The Capitals: Slovenská vláda kolabuje. Ruská vakcína Sputnik V rozděluje koalici

© EPA-EFE/CHRISTOPHE PETIT TESSON

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 


HLAVNÍ ZPRÁVA

BRATISLAVA

Ruská vakcína rozděluje koalici. Slovensko se ocitá na pokraji největší politické krize od loňských parlamentních voleb. Dvě menší koaliční strany (Za ľudí a SaS) hrozí odchodem z vlády kvůli nákupu dvou milionů dávek ruské vakcíny Sputnik V. Dohodu mezi Ruskem a Slovenskem sjednal premiér Igor Matovič, aniž by měl podporu vládního kabinetu. (Marián Koreň | EURACTIV.sk)


NOVINKY Z BRUSELU

EU chce vyrábět miliardy dávek vakcíny proti covid-19 ročně. Evropská unie plánuje razantně navýšit kapacity pro výrobu vakcín proti covid-19. Podle evropského komisaře pro průmysl a vnitřní trh Thierryho Bretona by mohly evropské závody do konce roku 2021 vyrábět dvě až tři miliardy dávek ročně. V rozhovoru pro italský deník Corriere della Sera dále uvedl, že již nyní se produkční kapacity týden od týdne zvyšují a členské státy by tak měly zrychlit proces očkování. (EURACTIV.com)


ZÁPAD

BERLÍN

Merz bude kandidovat do Bundestagu. Bývalý kandidát na předsedu křesťanských demokratů (CDU) Friedrich Merz včera potvrdil, že se bude v nadcházejících zářijových volbách ucházet o křeslo v Bundestagu. (Sarah Lawton | EURACTIV.de)

PAŘÍŽ

Ministerstvo se brání před nařčením ze špatného zacházení s osobními údaji. Příští týden musí ministerstvo zdravotnictví obhájit svou volbu integrovat společnost Doctolib, která využívá hostingové služby Amazonu, do svého online plánovacího systému pro očkování proti covid-19. Proces odstartoval minulý týden, kdy několik zdravotnických odborů a sdružení podalo stížnost kvůli „závažnému a zjevně nezákonnému porušení práva na ochranu osobních údajů“. (Mathieu Pollet | EURACTIV.fr)

VÍDEŇ

Rakousko chce vyrábět vakcínu s Dánskem a Izraelem. Rakouský kancléř Sebastian Kurz (ÖVP) nechce čekat na dodávky vakcín dojednaných Evropskou komisí a raději chce zahájit vlastní výrobu ve spolupráci s Dánskem a Izraelem. Již ve středu kvůli tomu navštíví izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. (Philipp Grüll, EURACTIV.com)

DUBLIN

Trvalé kontroly na severoirské hranici? Evropská komise očekává, že do poloviny letošního roku budou na severoirské hranici zavedeny trvalé hraniční kontroly. (Paula Kenny | EURACTIV.com)


SEVER

STOCKHOLM

Připraví klimatické cíle armádu o palivo? Švédsko má ambiciózní plán – chce se plně odstřihnout od fosilních paliv. Klimatické ambice však mohou ochromit švédskou armádu. Ozbrojené složky varovaly vládu, že biopaliva nemusí být vhodná do chladného skandinávského prostředí. Řada armádních strojů tak zřejmě zůstane u fosilních paliv. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

VILNIUS

Spolupráce s Čínou nám nic nepřinesla. Litevský ministr zahraničí Gabrielius Landsbergis prohlásil, že spolupráce mezi Pekingem a východní Evropou nepřinesla Litvě „téměř žádné výhody“. Litva naopak plánuje posílit vztahy s Tchaj-wanem a otevřít na ostrově své ekonomické zastoupení. Vyjádření šéfa litevské diplomacie přišlo jen pár dní poté, co litevský parlament odsouhlasil odchod země z čínské iniciativy 17+1. (Benas Gerdžiūnas | LRT.lt/en)


