pracovníků, kvůli koronavirové pandemii ale musí řadu z nich propustit. Ředitel společnosti Alex Kruz o tom informoval v dopise, ve kterém podotkl, že vláda nepřipravila pro British Airways žádný záchranný plán. (Benjamin Fox | EURACTIV.com)

JIH

ŘÍM

„Vědomé riziko“. Po uvolnění některých karanténních opatření půjde 4. května do práce pouze 4,5 milionu Italů. Premiér Giuseppe Conte zdůraznil, že větší rozvolnění není zatím možné, už tak se jedná o „vědomé riziko“. Podle zprávy epidemiologů by úplné otevření země vedlo ke kolapsu zdravotnického systému. Odhadují totiž, že už červnu by na jednotkách intenzivní péče přibylo 151 tisíc pacientů. Zpráva vládě doporučuje, aby byla při rozvolňování opatření opatrnější. (Gerardo Fortuna | EURACTIV.com)

MADRID

Nový normál. Přechod od současného stavu k „novému normálu“ potrvá až osm týdnů. Uvedl to premiér Pedro Sánchez, kterého citoval deník El País.

ATHÉNY

Řecko rozvolňuje opatření. Restriktivní opatření, která Řekům zakazují volný pohyb, budou od 4. května zrušena. Informoval o tom řecký premiér Kyriakos Mitsotakis. (AMNA.gr)

BALKÁN

SOFIE

Letní sen. Ministerstvo cestovního ruchu chce 1. července odstartovat letní turistickou sezónu. „Jsem optimistka. Vymysleli jsme plány, které budou předmětem diskusí se zástupci turistického sektoru,“ uvedla ministryně Nikolina Angelkova. Bulhary vyzvala k tomu, aby letošní dovolenou strávili doma v Bulharsku. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

BUKUREŠŤ

Konec nouzového stavu neznamená návrat k normálu. Rumunský prezident Klaus Iohannis zdůraznil, že ukončení nouzového stavu plánované na 15. května neznamená návrat k normálnímu stavu. „Stále se budeme moci sejít maximálně se třemi lidmi, nebudeme opouštět města bez vážných důvodů a nebudeme chodit do restaurací,“ prohlásil prezident. (EURACTIV.ro)

LUBLAŇ

Vláda schválila druhý balíček. Slovinský parlament potvrdil druhý finanční balíček, který má pomoci místní ekonomice. Balíček má podobou záruk v hodnotě 2 miliard eur. Řada poslanců ale upozorňuje, že přístup k zaručeným úvěrům je omezen přísnými podmínkami, se kterými budou mít problém zejména malé firmy. (Zoran Radosavljević | EURACTIV.com)

ZÁHŘEB

Opatrnost především. Cesta k postupnému otevírání vnitřních hranic EU vede přes úzkou spolupráci a koordinaci členských zemí. „Co se týče ukončování kontrol na vnitřních hranicích, dohodli jsme se, že musíme být oparní,“ uvedl po jednání Rady EU chorvatský ministr vnitra Davor Božinović. (Karla Junicic, EURACTIV.hr)

///

Více aktuálních informací o pandemii koronaviru v Evropě naleznete na EURACTIV.com.

///

K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.