The Capitals: Slovenské sčítání lidu rozhodne o dalším financování církve

© Shutterstock

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 


HLAVNÍ ZPRÁVA

BRATISLAVA

Sčítání lidu rozhodne o dalším financování církve. V úterý začíná na Slovensku celostátní sčítání lidu. Počet lidí, kteří při sčítání potvrdí svoji příslušnost k určité náboženské společnosti, bude podle nového zákona určovat, kolik finančních prostředků tato církev od státu dostane. Pokud se počet věřících sníží o 10 %, sníží se také výše státního příspěvku církvi. Pokud vzroste, církev dostane příspěvek vyšší. (Lucia Yar | EURACTIV.sk)


NOVINKY Z BRUSELU

EU rozhoduje o budoucnosti jaderné energie. Společné výzkumné středisko Evropské komise (JRC) dokončuje studii o bezpečném zacházení s radioaktivním odpadem, hotová by mohla být již na přelomu února a března. Výsledek studie se odrazí na tom, jakým způsobem bude EU posuzovat jadernou energii. Česko by tak mělo nastražit obě uši. Evropští experti totiž mohou uznat jádro jako tzv. přechodový zdroj energie, což by usnadnilo financování jaderných elektráren. Na druhou stranu, jádro si od nich může vysloužit i nálepku technologie, která výrazně poškozuje životní prostředí. V takovém případě by měly země fandící jaderné energetice problém. Od těchto technologií dává ruce pryč nejen EU, ale i světové banky. (EURACTIV.cz)


ZÁPAD

BERLÍN

Počty nakažených nemůžou řídit naše životy, říká Laschet. Předseda německé strany CDU a zároveň lídr Severního Porýní-Vestfálska Armin Lachet kritizoval současný postoj německé vlády v boji proti koronavirové krizi. Postavil se tak názoru německé kancléřky Angely Merkelové i bavorského šéfa Markuse Södera (CSU), kteří dlouhodobě zastávají přísná opatření. (Sarah Lawton | EURACTIV.de)

PAŘÍŽ

Google souhlasí s pokutou ve výši 1,1 milionu eur za zavádějící hodnocení hotelů. Zastoupení Googlu v Irsku a ve Francii souhlasilo, že zaplatí pokutu ve výši 1,1 milionu eur poté, co francouzské úřady zjistily, že Google hodnotil francouzské hotely podle svých vlastních kritérií, přičemž nerespektoval oficiální úroveň hotelů podle hvězd. Vyšetřování podle tiskového vyjádření ukázalo, že „klasifikace hotelů ze strany Googlu, především v jeho vyhledávači, byla zavádějící“. (Mathieu Pollet | EURACTIV.fr)

VÍDEŇ

Rakouský ministr zahraničí čelí hlasování o nedůvěře. Poté, co rakouské protikorupční úřady v úterý provedly domovní prohlídku u lidoveckého ministra financí Gernota Blümela (ÖVP), krajně pravicová strana FPÖ potvrdila, že navrhne hlasování o vyslovení nedůvěry tomuto ministrovi. (Philipp Grüll | EURACTIV.de)

LONDÝN

Boris Johnson: Britové by měli být ohledně uvolňování optimističtí, ale opatrní. Lidé v Británii by podle předsedy vlády Borise Johnsona měli být ohledně uvolňování restrikcí „optimističtí, ale opatrní“, uvedl v pondělí v návaznosti na klesající počty nakažených i zemřelých. Zároveň připomněl „bezprecedentní národní úspěch“, kterým podle něj je dosažení cíle naočkovat 15 milionů obyvatel. (Benjamin Fox | EURACTIV.com)

DUBLIN

Irsko vytvoří 37 nových očkovacích center. V Irsku vyroste celkem 37 nových očkovacích center. Cílem je snížit počty nakažených v zemi. (Samuel Stolton | EURACTIV.com)


SEVER

HELSINKY / MOSKVA

Propast mezi EU a Ruskem se zvětšuje, říká ministr zahraničí. Po schůzce mezi finským ministrem zahraničí Pekkou Haavistem a jeho ruským protějškem Sergejem Lavrovem se zdá, že současné vztahy mezi Ruskem a unijním blokem jsou na bodě mrazu. Diskuze se týkala mimo jiné i vyhoštění německého, švédského a polského diplomata z Ruska. Haavisto uvedl, že všichni tři diplomaté pouze plnili své povinnosti, když se snažili být nablízku Navalnému. Lavrov nicméně prohlásil, že se snažili „plést do vnitřních záležitostí Ruska“ a dodal, že „Rusko má v Evropě také přátele“. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)


VISEGRÁD

VARŠAVA

Polský export vzkvétá. Podle dat Ústředního statistického úřadu (GUS) zaznamenalo Polsko v roce 2020 rekordní přebytek zahraničního obchodu se zbožím. Téměř tři čtvrtiny polského vývozu putovaly do zemí EU, nejčastěji do Německa a České republiky. (Joanna Jakubowska | EURACTIV.pl)


JIH

ŘÍM

Itálie se obává šíření britské varianty koronaviru. V současné době je téměř 20 % infikovaných Italů nakažených britskou variantou covid-19, uvedl italský zdravotní institut (ISS). Dokument uvádí, že nová varianta je široce rozšířená téměř ve všech italských regionech, přičemž v některých oblastech dosahuje až 59 % výskytu. (Daniele Lettig | EURACTIV.it)

MADRID

Těžká vyjednávání o katalánské vládě začínají. Po nedělním těsném vítězství socialistického kandidáta Salvadora Illy v katalánských regionálních volbách začalo v pondělí první kolo komplikovaných vyjednávání o budoucí vládě, která bude pravděpodobně usilovat o nezávislost Katalánska. (Euroefe)

ATHÉNY

O „digitální očkovací pasy“ je zájem. Mnoho zemí EU má zájem dozvědět se více o řeckém návrhu digitálních pasů, které by očkovaným lidem umožnily cestovat bez nutnosti negativního testu na koronavirus nebo absolvování karantény. Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis to uvedl v pondělním rozhovoru pro Bloomberg. (Theodore Karaoulanis, Alexandros Fotiadis | EURACTIV.gr)


BALKÁN

SOFIE

Reportéři bez hranic podají svědectví Komisi. Organizace Reportéři bez hranic informuje Evropskou komisi a Radu Evropy o případu bulharského novináře na volné noze Dimitera Kenarova, kterého zmlátili policisté, a o následném neefektivním vyšetřování případu ze strany státního zastupitelství. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

BUKUREŠŤ

Zahraniční dluh je vyšší o 15 miliard eur. Celkový zahraniční dluh Rumunska činil ke konci roku 2020 125,4 miliardy eur, v roce 2019 to přitom bylo 109,8 miliardy. Nárůst o více než 15,6 miliardy eur byl výhradně výsledkem zvýšení veřejného dluhu. (Bogdan Neagu | EURACTIV.ro)

ZÁHŘEB

Nabídka ruské vakcíny leží na stole. Chorvatská vláda stále zvažuje nákup ruské vakcíny Sputnik V, nechal se slyšet premiér Andrej Plenković. Chorvatská léková agentura HALMED se podle něj snaží najít způsob, jak tuto vakcínu pořídit v souladu s pravidly EU. (Tea Trubić Macan | EURACTIV.hr)


K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.