VISEGRÁD

VARŠAVA

Nelegální jmenování soudců? Soudní dvůr Evropské unie v úterý rozhodl, že změny způsobu jmenování soudců polského nejvyššího soudu mohou být v rozporu s právem EU. „Tyto změny by pak mohly vést k tomu, že se tito soudci nebudou jevit jako nezávislí nebo nestranní, což může narušit důvěru, kterou v demokratické společnosti a právním státě musí vzbuzovat justice u jednotlivců,“ uvedl soud v tiskové zprávě k rozsudku. (Aleksandra Krzysztoszek | EURACTIV.pl)


JIH

ŘÍM

Evropská očkovací strategie selhala, tvrdí pravicoví poslanci. Italští europoslanci z pravicové Ligy vyhodnotili současný vývoj okolo vakcín jako selhání evropské strategie. Oznámení Rakouska a Dánska, že se při shánění vakcín nadále nebudou spoléhat na EU, což Evropská komise označila za legitimní rozhodnutí, podle italských europoslanců potvrzuje, že strategie Bruselu selhala. (Daniele Lettig | EURACTIV.it)

MADRID

Rekordní nezaměstnanost. Kvůli tvrdým ekonomickým dopadům pandemie zaznamenalo Španělsko na konci února nejvyšší míru nezaměstnanosti od dubna 2016. Podle nedávných údajů zveřejněných španělským ministerstvem práce je bez práce celkem 4 008 789 osob. Míra nezaměstnanosti ve Španělsku loni dosáhla 16,13 %. (Fernando. Heller | EuroEFE.EURACTIV.es)

ATÉNY

Dostupné Řecko. Asi 19 % Britů s majetkem přesahujícím 1 milion liber preferuje investice do řeckých nemovitostí, a to jednak díky nižší ceně, ale také lepší kvalitě života v Řecku v porovnání s Británií. V pondělí o tom informoval magazín CEO World. (Alexandros Fotiadis | EURACTIV.gr)


BALKÁN

SOFIE

Další napětí mezi Bulharskem a Severní Makedonií. Rozhodnutí bulharského prezidenta Rumena Radeva svolat ředitele tajných služeb, aby s nimi probral ochranu práv Bulharů žijících v Severní Makedonii, vyvolalo mezi Sofií a Skopje další vlnu napětí. Severomakedonská média citovala prezidenta Steva Pendarovskiho a premiéra Zorana Zaeva, kteří bulharskou hlavu státu nařkli z nepřípustného zasahování do vnitřních záležitostí země. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

BUKUREŠŤ

Rumunsko má konečně rozpočet. Rumunský parlament v úterý přijal rozpočtový zákon. Ten musí ještě podepsat prezident Klaus Iohannis, jedná se ale spíše o formalitu. Sněmovna zákon přijala ve stejné podobě, v jaké jej vláda navrhla. (Bogdan Neagu | EURACTIV.ro)

ZÁHŘEB

Chorvatsko má zájem o ruskou vakcínu. Chorvatsko potvrdilo, že má zájem o koupi ruské vakcíny Sputnik V, a to v souladu s unijní a chorvatskou legislativou. V úterý večer to potvrdila na facebooku a twitteru ruská ambasáda v Záhřebu. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

LUBLAŇ

Covid-19 útočí i na psychiku. Druhá vlna pandemie covid-19 přinesla také větší tlak na duševní zdraví Slovinců. Potvrdila to studie Národního ústavu veřejného zdraví. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

BĚLEHRAD / SARAJEVO

„EU nám nepomůže.“ Srbský prezident Aleksandar Vučić se včera (2. března) v Sarajevu nechal slyšet, že situace kolem nákupu vakcín proti covid-19 ukázala neochotu EU pomoci balkánským zemím. Dle prezidenta by proto státy měly spolupracovat a pomáhat si navzájem. (EURACTIV.rs | betabriefing.com)


K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.